• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Młoda wyglądem i duchem, mimo że stulatka – mowa o Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, która 2 kwietnia obchodziła okrągły jubileusz swego istnienia. Z tej okazji, placówkę odwiedzili przedstawiciele władz gminy i powiatu, kuratorium oświaty, kościoła i parlamentarzystów, a także działacze lokalnego środowiska, przyjaciele szkoły i wielu innych znakomitych gości.


Na program środowej uroczystości złożyła się msza święta w pobliskim kościele św. Anny i występy artystyczne w wykonaniu uczniów. Publiczności zaprezentowali się podopieczni Marii Skrobol ze szkolnego chóru oraz młodzi aktorzy, którzy wystąpili w zwycięskim spektaklu pt. „Najmniejszy bal świata”. Spektakl ten, przygotowany przez Bogumiłę Szmidt-Kruk, zajął pierwsze miejsce na XI Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Scenka”.

Urodziny stulatki stały się również okazją do wyróżnienia laureatów gminnego konkursu recytatorskiego poświęconego śląskiej gwarze pt. „A starka godała”. Wójt gminy Antoni Mrowiec pogratulował zwyciężczyni w kategorii gimnazjum Sandrze Kocjan, reprezentującej kategorię klas IV-VI Hannie Gaszce, a także gorąco oklaskiwanemu Jakubowi Błatoniowi – najmłodszemu laureatowi konkursu.

Był czas na życzenia i wspomnienia. Wzruszająca była wypowiedź najstarszej nauczycielki Jadwigi Fizi, która w szkole na Górnioku przepracowała 35 lat swojego życia. – Dla nauczyciela najważniejsze powinno być, aby był on lubiany przez uczniów. Ja sama kochałam dzieci i gdybym jeszcze raz miała wybierać swój zawód, z pewnością znów byłabym nauczycielką – mówiła pani Jadwiga.

Goście chwalili doskonałą organizację jubileuszowego święta i życzyli placówce kolejnych stu owocnych lat działalności. W prezencie od szkoły otrzymali pamiątkowe statuetki oraz książkę wydaną specjalnie na okazję okrągłego jubileuszu, przygotowaną przez grono pedagogiczne przy współpracy z przedstawicielami lokalnej społeczności. W książce tej, byli pracownicy i uczniowie szkoły podzielili się swoimi wspomnieniami. Na koniec zgromadzona na sali gimnastycznej publiczność obejrzała prezentację multimedialną – jak szkoła zmieniła się od momentu, kiedy dzwonek zabrzmiał w niej po raz pierwszy. Można zauważyć ogromny postęp, między innymi dzięki przeprowadzonym w niej inwestycjom.

Przepiękny jubileusz, na który pracowało wiele pokoleń uczniów i nauczycieli. Oby dalej szkoła była w tak dobrej kondycji i osiągała tak duże sukcesy, jak teraz – gratulowano dyrektor placówki Katarzynie Ciesielskiej.

7

18

30

Źródło: www.swierklany.pl
Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie Urzędu Gminy >> tutaj <<

Więcej w kolejnym numerze Kuriera Gminy Świerklany.
 • magdalena

  mnie najmocniej śmieszy publikacja z tej okazji – w książce jest mało zdjęć absolwentów, ewentualnie kilka z najnowszych lat, za to dużo zdjęć tych najstarszych, uczniowie nie są wymienieni z nazwisk, jak pięknie jest to zrobione w książce z sp św. Jadwigi.
  no i absolutna rewelacja – reklama stowarzyszenia inicjatywa i zdjęcia kilkudziesięcio-latków z kursu komputerowego, z dolnioka i żor, którzy z podstawówką i zasługami dla szkoły mają tyle wspólnego co gruszki z wierzbą…

 • martyna

  szkoda że nie byłam ale jestem chora a jestem uczenicą tej szkoły i fakt pani dyrekor jest troche zła.

 • Natalia

  wszystko pięknie w artykule, szkoda, że pani dyrektor fałszywa, niemiła i niezorganizowana.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany