• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Pielęgnowaniu gwary śląskiej i kultywowaniu ludowych obyczajów służy ogłoszony przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”, konkurs na gawędę po śląsku pt. „A starka godała…”, współfinansowany przez Urząd Gminy Świerklany. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do udziału w nim i zmierzeniu się ze śląską godką.

Poprzednia – pierwsza edycja konkursu pokazała, jak wielkim cieszył się on zainteresowaniem i ile aktorskich umiejętności drzemie w naszych mieszkańcach. Zgłoszenia w ramach tegorocznej walki o tytuł mistrza śląskiej gawędy przyjmowane są do dnia 10 września.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.inicjatywa.fopsz.slask.pl; w sprawie szczegółów można zadzwonić do organizatora – nr tel. 607 674 224.
Materiał prezentujemy również poniżej.

starka-godala


Regulamin

II Gminnego Konkursu na Gawędę „A starka godała…”


Organizator

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Cel

– pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej,

– uwrażliwienie młodego pokolenia na kulturę, historii e i obyczajowość Śląska;

– umożliwienie młodym ludziom prezentowania własnych talentów.

Uczestnicy

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Świerklany.

Opis

Prace rozpatrywane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

– kategoria I – uczniowie szkół podstawowych

– kategoria II – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy nadsyłają dowolnie wybraną krótką formę prozatorską do 4 stron A4 (1,5 wiersza odstępu, czcionka 12). Praca literacka powinna być gawędą napisaną w gwarze śląskiej, wg „Elementarza Literackiego” – gawęda to utwór narracyjny zachowujący charakter opowieści ustnych: swobodę kompozycyjną, barwność stylu, lekkość i bezpośredniość wypowiedzi.

Tematyka utworów powinna być związana z kulturą, historią i obyczajowością Śląska.

Można zgłaszać teksty, które nie były wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.

Nagroda

Uczestników oceniać będzie specjalnie powołane Jury – znawcy gwary i tradycji śląskiej.

Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Więcej informacji na temat Konkursu na stronie internetowej Stowarzyszenia: http://www.inicjatywa.fopsz.slask.pl

Prace należy nadsyłać pocztą z dopiskiem „II Gminny Konkurs na Gawędę „A starka godała…’” do dnia 10 września 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”, ul. Boryńska 6, 44-266 Świerklany lub emailem: stowarzyszenie.inicjatywa@op.pl

Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika przez Organizatora dla celów organizacyjnych i promocyjnych Konkursu. Ponadto Organizator zastrzega sobie prawo publikacji listy nagrodzonych i wyróżnionych osób oraz zdjęć z przebiegu Finału Konkursu w mediach.

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w Regulaminie.
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany