• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Pielęgnowaniu gwary śląskiej i kultywowaniu ludowych obyczajów służy ogłoszony przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”, konkurs na gawędę po śląsku pt. „A starka godała…”, współfinansowany przez Urząd Gminy Świerklany. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do udziału w nim i zmierzeniu się ze śląską godką.

Poprzednia – pierwsza edycja konkursu pokazała, jak wielkim cieszył się on zainteresowaniem i ile aktorskich umiejętności drzemie w naszych mieszkańcach. Zgłoszenia w ramach tegorocznej walki o tytuł mistrza śląskiej gawędy przyjmowane są do dnia 10 września.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.inicjatywa.fopsz.slask.pl; w sprawie szczegółów można zadzwonić do organizatora – nr tel. 607 674 224.
Materiał prezentujemy również poniżej.

starka-godala


Regulamin

II Gminnego Konkursu na Gawędę „A starka godała…”


Organizator

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Cel

– pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej,

– uwrażliwienie młodego pokolenia na kulturę, historii e i obyczajowość Śląska;

– umożliwienie młodym ludziom prezentowania własnych talentów.

Uczestnicy

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Świerklany.

Opis

Prace rozpatrywane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

– kategoria I – uczniowie szkół podstawowych

– kategoria II – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy nadsyłają dowolnie wybraną krótką formę prozatorską do 4 stron A4 (1,5 wiersza odstępu, czcionka 12). Praca literacka powinna być gawędą napisaną w gwarze śląskiej, wg „Elementarza Literackiego” – gawęda to utwór narracyjny zachowujący charakter opowieści ustnych: swobodę kompozycyjną, barwność stylu, lekkość i bezpośredniość wypowiedzi.

Tematyka utworów powinna być związana z kulturą, historią i obyczajowością Śląska.

Można zgłaszać teksty, które nie były wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.

Nagroda

Uczestników oceniać będzie specjalnie powołane Jury – znawcy gwary i tradycji śląskiej.

Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Więcej informacji na temat Konkursu na stronie internetowej Stowarzyszenia: http://www.inicjatywa.fopsz.slask.pl

Prace należy nadsyłać pocztą z dopiskiem „II Gminny Konkurs na Gawędę „A starka godała…’” do dnia 10 września 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”, ul. Boryńska 6, 44-266 Świerklany lub emailem: stowarzyszenie.inicjatywa@op.pl

Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika przez Organizatora dla celów organizacyjnych i promocyjnych Konkursu. Ponadto Organizator zastrzega sobie prawo publikacji listy nagrodzonych i wyróżnionych osób oraz zdjęć z przebiegu Finału Konkursu w mediach.

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w Regulaminie.
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany