• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniu 30 maja odbył się w Świerklanach pierwszy bieg gminny dla Jana Pawła II organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w którym nie mogło zabraknąć zawodników i zawodniczek Akademii Biegania z Świerklan. W biegu na 3,5 km kat do 17 lat wśród kobiet zwyciężyła nie kto iny jak Karolina Files. Główny bieg odbył się na dystansie 6 km wśród panów zwyciężył Grzegorz Rduch wygrywając przewagą około 2 minut nad drugim zawodnikiem również na podium znalazł się Damian Grabarczyk który zajął trzecią pozycję, a tuż za podium znaleźli się Marcin Sutkowski i Rafał Sobocik.

W biegu kobiet zwyciężyła kuzynka Karoliny, Dominika Files a na drugim miejscu znalazła się Agnieszka Sitek natomiast na czwartej pozycji kolejna z zawodniczek akademi Ula Pełka. Warto dodać że również odbyły się biegi dla dzieci.

W niedziele 31 maja odbył się bieg w Rybniku organizowany przez SBD Energetyk 13. Półmaraton Energetyków 21km i bieg towarzyski na dystansie 5 km. Z akademii wystartowały trzy osoby w tym jedna osoba w pół maratonie a dwie na 5 km. W biegu pół maratońskim reprezentował nas Artur Oślizło który zajął bardzo dobrą pozycję tuż za podium – czwartą na sto osób w kategorii open z bardzo dobrym czasem – 1godzina 26 minut 49 sekund. Jeszcze lepiej poradziło sobie dwóch pozostałych uczestników biegu na 5 km w kategorii open, Marcin Sutkowski zajął drugą pozycję a na czwartej znalazła się Karolina Filec. Karolina była najlepszą wśród kobiet, która wręcz zdominowała bieg pań wyprzedzając drugą na mecie zawodniczkę o 3 minuty. Warto dodać że Karolina jest jedną z najmłodszych zawodniczek akademii, która ma zaledwie 16 lat. Dla Karoliny były to jedne z pierwszych zawodów, a dzień wcześniej również zwyciężyła w Świerklańskim Biegu Gminnym w kat 17 lat. Karolina to talent który został znaleziony w Świerklanach, miejmy nadzieje że nie ostatni a dla Karoliny to dopiero początek pasma sukcesów.

W dniu czwartego czerwca akademia biegania wzięło udział w II biegu Czernickim. Akademię reprezentowało sześć osób a biegi odbyły się na dwóch dystansach: 5km i 10 km. Na dystansie 10 km pobiegła jedna osoba Damian Grabarczyk który czasem 43 minut i 7 sekund zajął 16 miejsce. Reszta zdecydowała się na krótszy dystans 5 km. 11 miejsce zajął Marcin Sutkowski z czasem 20 minut 34 sekund, wśród kobiet najlepiej spisała się Klaudia Wowra, która zajęła 20 miejsce co dało jej pozycje na podium wśród kobiet uzyskując drugi czas kategorii open.

Na koniec Akademia Biegania w Świerklanach dziękuje organizatorom, którzy włożyli ogrom pracy i wysiłku aby mogły odbyć się biegi Świerklanach.

Wyniki
10 km 71 osoby
16 Damian Grabarczyk 43 minuty 7 sekund

5 km 62 osoby
11 Marcin Sutkowski 20 minut 34 sekund
20 Klaudia Wowra 23 minuty 25 sekund
34 Martyna Misala 25 minut 56 sekund
48 Cofalik Gabriela 29 minut 43 sekund
52 Ela Michalska 30 minut 12 sekund

a1

a2

a3

a4

a5
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany