• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Nieodłącznym elementem promocji zdrowia jest edukacja zdrowotna. Edukacja zdrowotna to proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i społeczności, w której żyją. Od stycznia 2015 r.w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach odbywały się zajęcia z cyklu „Akademia zdrowia”, których celem było uświadomienie młodzieży, jak żyć, by zachować i doskonalić zdrowie własne i innych ludzi. Pomysłodawcą i opiekunem była pani Sylwia Masłowska, nauczycielka wychowania fizycznego.

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” (A. Schopenhauer)

Na spotkaniach dyskutowaliśmy o zdrowiu, czym jest, od czego zależy i jak należy o nie dbać. Rozwijaliśmy poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie oraz aktywny styl życia. Zorganizowaliśmy zajęcia praktyczne , związane z przygotowaniem zdrowych posiłków, w których wzięli udział uczniowie klas I i III . Spotkaniu towarzyszył dobry humor, radość ze wspólnego spotkania,a przede wszystkim chęć zdobycia wiedzy i umiejętności kulinarnych.

Wszystkie nasze przemyślenia, zebrane wiadomości postanowiliśmy opisać w naszej książce , którą zatytułowaliśmy „Dbamy o zdrowie”. Autorami książki są uczniowie klas III: Natalia Lerch, Anna Olma, Magdalena Kozik, Patrycja Cyrulik, Julia Plisz i Mateusz Masłowski.

Promowanie zdrowia jest nadrzędną koniecznością, która kształtuje nawyki w doskonaleniu zdrowia człowieka, a także rozwija pozytywne zainteresowanie zdrowiem. Szkoła zaś, jest idealnym i wyjątkowym miejscem przekazywania treści prozdrowotnych. Warto więc szerzyć te informacje wśród młodzieży, gdyż właśnie w tym okresie ich życia kształtujemy charaktery i postawy.

Sylwia Masłowska

Refleksje uczniów :

Książka ta pomogła mi odkryć tajemnice zdrowego żywienia. Wiem już jak jedzenie wpływa na to czy mój organizm prawidłowo funkcjonuje. Dzięki ostatnim miesiącom pisania tych wszystkich informacji uświadomiłam sobie, że warto o siebie dbać i cieszyć się zdrowiem na długo.

Ania

****************************************************************

Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w zajęciach „Akademii zdrowia” . Nie przypuszczałem, że zainteresuję się tematem zdrowia i zdrowym odżywianiem aż tak bardzo.

W styczniu, z początkiem zajęć podchodziłem do tematu bardzo sceptycznie, bez większego zainteresowania, jednak z biegiem czasu, z każdym tygodniem, temat stawał mi się bardziej bliski i interesujący. Zajmowałem się szczególnie rozdziałem o roślinach leczniczych, dzięki czemu zdobyłem sporo wiedzy na ich temat, nie przypuszczając , że jest tyle ziół wokół nas,które mogą przynieść zdrowie .

Opracowując temat o żywności, zdałem sobie sprawę, że warto zwrócić uwagę na to, co się wkłada do ust, by sobie nie zaszkodzić, a fast food-y w ogóle powinny pójść w odstawkę, by nie zaśmiecać nimi naszego organizmu.

Ważna też była lekcja o etykietach na produktach spożywczych. Większość ludzi nie ma nawyku sprawdzania etykiet. Zakupy robimy odruchowo, liczy się piękne opakowanie, znana marka… Niestety, to złudne i powinniśmy mieć świadomość co kupujemy ! Ja od tamtego czasu zawsze je sprawdzam, by wiedzieć czy dany produkt ma e-składniki, konserwanty, sztuczne aromaty czy barwniki…

Zajęcia „Akademii zdrowia” długo zapadną mi w pamięci, gdyż były ciekawe i wykorzystam wiedzę na nich zdobytą w życiu codziennym. Szczególnie zapadną mi w pamięci warsztaty kulinarne, na których nauczyliśmy się robić zdrowy sorbet z ostropestem i szaławią hiszpańską, bakaliowe ciastka bez cukru, owocową i warzywną sałatkę, pyszną swojską pizzę na cieście żytnio-gryczanym, do której przygotowaliśmy zdrowy sos czosnkowy… Wypiliśmy też herbatkę z kwiatów hibiskusa i nagietka, oraz spróbowaliśmy kawy z kardamonem i goździkami… To było pyszne i niezapomniane spotkanie !

Mateusz

****************************************************************

Zajęcia z cyklu ,,zdrowe odżywianie” bardzo mi pomogły w życiu. Uświadomiły mi co robiłam do tej pory źle. O niektórych rzeczach nie miałam w ogóle pojęcia i jak niszczyłam swoje zdrowie. Pisanie tej książki pomogło mi aby dostrzec jak zdrowie jest bardzo potrzebne i dało mi kilka wskazówek jak trzeba o nie dbać. Trzeba dbać o zdrowie, bo ma się go przecież tylko jedno..Zajęcia były ekstra! Bardzo mi się podobało! Wspaniała atmosfera przy pracy i bardzo fajni, przemili współpracownicy.

Magdalena

***************************************************************

Zaangażowałam się w napisanie tego poradnika, ponieważ chciałam pozostawić w tej szkole coś od siebie. Praca nad książką była ciężka, dlatego bardzo cieszę się, że udało nam się doprowadzić ten projekt do końca. Dzięki tym zajęcia nauczyłam się wielu ciekawych i przydatnych w życiu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, a którymi teraz możemy podzielić się z innymi. Nie zabrakło też świetnej zabawy podczas wspólnego gotowania. Na pewno zawsze będę miło wspominać ta przygodę, której uwieńczeniem jest wydanie własnej książki.

Patrycja

***************************************************************

Te zajęcia nauczyły mnie pracy w grupie. Dowiedziałam się bardzo dużo nowych informacji oraz asertywności i cierpliwości. Bardzo spodobały mi się te zajęcia. Będę je długo i mile wspominać.

Natalia

****************************************************************

Ponieważ zawsze interesowało mnie zdrowe odżywianie bardzo ucieszyłam się, gdy dowiedziałam się o tym projekcie od pani Masłowskiej. Pozwolił on mi w przyjemny sposób dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących rzeczy, które z pewnością znajdą odzwierciedlenie w życiu codziennym. Praca nad projektem okazała się naprawdę owocna czego wynikiem było wydanie własnej książki.

Julia

1

2

3

4

5

Źródło: swierklany.edu.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany