• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Gdy w 1960 roku Alojzy Wowra odbierał z katowickiego Polmozbytu swoją Syrenę 101 nawet nie przypuszczał, że pół wieku później nadal będzie ona stała w jego garażu. Teraz, kiedy mieszkaniec Świerklan podnosi maskę błękitnego auta, wracają wspomnienia. A kiedy wyjeżdża autem z garażu sąsiedzi z zaciekawieniem wychylają się z okien swoich domów. – Jeśli w latach 60-tych ktoś chciał kupić samochód, to musiał otrzymać specjalny przydział. Pracowałem wtedy na kopalni i to zakład pracy musiał potwierdzić mój wniosek o auto – wspomina Alojzy Wowra. – Syrenka prezentowała się ślicznie, była beżowa z zielonym dachem. Do dziś ma też oryginalne beżowe koła. Choć wtedy wolałem jakiś ciemniejszy kolor, to nie można było wybrzydzać – dodaje z uśmiechem.


Choć auto ma niewielki, dwucylindrowy silnik o pojemności zaledwie 750 cm sześciennych, nie raz przewoziło ogromne ciężary. – Pamiętam jak razem z kolegą wieźliśmy spod Częstochowy dwa kuchenne piece kaflowe. Gdy zatrzymała nas policja musieliśmy się gęsto tłumaczyć, nie tylko skąd mamy piece, ale też jak zmieściliśmy je do Syrenki – mówi mieszkaniec Świerklan. – Innym razem przewoziłem z Żor rury drenarskie ważące prawie tonę. Syrenka i tym razem dała radę – dodaje.

Samochód Alojzego Wowry ma na liczniku ponad 300 tysięcy kilometrów. W tym czasie nie brał udziału w żadnej kolizji.

Właściciel często woził za to dzieci do chrztów oraz młode pary do ślubu.

– Gdy kupiłem moją „101” w całej miejscowości było tylko kilka aut. Co tydzień więc kogoś woziłem. Gdy miałem jeździć z młodą panią z Rybnika, specjalnie obróciłem siedzenie tak, by wygodniej się wsiadało. Kobieta była zaskoczona i pytała czy w każdej Syrenie jest tak wygodnie – wspomina z uśmiechem Alojzy Wowra. Jak przyznaje swoim samochodem przejechał cały Śląsk, gdy przez okres 7 lat woził księdza prałata Henryka Ligonia.

W 1973 roku auto przeszło generalny remont i zostało przemalowane na błękitny kolor. – Po remoncie pojechałem nim w najdłuższą trasę, jaką przebyła moja Syrenka. Byłem w NRD, gdzie można było w tych czasach kupić rzeczy niedostępne w kraju – mówi Alojzy.

Przez wszystkie lata mieszkaniec Świerklan zawsze sam naprawiał swoje auto. – Kiedy jechałem gdzieś dalej, to sprawdzałem auto. Nie udało mi się jednak uniknąć niespodzianek. Wadą syrenek była pękająca uszczelka między cylindrami. Gdy się zepsuła nie można było dalej jechać. Kilka razy wymieniałem ją więc na poboczu drogi – mówi Alojzy – Sam też kilkakrotnie rozbierałem silnik. Mechanik pracował przy tym aucie tylko raz, podczas pierwszego przeglądu – dodaje.
Alojzy Wowra naprawiał zresztą nie tylko swoje auto.
– Nie raz naprawiałem syrenki znajomych czy nawet nadsztygara z kopalni. Skrzynia biegów jest bardzo wrażliwa i jeśli nie umiało się dobrze zmieniać biegów, to łatwo było ją zepsuć. Moje auto jest jednak nadal sprawne – podkreśla Alojzy Wowra.

Pytany o to, jak to się stało, że przez tyle lat nigdy nie pozbył się samochodu odpowiada bez wahania. – Od dziecka kocham motoryzację. Gdy byłem mały potrafiłem po samym dźwięku rozpoznać jaki motor jedzie drogą – mówi. – Choć miałem wiele samochodów to jednak do Syrenki mam wielki sentyment. Uwielbiam stare auta i mimo propozycji nigdy nie chciałem sprzedać mojej „101” – mówi. Teraz wysłużony samochód, jak na antyk przystało, stoi w garażu. – Córka chce, żebym przekazał jej auto. Pewnie tak zrobię, jeśli obieca, że go nie sprzeda, tylko będzie nim jeździła – podkreśla Alojzy Wowra.

Autor: ADI
Źródło: www.rybnik.naszemiasto.pl & DZIENNIK ZACHODNI
 • bobo

  a ja od pol wieku mam ta sama kobiete

  • mieszkaniec

   GRATULACJE ! 🙂

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany