• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Redaktorka portalu nowiny.rybnik.pl Pani Iza Salamon rozmowiała z Antonim Mrowcem, ustępującym wójtem gminy Świerklany.

Przegrał pan wybory z 32-letnim Tomaszem Pieczką, i to znaczną różnicą głosów. Liczył się pan z taką porażką?
Kością niezgody w kampanii była rozpoczęta przez mnie budowa nowego urzędu gminy. Wykorzystali to moi przeciwnicy, więc liczyłem się z przegraną. Czy jestem zawiedziony? Trudno powiedzieć. Nie chodziłem po wsi, nie roznosiłem plotek, nie zrywałem banerów. Nie chcę jednak nikogo oskarżać. Życzę moim następcom, aby udało im się osiągnąć przynajmniej tyle, co mnie. Kiedy w 2010 roku przychodziłem na urząd wójta, budżet sięgał 31 mln zł. Odchodząc, zostawiam gminie budżet w wysokości 50 mln zł. Zostawiam też rozwojową strefę przemysłową, zakończone inwestycje, wiele wyremontowanych dróg.

Pana przeciwnicy wypominają też panu inne głośne konflikty związane m.in. z organizacją komunikacji w gminie.
Nie mam wątpliwości, że wszystkie sytuacje konfliktowe zostały wykorzystane przeciwko mnie. Dotyczyły nie tylko komunikacji, ale także wspomnianej budowy urzędu czy odszkodowań za gradobicie. Myślę, że dzisiaj mieszkańcy są zadowoleni, bo mają darmowe przejazdy, chociaż nie udało mi się dokończyć komunikacji z Rybnikiem. Co do gradobicia, to po gminie rozeszła się wtedy informacja, że odszkodowanie dostanie każdy poszkodowany. Zgłoszono aż 650 budynków! Tymczasem o udzieleniu pomocy decydują określone przepisy, o czym niektórzy nie chcą słyszeć. W całym tym zamieszaniu pani dyrektor OPS-u zrezygnowała z funkcji i pojawił się nowy spór związany z obsadzeniem tego stanowiska. Podobnie było z przeniesieniem siedziby pogotowia w Świerklanach. Niezmiennie jednak uważam, że wójt musi brać pod uwagę dobro wszystkich mieszkańców, a nie pojedynczych ludzi.

Był pan już wójtem w latach 2002-2006 i wtedy też odchodził w burzliwej atmosferze…
W 2006 roku przegrałem wybory z powodu plotek – zrobiono ze mnie przestępcę. Byłem ciągany po sądach, ale niczego mi nie udowodniono. Dzisiaj mam satysfakcję, bo w ciągu tych dziesięciu lat pracy w samorządzie (2,5 kadencje), udało mi się wywalczyć m.in. węzeł autostradowy na terenie gminy, strefę przemysłową, a ostatnio także stację benzynową, która ma zostać otwarta w połowie przyszłego roku. W jałowym okresie, kiedy nie było jeszcze środków unijnych, wystaraliśmy się o ponad 16 mln zł środków zewnętrznych na inwestycje. Jestem dumny z tego, co powstało za moich czasów. To m.in. kompleks oświatowy w Jankowicach, gimnazjum w Świerklanach Dolnych, przedszkole i sala gimnastyczna w Świerklanach Górnych, boisko dla Fortecy, kanalizacja za ponad 60 mln zł i wiele innych inwestycji. Życzę moim następcom przynajmniej takich efektów pracy…

A zdjęcie z byłym premierem, Donaldem Tuskiem, które zostało zrobione podczas spotkania w Niedobczycach, pomogło panu czy zaszkodziło?
Nie ukrywam swoich poglądów politycznych. Jestem członkiem Platformy Obywatelskiej i uważam, że Donald Tusk był najlepszym polskim premierem w ciągu ostatnich 25 lat. Europa go doceniła, ale Polacy jakoś nie potrafią tego dostrzec. Moje poglądy polityczne nie spodobały się jednak dwóm mieszkańcom, którzy z tego powodu mnie ostro zaatakowali.

Co pan teraz będzie robił?
Mam 67 lat, zajmę się rodziną. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia, pojeżdżę na nartach. Do samorządu już nie wrócę. Nie chcę, aby moja rodzina, a mam porządną rodzinę, cierpiała z powodu plotek rozsiewanych po wsi, z czego ta gmina niestety słynie.

Rozmawiała: Iza Salamon

Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany