• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wernisażem wystawy prac członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej rozpoczął się IV Międzynarodowy Plener Malarski w Świerklanach. Wydarzenie jest również okazją do pogłębienia umiejętności malarskich pasjonatów z terenu gminy i okolic.

W plenerze uczestniczy 10 profesjonalnych artystów z Polski, Czech, Ukrainy i Armenii oraz blisko 30-osobowa grupa artystów-amatorów w różnym wieku, prowadzona przez czeską malarkę Renatę Filipovą. Niestety do Świerklan nie udało się przyjechać dwójce zaproszonych twórców z Białorusi. Artyści prawdopodobnie ze względów politycznych nie otrzymali wizy. Wernisaż wystawy i inauguracja pleneru odbyły się 4 sierpnia w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Organizatorem kulturalnego wydarzenia, nad którym honorowy patronat sprawuje premier Jerzy Buzek oraz wójt gminy Świerklany Antoni Mrowiec, jest Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” i GOKiR. Projekt pt. „Letnia przygoda z pędzlem w Świerklanach” uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu gminy. Polscy i zagraniczni twórcy przebywać będą w gminie do 13 sierpnia, a w programie ich pobytu znajdzie się także zwiedzanie okolicy oraz wizyta w urzędzie gminy. Plener zakończy się tzw. mokrą wystawą, podczas której zaprezentują swoje prace. W podzięce za gościnę, każdy z artystów ofiaruje na koniec dwa obrazy swojego autorstwa, które wzbogacą zasoby jankowickiej galerii. Mokra wystawa odbędzie się w środę 13 sierpnia o godz. 12.00 w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach.

Profilaktyka przez malowanie

Równolegle z wizytą artystów profesjonalnych w galerii w Jankowicach odbywają się warsztaty. Udział w nich bierze prawie 30 osób, z czego połowa to najmłodsi mieszkańcy gminy. – Najmłodszy uczestnik warsztatów miał 2,5 roku. To co mnie zdziwiło, to bardzo dojrzałe malarstwo dzieci. Podchodzą do tego z ogromnym szacunkiem i bardzo cieszą się, że mogą wziąć udział w tych warsztatach. Nie spodziewałam się, że dzieci wykażą się tak dużym talentem – mówi prowadząca warsztaty Renata Filipova z Czech. – Na zajęciach panuje świetna, rodzinna atmosfera. Zdobywamy nowe umiejętności i mamy bardzo dobrą opiekę. Nasza instruktorka Renata Filipova określa kierunki naszej pracy i czasem wymusza na nas pewne działania, bo pewnie same za bardzo byśmy sobie pofolgowały. To bardzo istotne. Bardzo dobrze się tutaj czujemy i cieszymy się, że możemy w takim miejscu i atmosferze rozwijać swoje pasje – zapewnia Anna Zimna, uczestniczka warsztatów.

Wesprzą chorych

Warsztaty są dużą promocją dla gminy. – Informacje pojawiają się w mediach, uczestnicy również przekazują pozytywne informacje w swoim otoczeniu. Pomimo, że jest to gmina górnicza, promuje wartości i wrażliwość artystyczną. Wspólne spotkania i kontakty interpersonalne to coś wspaniałego, a możliwość artystycznych działań jest niesamowitą profilaktyką dla dzieci. Rozwijanie zainteresowań powoduje, że dzieci skupiają się na tym, co jest wartościowe, a nie tylko siedzą przed komputerem czy spędzają czas na bezcelowych wędrówkach – wyjaśnia Bogusława Piszek, uczestniczka warsztatów i pedagog szkolny. Dodatkową wartością warsztatów i pleneru jest również pomoc. Każdy z uczestników warsztatów oraz niektórzy z artystów profesjonalnych, przekażą swoje prace na rzecz Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM „SezaM” z Gliwic. Prace zostaną później przekazane na licytację. – Pieniądze z aukcji zasilą fundusz budowy centrum rehabilitacji w Gliwicach – informuje Irena Szal ze stowarzyszenia „SezaM”.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany