• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wernisażem wystawy prac członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej rozpoczął się IV Międzynarodowy Plener Malarski w Świerklanach. Wydarzenie jest również okazją do pogłębienia umiejętności malarskich pasjonatów z terenu gminy i okolic.

W plenerze uczestniczy 10 profesjonalnych artystów z Polski, Czech, Ukrainy i Armenii oraz blisko 30-osobowa grupa artystów-amatorów w różnym wieku, prowadzona przez czeską malarkę Renatę Filipovą. Niestety do Świerklan nie udało się przyjechać dwójce zaproszonych twórców z Białorusi. Artyści prawdopodobnie ze względów politycznych nie otrzymali wizy. Wernisaż wystawy i inauguracja pleneru odbyły się 4 sierpnia w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Organizatorem kulturalnego wydarzenia, nad którym honorowy patronat sprawuje premier Jerzy Buzek oraz wójt gminy Świerklany Antoni Mrowiec, jest Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” i GOKiR. Projekt pt. „Letnia przygoda z pędzlem w Świerklanach” uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu gminy. Polscy i zagraniczni twórcy przebywać będą w gminie do 13 sierpnia, a w programie ich pobytu znajdzie się także zwiedzanie okolicy oraz wizyta w urzędzie gminy. Plener zakończy się tzw. mokrą wystawą, podczas której zaprezentują swoje prace. W podzięce za gościnę, każdy z artystów ofiaruje na koniec dwa obrazy swojego autorstwa, które wzbogacą zasoby jankowickiej galerii. Mokra wystawa odbędzie się w środę 13 sierpnia o godz. 12.00 w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach.

Profilaktyka przez malowanie

Równolegle z wizytą artystów profesjonalnych w galerii w Jankowicach odbywają się warsztaty. Udział w nich bierze prawie 30 osób, z czego połowa to najmłodsi mieszkańcy gminy. – Najmłodszy uczestnik warsztatów miał 2,5 roku. To co mnie zdziwiło, to bardzo dojrzałe malarstwo dzieci. Podchodzą do tego z ogromnym szacunkiem i bardzo cieszą się, że mogą wziąć udział w tych warsztatach. Nie spodziewałam się, że dzieci wykażą się tak dużym talentem – mówi prowadząca warsztaty Renata Filipova z Czech. – Na zajęciach panuje świetna, rodzinna atmosfera. Zdobywamy nowe umiejętności i mamy bardzo dobrą opiekę. Nasza instruktorka Renata Filipova określa kierunki naszej pracy i czasem wymusza na nas pewne działania, bo pewnie same za bardzo byśmy sobie pofolgowały. To bardzo istotne. Bardzo dobrze się tutaj czujemy i cieszymy się, że możemy w takim miejscu i atmosferze rozwijać swoje pasje – zapewnia Anna Zimna, uczestniczka warsztatów.

Wesprzą chorych

Warsztaty są dużą promocją dla gminy. – Informacje pojawiają się w mediach, uczestnicy również przekazują pozytywne informacje w swoim otoczeniu. Pomimo, że jest to gmina górnicza, promuje wartości i wrażliwość artystyczną. Wspólne spotkania i kontakty interpersonalne to coś wspaniałego, a możliwość artystycznych działań jest niesamowitą profilaktyką dla dzieci. Rozwijanie zainteresowań powoduje, że dzieci skupiają się na tym, co jest wartościowe, a nie tylko siedzą przed komputerem czy spędzają czas na bezcelowych wędrówkach – wyjaśnia Bogusława Piszek, uczestniczka warsztatów i pedagog szkolny. Dodatkową wartością warsztatów i pleneru jest również pomoc. Każdy z uczestników warsztatów oraz niektórzy z artystów profesjonalnych, przekażą swoje prace na rzecz Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM „SezaM” z Gliwic. Prace zostaną później przekazane na licytację. – Pieniądze z aukcji zasilą fundusz budowy centrum rehabilitacji w Gliwicach – informuje Irena Szal ze stowarzyszenia „SezaM”.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany