• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Temat komunikacji autobusowej w gminie wraca jak bumerang. Kiedy już zdawało się, że problem transportu został rozwiązany, mieszkańcy znowu upominają się o to, że muszą przesiadać się, chcąc przejechać ze Świerklan Dolnych na Górne. Podstawowym tematem ostatniej sesji rady gminy było udzielenie absolutorium za wykonanie budżetu wójtowi za 2013 rok.

Wójt Antoni Mrowiec absolutorium uzyskał, otrzymując wymaganą większość głosów. – Dziękuję podwójnie, raz ze względu na udzielenie mi absolutorium, dwa za głosowanie nad tym ostatnim budżetem, bo pierwszy raz nakłady inwestycyjne gminy przekroczyły 32 proc. budżetu. Dziękuję za współpracę na tej sali – powiedział wójt. W swoim sprawozdaniu z działalności w okresie od ostatniej sesji rady, wójt opowiedział o podpisaniu umowy z przewoźnikiem na kursy autobusowe do Wodzisławia. Temat rozwinął wiceprzewodniczący rady Sebastian Karkoszka, nawiązując do rozmowy z sołtysem Świerklan Dolnych. – Są zgrzyty z połączeniami Świerklany-Żory – stwierdził radny. – Autobusy nie do końca się zgrywają i zdarza się, że autobus do Żor już odjeżdża, zanim autobus z Wodzisławia dojeżdża ku kościele – dodał sołtys Krzysztof Klyta.

Informacje na bieżąco

Wójt od razu pospieszył z odpowiedzią. – Ja będę sprawdzał te autobusy, zarówno w kierunku Żor, jak i Wodzisławia. Na razie sprawdziłem dwa kursy i oba się zazębiają. Ten o godz. 14.00 też się zazębia, bo byłem to sprawdzić na przystanku pod kościołem. Od przewoźnika, który obsługuje bezpłatnie Żory dostałem informację, że ze względu na nadmiar chętnych na bezpłatną komunikację, będą musieli zmienić tabor. Również jechałem za autobusem do Żor o godz. 9.00, sprawdzając jakie jest obłożenie. Przepełnienia nie ma, a miejsca stojące zajmowane są dopiero w Rogoźniej przy szkole. Do tego miejsca od naszego kościoła były jeszcze puste miejsca siedzące – powiedział wójt Antoni Mrowiec. – Ważne, aby o takich sprawach informować na bieżąco, a nie dopiero na sesji. Wtedy my możemy interweniować na bieżąco i wyjaśniać te indywidualne przypadki – dodał wicewójt Antoni Polok.

Rozkład jazdy w Kurierze

W temacie komunikacji głos zabrał również radny Tadeusz Frydecki. – Autobus z Żor o godz. 21. z minutami, przydałby się do Świerklan. To sugestia, tak samo, jak ta, że również przydałby się autobus o godz. 8.00, tak jak kiedyś jeździł pan Klenart. To sugestie, które należy wziąć pod uwagę właśnie teraz, w okresie przygotowawczym – powiedział wiceprzewodniczący rady Tadeusz Frydecki. – Tak jak umawialiśmy się, warto by przygotować schemat kursów w formie planszowej, aby wiedzieć, które linie się zazębiają, a które nie. To musi być jasne i czytelne – zasugerował wójtowi przewodniczący rady Włodzimierz Barwinek. Wójt zapewnił, że taki rozkład powstanie i zostanie również wydrukowany w gminnym Kurierze.

Młodzież musi iś piechotą

Opinie niektórych mieszkańców na temat autobusów przytoczyła również sołtys Dorota Tyman. – Wójt się chwali w radio darmową komunikacją do Wodzisławia, a dzieci z ulicy Boryńskiej dojeżdżają do szkoły i teraz muszą wstawać o 5.00, żeby o 6.00 iść pod kościół i dojechać do szkoły. Mieszkańcy Świerklan Górnych też są oburzeni, bo autobus nie jeździ koło stawku. Ludzie mówią, że autobusy nie pasują, że nie mogą jechać z Wodzisławia i później żorskim do Świerklan Górnych. Mieszkańcy prosili, aby przynajmniej od nowego roku szkolnego autobus zatrzymywał się przy ul. Boryńskiej – przekazała Dorota Tyman. Wójt zdziwił się takim wnioskiem, sugerując, że autobus z Żor ok. godz. 6.54 jest przy ośrodku zdrowia i jedzie pod kościół, gdzie młodzież może się przesiąść. – Te autobusy są zgrane i jest pani w błędzie. Jeżeli ktoś potrzebuje, to może jechać 6.54 spod ośrodka i o godz. 7.00 spod kościoła wyjeżdża kurs do Wodzisławia – powiedział wójt. Sołtys zapewniła, że przekaże młodzieży informacje uzyskane od wójta.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
 • to jest chore !

  Ja mam prace na 9:00 i o 7:30 muszę juz wyjsc z domu żeby dojsc na8:06 pod kościół czy ten bus nie może pojechać 2 przystanki dalej na ulice Boryńską ? Kierowca też sie skarżył, że jak wraca z Wodzisławia o 17:40 z dworca to jedzie na szyb ma tam 25 min przerwy po czym jedzie pod kościół zbiera ludzi i znów jedzie na szyb. Czy to jest normalne ?! czy zamiast tego nie mógł by ten autobus jechac koło stawku ?

  • obserwator

   Czytając wypowiedzi można dojść do wniosku, że najlepiej by było gdyby autobusy jeździły nie rzadziej niż co pół godziny i każdego zabierały spod domu!

 • niezadowolona

  Niech wójt sprawdzi jak pięknie zazębia się autobus o 14.35 z Wodzisławia, którym wraca najwięcej osób.

 • Gienia

  Jak to zwykle bywa nasz wójt ma zawsze “rację” przecież on do szkoły chodził piechotą i nogi mu nie odpadły jak twierdzi. Jego zdaniem po co autobusy…. masakra z takimi rządami. Mam nadzieję że już niedługo 🙂

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany