• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Urząd Gminy Świerklany wraz GOKiR i gliwickim Centrum Onkologii zapraszają na bezpłatną cyfrową mammografię w Świerklanach w dniach od 17 do 19 lipca br. W imieniu organizatorów, już dziś serdecznie zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat (tj. z roczników: 1944-1963), które nigdy nie miały wykonanej mammografii refundowanej przez NFZ oraz te, którym upłynęły 2 lata od poprzedniego badania.


W tym roku mammobus stacjonował będzie w Świerklanach przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji na ul. Strażackiej 1 w dniach:
17 LIPCA (środa) w godz. 8.00-15.00
oraz 18 i 19 LIPCA (czwartek, piątek) w godz. 10.00-17.00.
Na badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Narodowy Fundusz Zdrowia, wzorując się na wysokorozwiniętych państwach, zapoczątkował w 2006 roku ”Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi”, dzięki któremu kobiety w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie, co 2 lata wykonać badanie mammograficzne.
Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach specjalizuje się od lat m. in. w wykonywaniu mammografii oraz jest realizatorem etapu podstawowego oraz pogłębionego ww. Programu, a ponadto otrzymał certyfikat „Breast Unit”.

Aby ułatwić kobietom dostęp do nowoczesnej pracowni mammograficznej, Instytut Onkologii zakupił mammobus z cyfrowym aparatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest skorzystanie z Programu – tj. z darmowej mammografii, blisko miejsca zamieszkania.
Oryginalny cyfrowy aparat mammograficzny znajdujący się w mammobusie pozwala na ocenę obrazu gruczołu piersiowego nie na kliszy, lecz
na monitorze wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość jego powiększania oraz wpływa na precyzyjny opis badania. Ponadto, specjalne oprogramowanie pozwala dokładnie ocenić drobne szczegóły, a cyfrowo archiwizowany obraz daje możliwość porównywania wyniku z późniejszymi badaniami. Jest to niezwykle ważne w diagnozowaniu chorób piersi.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet, jednak wczesne wykrycie i leczenie dają wielką szanse na całkowite wyleczenie.
Dlatego, w trosce o zdrowie mieszkanek gminy gliwickim Centrum Onkologii, regularnie organizują akcje mammograficzne. Dzięki wieloletniej współpracy z renomowaną placówką medyczną, możliwe jest skorzystanie z cyfrowej mammografii blisko miejsca zamieszkania, bez wcześniejszych zapisów i oczekiwania w tygodniowych kolejkach, a wyniki z badań wydawane są zgodnie z podanym miejscem i terminem.
Jeżeli wynik badania jest prawidłowy – zapraszamy Panią na kolejną mammografię za dwa lata (mammobus COI Gliwice ponownie przyjedzie do gminy).
W przypadku wykrycia niepokojących zmian w obrębie piersi, Centrum Leczenia Raka Piersi (tzw. Breast Unit) działające od kilku lat w Instytucie Onkologii w Gliwicach zapewnia chorym bezpłatną wysokospecjalistyczną, wszechstronną diagnostykę i optymalny dobór skojarzonej terapii z równoczesnym coraz większym naciskiem na istotne problemy psychologiczne i społeczne chorych. Wszystkie niezbędne zaawansowane technologie potrzebne w diagnozowaniu i optymalnej terapii tej choroby, są dostępne w jednym miejscu –
w gliwickim Instytucie.

Korzystając z okazji, pragniemy wyjaśnić, że mammografia to rentgenowskie badania piersi wykonywane w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.
Badanie mammograficzne jest proste, krótkie, bezpieczne i nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska i bezpieczna dla zdrowia. Badanie nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Potrzebna jest dobra wola.

Szczegóły dt. wykonania badania:

Przed badaniem.
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W mammobusie zapewnione
są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych
tj. rejestrację, przebieralnię oraz gabinet, w którym wykonywana jest mammografia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę, warto odpowiednio wygodnie się ubrać. W sytuacji,
gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosimy zabrać ze sobą zdjęcie i opis poprzedniego badania dla porównania – to bardzo pomaga lekarzom zinterpretować wynik.
Przebieg badania w mammobusie.
1) Rejestracja – po przyjściu do pracowni należy przedstawić dowód osobisty.
Na miejscu należy wypełnić ankietę, dlatego osoby z wadą wzroku powinny pamiętać o zabraniu okularów. Oczywiście, jeżeli będzie jakiś problem rejestratorka we wszystkim Pani pomoże.
2) Badanie – technik (kobieta) poprosi o rozebranie się w przebieralni. Wszystkie pomieszczenia w mammobusie są klimatyzowane. Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania pacjentka pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi, trwającemu kilka sekund, może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcie dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.
3) Wynik – Każda Pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją
o terminie i miejscu odbioru wyniku. Prosimy zachować karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku.
Jeżeli wynik badania jest prawidłowy – zapraszamy na kolejną mammografię za dwa lata. W przypadku, gdy wynik wzbudzi wątpliwości lekarzy, skierują oni pacjentkę
na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne – na leczenie.
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany