• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Tygodniowy wyjazd z wyżywieniem, noclegiem i transportem za 200zł? Wydaje się niemożliwe?! A jednak można 🙂


Odkąd powstała Akademia Biegania w naszej gminie zauważalny jest wzrost zainteresowania sportem wśród naszych mieszkańców. Idąc z prądem chcielibyśmy to wykorzystać i jeszcze bardziej zachęcić ludzi do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Weekendy przed telewizorem, nudne wakacje na plaży w Egipcie? Wydaje się znajome? Czas to zmienić. Wystarczy dać trochę z siebie, zaakceptować kilka niewygód, a możesz świetnie spędzić czas tanim kosztem pamiętając go na długie lata.

Większości wydaje się, że aby podróżować trzeba mieć górę pieniędzy i spore doświadczenie. Jeszcze kilka lat temu też tak myśleliśmy, ale na szczęście w porę doszło do nas, że to nie prawda. Jedyne co musisz zrobić, to zaryzykować – ten jeden raz. Kiedy poczujesz wolność przemierzając góry z plecakiem, spływając kajakiem dziką rzekę lub przejeżdżając rowerem przez piękną puszczę zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. To wciąga, nawet nie wiesz jak bardzo – będziesz chciał do tego wracać i zaczniesz szukać coraz to nowszych pomysłów na kolejne wyjazdy.

3

Z doświadczenia wiemy, że najtrudniej jest zacząć. Dlatego wraz z innym mieszkańcem gminy, Mateuszem – oferujemy Wam naszą pomoc, podzielimy się dobrą radą i pokażemy jak dobrze i tanio podróżować.
Od razu uprzedzamy – nie potrzebujesz super sprzętu oraz genialnej kondycji. Wystarczy trochę odwagi – do wszystkiego przecież da się dojść małymi krokami 🙂
Nikt z nas przecież nie zaczynał od Himalajów czy Alp!

Razem z Mateuszem należymy do Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra” z Gliwic i to tam znaleźliśmy inspirację, poznaliśmy ludzi którzy pokazali nam „jak to się robi”. Od 55 lat klub zrzesza ludzi lubiących aktywnie spędzać czas. Działając przy Politechnice Śląskiej obracamy się w kręgach studenckich – a co za tym idzie – trzeba radykalnie obniżać koszty wyjazdów. Spanie w namiotach, bacówkach, posiłki gotowane na ognisku, podróżowanie autostopem to dla nas normalne. Kiedy zrezygnujesz z niektórych wygód można na prawdę znacznie ograniczyć koszta, a gdy się do tego przyzwyczaisz to pożałujesz, że nie robiło się tego wcześniej.

O „Watrze” możnaby napisać wiele, dlatego odsyłam do wywiadu, który dużo wyjaśnia:
http://www.akt.gliwice.pl/cms/index.php/o-klubie

Na przełamanie lodów zapraszamy do właśnie takich wyjazdów, które sami prowadzimy, może złapiesz bakcyla i ruszysz z nami w świat 😉

Na chwilę obecną razem z Mateuszem zapraszamy Was na dwa rowerowe wyjazdy po Polsce.

2-5.07 JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA – wybierzemy się w szeroko pojętą jurę. Postaramy się zjechać ją wzdłuż i wszerz oraz wyciągnąć z niej to co najlepsze. Poruszać będziemy się nie tylko popularnymi szlakami (Orlich Gniazd), ale również tymi mniej uczęszczanymi. Jura to przede wszystkim piękne krajobrazy, dzika przyroda, skały, warownie i jaskinie, które połączymy w całość na tym jednym wyjeździe. A zrobimy to w jedynej słusznej opcji: rower+sakwy+namiot.
Prowadzący – Rafał Fizia, mail: rafal.fizia@gmail.com, tel: 500 022 624

6-9.08 PIENINY – grupa gór ciągnąca się od Szczawnicy do Czorsztyna, aż na Słowację. Cała pokryta skałami wapiennymi, wpadającymi wprost do Dunajca. Podczas naszej wyprawy będziemy je oglądać z każdej strony, startując z Krakowa i zahaczając również o inne atrakcje i góry.
Prowadzący – Mateusz Błanik, mail: blanik.inf@gmail.com, tel: 724 717 829

Koszt – 60 PLN, cena obejmuje: noclegi, sprzęt biwakowy, opiekę prowadzących, ubezpieczenie.

Nasze wyjazdy są częścią szerszej inicjatywy – Akcja Lato, z którą możesz wybrać się także w góry i na kajaki. Więcej szczegółow:
http://www.akt.gliwice.pl/cms/index.php/akcja-lato

1

2

4

5

6
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany