• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Tuż przy głównej ulicy w Świerklanach, trochę z boku, w niebo wzbija się okazałe drzewo. Potężna roślina góruje nad domami, a szerokość jej pnia jest zaskakująca. To Buk Sobieskiego, pomnik przyrody, który rzekomo zasadzić miał sam król.

W ostatnich tygodniach ogromnym zainteresowaniem telewidzów cieszy się serial „Wspaniałe stulecie”, emitowany przez TVP. Opowiada on latach świetności Imperium Osmańskiego, sułtanie i jego żonach, rodzinie. Prawdopodobnie historia ta zyskała w Polsce taką popularność ze względu na polskie odniesienia. Według niektórych źródeł, sułtanka Hürem, była Polką. W wątki miłosne i intrygi, w serial wplątane jest tło historyczne. To daje możliwość obejrzenia ważnych wydarzeń dziejowych z drugiej strony – z punktu widzenia islamskich najeźdźców. Imperium Osmańskie od początku XIV w. rosło w siłę, zdobywając kolejne terytoria. Taka sytuacja miała miejsce do 1683 roku, kiedy to już ósmy sułtan od czasu Sulejmana I zasiadał na tronie tureckim. Był nim Mehmed IV, praprapraprawnuk Sulejmana I. Za jego panowania ród osmański z najeźdźcy, zmienił się w ofiarę. A wszystko za sprawą polskiego króla Jana III Sobieskiego. Gdy doszło do kolejnego już w historii oblężenia Wiednia przez Turków, król Jan zdecydował wyruszyć z odsieczą. Późniejsze zwycięstwo pod Wiedniem we wrześniu 1683 roku przyczyniło się do obrony chrześcijańskiej Europy przed islamizacją.

Drzewa Sobieskiego

Po zwycięstwie nad armią turecką, Jan III Sobieski wyruszył w podróż z powrotem do Polski. Podobno, aby upamiętnić to wydarzenie, w różnych miejscach przemarszu wojsk, król sadził drzewa. Według innych doniesień, drzewami Sobieskiego nazywano rośliny, pod którymi odpoczywał król. Ta tradycja rozpoczęła się już przed wiedeńską bitwą. W sierpniu 1683 roku król odwiedził klasztor Franciszkanów w Gliwicach. Na prośbę zakonników zasadził tam kilka lip. Od tego czasu na Śląsku wiele okazałych roślin nazywa się drzewami Sobieskiego. Także w Świerklanach znaleźć można Buk Sobieskiego – obecnie pomnik przyrody, położony przy ul. Kościelnej.

Zasila w tlen

Buk Sobieskiego w Świerklanach to drzewo niezwykłe. Wznosi się na ponad 22 metry w górę, a obwód jego pnia to ok. 718 cm. Drzewo w 1962 roku zostało objęte ochroną przez Wojewódzką Radę Narodową. Jest to najgrubszy jednopniowy i drugi w ogóle najgrubszy buk w Polsce. Ciężko dokładnie oszacować jego wiek, bo dostępne tabele dendrologiczne nie obejmują zazwyczaj tak starych drzew. Dlatego prawdopodobne jest, że świerklański buk faktycznie pamięta czasy Jana III Sobieskiego. Musiałby mieć 332 lata. To możliwe, ale zweryfikować tę hipotezę będzie można dopiero w przypadku, gdyby drzewo zostało ścięte. Buk rośnie na prywatnej posesji, ale dostęp do niego jest możliwy. Zobaczyć można go z głównej drogi. Ciekawostką jest, że tej wielkości buk produkuje dziennie ok. 7000 litrów tlenu, co wystarcza do oddychania 50 osób.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany