• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Od 1 czerwca gmina Świerklany planuje wprowadzenie zmian w komunikacji wewnątrz gminy, a w zasadzie poszerzenie obecnych kursów. Wprowadzone zostaną dodatkowe linie.

Kursy będą rozpoczynać się od „centrum przesiadkowego” przy kościele w Świerklanach. Jedna pętla będzie obejmować ulice Kościelną, Szerocką, Boryńską, Powstańców, Stawową, Kucharzówkę, Granice i Wodzisławską. Druga pętla będzie przebiegać w Jankowicach i obejmie m.in. ulice Świerklańską, Nową, Kościelną, Rybnicką. Pętle mają się łączyć we wspomnianym „centrum przesiadkowym” przy kościele w Świerklanach. – Mieszkańcy będą mogli zapłacić złotówkę za jednorazowy bilet i na tym samym bilecie korzystać z obu linii. Bilet miesięczny będzie kosztować 15 złotych. Dzięki tym połączeniom mieszkańcy Jankowic będą mogli dostać się na autobus do Wodzisławia i Żor. W czerwcu busy będą kursować w fazie testów i będziemy zbierać wszelkie uwagi, dotyczące funkcjonowania tego systemu. Głównie zależy nam, aby łatwy dostęp do komunikacji miały dzieci i młodzież, dojeżdżające do szkół, dlatego kursy poranne i popołudniowe będą zsynchronizowane z godzinami lekcyjnymi – wyjaśnia wójt Tomasz Pieczka.

Na trzy lata

Nie będzie już darmowej komunikacji do Wodzisławia Śląskiego. – Umowa obowiązywała tylko na dwa lata, o czym poprzedni rządzący gminą nie poinformowali mieszkańców. Teraz trzeba płacić za bilet – dodaje wójt. Wszystkie pozostałe linie łączące gminę Świerklany z sąsiednimi pozostaną bez zmian. Dwie nowe linie na terenie gminy będą obsługiwane przez busy, które będą mogły zabrać do 40 osób na miejscach siedzących i stojących. Będą to te same busy, które obecnie jeżdżą w kierunku Wodzisławia. Zmiany w komunikacji publicznej na terenie gminy są efektem konsultacji z mieszkańcami, którzy sygnalizowali potrzebę uruchomienia dodatkowych kursów, głównie ze względu na uczniów.

Zrobione pod uczniów

Kursy nowych linii będą rozpoczynać się o 6.12 i będą powtarzać się m.in. o 6.50, 7.30. Później busy kursować będą co 2 godziny, a popołudniu znowu zwiększą częstotliwość, aby młodzież mogła dostosować kurs do zakończenia zajęć lekcyjnych. Taki stan rzeczy mimo fazy pilotażowej w czerwcu, ma utrzymać się przez 3 lata, bo tyle ma obowiązywać umowa z przewoźnikiem. Warto dodać, że od 2017 roku obowiązek organizacji komunikacji publicznej między gminami spadnie na starostów powiatów, dlatego sporo może zmienić się w tej materii.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany