• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Tomasz Pieczka, radny gminy Świerklany, złożył projekt uchwały popierającej Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic, dotyczący autonomii Śląska. W tym projekcie kryje się zarazem na pozór proste pytanie: czy mieszkańcy wiedzą, czym jest samorząd i czym on się różni od władzy centralnej. Tomasz Pieczka ma nadzieję, że radni poprą projekt, w którym jest mowa o tym, że samorządy otrzymują coraz więcej zadań z Warszawy, ale nie idą za tym pieniądze.


Skąd je brać? – Warto przy tym podkreślić, że to właśnie samorząd jest największym w Polsce inwestorem, dźwigając w znaczącym stopniu ciężar modernizacji państwa – czytamy w projekcie uchwały.
„Wobec powyższego pora z całą mocą postawić pytanie o dokończenie reformy samorządowej, o czym wciąż słyszymy z ust polityków. Koniecznością jest niezwłoczne zwiększenie udziału samorządów w podatkach i wprowadzenie rozwiązań ustanawiających finansową autonomię regionów” – czytamy dalej w projekcie.
Jak widać, słowa Dietera Przewdzinga, burmistrza opolskich Zdzieszowic, odbiły się szerokim echem, stając się inspiracją do dyskusji o stanie polskiej samorządności. Dyskusja ta skłania to gorzkiej refleksji. Śląsk jest w coraz gorszym stanie, a poprawy nie widać. Przypomnijmy, że jako pierwszy na Śląsku autonomię gospodarczą poparł samorząd Mysłowic.

Autor: izis
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
 • Ola

  Do obserwator: To jak masz jakieś sprawy gminne to zgłoś sie do radnego a nie wymądrzaj sie na internecie.. bo tu każdy umie pisać ale tak żeby pogadać w 4 oczy to nie….

 • Agnieszka

  dywersyfikacja zadań do samorządów to jest bardzo dobra idea dzięki temu sami najszybciej zadbamy o remonty dróg których tak potrzebujemy, zainwestujemy w rozwój tych dóbr które najbardziej przydadzą sie mieszkańcom, pieniądze z naszych podatków nie powinny sie kisić w Warszawie tylko być u nas inwestowane – bardzo dobra inicjatywa Tomku 3 mamy kciuki

 • obserwator

  Radny Pieczka niech się zajmie sprawami Gminy a nie jakimiś pierdołami, które i tak nie mają szans powodzenia, zresztą to nie pierwsza bzdurna jego inicjatywa….

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany