• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Choroby zawodowe to potoczna nazwa schorzeń wywołanych szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy.

Najczęściej dotyczą one układu oddechowego chorego, jednak objawy występują wyłącznie u części pracowników, ponieważ każdy człowiek posiada inną skłonność do zachorowania. Kolejną równie powszechną grupą chorób zawodowych są schorzenia wywołane czynnikami chemicznymi i biologicznymi występującymi w miejscy pracy. Wśród nich można wymienić między innymi choroby alergiczne, które występują u części osób narażonych na kontakt z danym czynnikiem. Do typowych chorób zawodowych układu oddechowego należą astma oskrzelowa zawodowa i pylice płucne.

Pojęcie „choroba zawodowa” jest określeniem lekarsko-prawnym. W powszechnie stosowanej definicji wskazuje się, że „za choroby zawodowe uważa się choroby określone w wykazie chorób zawodowych, jeżeli zostały one spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy”. Do czynników tych zaliczyć można m.in.:

• wysoki wskaźnik zapylenia,
• nieodpowiednie oświetlenie,
• nadmierny hałas,
• promieniowanie,
• związki chemiczne,
• czynniki rakotwórcze,
• wibracje,
• wysoką temperaturę,
• nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne (w tym głosowe).

Dodatkowo ryzyko zachorowalności oraz stopień nasilenia schorzenia zależą od takich czynników jak poziom stężenia szkodliwego czynnika oraz długość okresu natężenia. Wśród czynników szkodliwych, za sprawą swojej toksyczności i działania alergizującego, wymienia się różnego rodzaju aerozole dymy, ciecze, opary lub gazy.
Za sprawą rozwiniętej profilaktyki lekarskiej i technicznej zauważono znaczny spadek zachorowań na różnego rodzaju choroby zawodowe o ciężkim przebiegu. Szacuje się, że w krajach europejskich na tego typu schorzenia zapada około 650 tys. osób rocznie. W Polsce wskaźnik ten osiąga pułap 11 tys. przypadków, z czego około 20% przypadków dotyczy chorób układu oddechowego.

POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc

Choć w zdecydowanej większości POChP spowodowane jest paleniem tytoniu, to najnowsze badania wykazują, że 15-20% przypadków przynajmniej w części jest spowodowane działaniem określonych materiałów i/lub środków wykorzystywanych w miejscu pracy. Do rozwoju choroby przyczyniać się może zarówno ekspozycja na płyny mineralne, unoszące się w powietrzu opary oraz drażniące gazy. Stałe gromadzenie się tych substancji może wywoływać przewlekły kaszel, który z czasem przekształcić się może w przewlekłe zapalenie oskrzeli, a dalej w POChP. Za najbardziej narażonych na rozwój tej choroby uważa się rolników i górników. W 2000 roku w samej tylko Europie liczba zgonów wywołanych długotrwałą ekspozycją na pyły i opary w miejscu pracy wynosiła 39 tys. przypadków.

Śródmiąższowe choroby płuc

Badania dowiodły, że istnieje szereg rzadkich śródmiąższowych chorób płuc, które są bezpośrednio powiązane z ekspozycją na czynniki obecne w miejscu pracy. Należą do nich:

Pylica – na jej rozwój istotny wpływ mają zawarte w powietrzu drobiny krzemionki, azbestu oraz pyłu węglowego. Wprowadzenie zakazu stosowania azbestu w budownictwie oraz rozwój środków kontroli pyłu w miejscu pracy istotnie ograniczyły poziom występowania tej choroby, ponieważ do jej rozwoju konieczna jest długotrwała ekspozycja na ww. pyły. Zdaniem naukowców w roku 2000 w samej Europie odnotowano 7,2 tys. przypadków wystąpienia pylicy wywołanej działaniem azbestu, krzemionki oraz pyłu węglowego.

Choroby płuc związane z metalami – rozwijają się w wyniku długotrwałej ekspozycji na takie metale jak beryl (głównie stosowany w nowoczesnych technologiach przemysłu lotniczego i kosmonautycznego) lub kobalt (stosowany w bateriach i stopach). Objawy choroby są niecharakterystyczne, przez co schorzenie często jest mylone m.in. z sarkoidozą.

Zewnątrzpochodne, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – schorzenie to powstaje w wyniku reakcji alergicznej organizmu na czynniki wpływające na pęcherzyki płucne znajdujące się w środowisku pracy. Ich przyczyny mogą być różnorodne, a wśród nich wymieniane są m.in. działanie pyłów organicznych, obróbka drewna, ptaki oraz ich pokarm, sklepy warzywne. Szacunkowe badania wykazują, że na tego typu schorzenie cierpi około 2-6 przypadków na 1000 rolników (dane te dotyczą lat 80 XX wieku, populacja Szwecji).

Pozostałe śródmiąższowe choroby płuc – rzadkie odmiany chorób płuc mogą występować w postaci losowych ognisk i są ściśle powiązane z ekspozycją w miejscu pracy. Do tego typu zjawisk należy wybuch zespołu Ardystilu – ciężkiej postaci zapalenia płuc u pracowników przemysłu tekstylnego, który jest powiązany z toksycznym działaniem rozpylonych farb. Tego typu przypadki ukazują, iż pracownicy nie powinni być narażani na kontakt z rozpylonymi substancjami, szczególnie wówczas, gdy nie zostały one przebadane w kierunku ich bezpieczeństwa dla człowieka.

Jako kolejny problematyczny obszar uznawane jest wykorzystywanie w różnorodnych nowych dziedzinach nanomateriałów. Choć dotychczas prowadzone badania nie wskazały, by nanomateriały posiadały niekorzystny wpływ na człowieka, to badania przeprowadzone na zwierzętach wzbudzają uzasadniony niepokój.

Rak płuc
Istnieją różnorodne czynniki występujące w miejscu pracy, które mogą się przyczyniać do rozwoju nowotworów. Należą do nich włókna azbestu, arszenik, związki niklu oraz spaliny oleju napędowego i radon. Tego typu substancje mogą wchodzić w reakcję z dymem tytoniowym, wywierając szkodliwe działanie na płuca. Również bierne palenie uznawane jest za ekspozycję w miejscu pracy. Szacuje się, że nawet 15% przypadków nowotworów płuc u mężczyzn oraz 5% u kobiet jest spowodowanych bezpośrednią ekspozycją na szkodliwe substancje w miejscu pracy. Należy jednak zaznaczyć, iż rzadko kiedy zgłaszane są przypadki wystąpienia zawodowego raka płuc, ponieważ zdecydowana większość chorych pali lub paliła papierosy.

Artykuł sponsorowany
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany