• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Ekologia w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach zawsze była mocną stroną. W tym roku szkolnym w kwietniu i w maju Gimnazjum włączyło się bardzo aktywnie w obchody Dni Przyjaciół Lasu 2015, które honorowym patronatem objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Dni Przyjaciół Lasu to ogólnopolska akcja mająca na celu przybliżenie wszystkim wiedzy o polskich lasach oraz o ludziach, którzy o nie dbają.

Poprzez udział w licznych konkursach oraz działalność ekologiczną w naszej szkole staraliśmy się zwrócić uwagę na to jak wielkim bogactwem jest las.

Uczennice Gimnazjum w Świerklanach: Anna Olma i Klaudia Friebe wzięły udział w ogólnopolskim konkursie multimedialnym „Lasy w mojej okolicy”. Drużyna w składzie Klaudia Sobik, Patrycja Trybuś i Patrycja Brodawka dzielnie reprezentowała szkołę w V edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF „Młodzież w Lasach Europy”, gdzie w etapie rejonowym okazały się być najlepsze spośród wszystkich drużyn. Warto zaznaczyć, że konkurs odbywał się wyłącznie w języku angielskim.

Pozostali gimnazjaliści zmagali się w szkolnym konkursie „Znam drzewa i krzewy Polski”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem (wzięło w nim udział aż 16 dwuosobowych drużyn). Najlepsze okazały się uczennice klasy III a – Martyna Syrek i Dominika Chojecka.

d1

d2

d3

Ponadto Dni Przyjaciół Lasu stały się inspiracją do utworzenia przy obejściu naszej szkoły „Zielonego Zakątka” – miejsca, w którym uczniowie mogą odpocząć podczas przerw, znaleźć odrobinę cienia oraz nacieszyć się zielenią. Zebrane podczas zbiórki makulatury pieniądze oraz część wypracowanych funduszy ze Spółdzielni Uczniowskiej, przeznaczono więc na zakup drzew. W maju, w towarzystwie naszego dorodnego już platana posadzono: buk czerwonolistny, głóg dwuszyjkowy, złotokap, magnolię drzewiastą oraz 6 wiśni japońskich.

d4

d5

Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Konikowi z Centrum Ogrodniczego Limba w Rogoźnej za wsparcie naszego przedsięwzięcia poprzez podarowanie przepięknej, ogromnej magnolii oraz ziemi ogrodowej. Dzięki uprzejmości p. Wójta oraz GZGK posadzono też 6 wiśni japońskich. Serdecznie dziękuję również chłopcom z klasy III b, III a, II c oraz II d (tu również zaangażowały się dziewczyny!) za szeroko zakrojone prace ogrodowe. Byliście naprawdę świetni! Mamy nadzieję, że nasz „Zielony Zakątek” z każdym rokiem będzie się coraz bardziej zielenił i przypominał wszystkim o tym, że „Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las”.

d6

Autor: Ludmiła Szulik
Źródło: swierklany.edu.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany