• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W obecności władz wojewódzkich, parlamentarnych i samorządowych odbyła się dziś uroczystość oficjalnego oddania do użytku wyremontowanej i przebudowanej Drogi Wojewódzkiej nr 929, łączącej naszą gminę z Rybnikiem. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz wykonawcy i mediów.

Uroczystość miała miejsce w rejonie nowego ronda w Jankowicach – w sąsiedztwie budynku dawnej siedziby UG Świerklany. Zgromadzeni goście zgodnie podkreślali doskonałą współpracę, jaka towarzyszyła realizacji inwestycji na wielu szczeblach, od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich począwszy, na samorządach skończywszy. 

Głos zabrał marszałek Jakub Chełstowski, który wyraził zadowolenie z wykonanego zadania. – W tym roku mamy za sobą pięć dużych inwestycji, a ta droga, stanowiąca najkrótsze połączenie Rybnika z autostradą, jest jedną z nich. Wydaje się, że to tylko 4 kilometry wyremontowanego odcinka, ale to są bardzo ważne 4 kilometry, gdyż poprawiają jakość życia mieszkańców i ich poziom bezpieczeństwa. A to nie koniec drogowych inwestycji w regionie – zapowiedział marszałek, dodając, że w latach 2019-2021 nakłady na ten cel wyniosły ponad 1,3 mld zł. Sam koszt przebudowania i wyremontowania Drogi Wojewódzkiej nr 929 wyniósł ok. 56 mln zł.

Na temat inwestycji wypowiedzieli się także minister Michał Woś i wicemarszałek Wojciech Kałuża, którzy podkreślili duże zaangażowanie wójta gminy Tomasza Pieczki w prace nad utworzeniem nowej drogi. Podczas uroczystości towarzyszyła mu Przewodnicząca Rady Gminy Świerklany Anna Kula-Piecha. – Wójt Pieczka był dobrym orędownikiem tej inwestycji, człowiekiem sprawnie zabiegającym o to, aby została ona zrealizowana z korzyścią dla wszystkich – mówił wicemarszałek Kałuża.

Przypomnijmy – projekt nosił nazwę: „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 929 od granicy miasta na prawach powiatu Rybnik do węzła Świerklany”, a rolę inwestora pełnił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wykonawcą prac była firma Eurovia. Gmina ze swej strony zakupiła nowe przystanki w liczbie 10 sztuk, które stanęły przy ul. Świerklańskiej w Jankowicach i Rybnickiej w Świerklanach, jak również uzupełnione zostały kosze na śmieci.

Efektem kilkunastomiesięcznych prac było poszerzenie drogi prowadzącej ze Świerklan do Rybnika oraz utworzenie ronda w sąsiedztwie dawnej siedziby UG Świerklany. Mieszkańcy i kierowcy mogą teraz korzystać z nowej drogi, na której zastosowano nowoczesne rozwiązania. Inwestycja pozwoliła na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników drogi, co ma szczególne znaczenie, gdyż w przeszłości dochodziło na niej do wielu wypadków, w tym również śmiertelnych. 

Źródło: www.swierklany.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany