• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Mieszkańcy Świerklan Górnych wybrali się do wójta gminy Antoniego Mrowca, aby wnioskować o uruchomienie autobusu lub busa dla dzieci uczęszczających do gimnazjum na „Dolnioku”. Spotkali się jednak z odmową. – Zbliżają się coraz to zimniejsze dni i niejedno dziecko ma do pokonania ok.3,5 do 4 km w jedną stronę.


Z tego co mi wiadomo było przedstawicielstwo mam u wójta, lecz pan wójt odpowiedział im na prośbę o załatwieni busa do gimnazjum iż on też chodził do szkoły pieszo – napisał do nas anonimowy mieszkaniec. Mieszkańcy zapewniają, że sami pokrywaliby koszty biletów miesięcznych, a od gminy wymagaliby pomocy organizacyjnej. – Te panie otrzymały pismo z odpowiedzią. Zawsze na początku roku pojawiają się próby wynegocjowania od gminy czegoś więcej dla poszczególnych roczników. Nie chcemy się tym jednak zajmować, bo to dodatkowe koszty dla budżetu. Rodzice powinni wejść w kontakt z przewoźnikiem i ustalić kurs za zakup określonej ilości biletów – ucina wójt.

Autor: ska
Link do artykułu: www.nowiny.pl/rybnik/86514-dzieci-na-piechote.html
 • ..

  Pan wójt mówi o kontakcie z przewoźnikiem.. ciekawe czy sam chociaż raz próbował z nim porozmawiać.. Gdyby spróbował to może zmienił by zdanie bo sam nie dał by rady dogadać się z przewoźnikiem, któremu ciągle coś nie pasuje..

 • qqwe

  Po co policja z fotoradarem są stopki! Ale na górnioku jeszcze ją widać cały czas za to na dolnioku stoi kiedy chce!
  Zwrócicie uwagę na to a nie zaraz policje chcecie która raz bd raz nie !

 • adi

  A policjantów w Świerklanach jak wszy tylko gdy trzeba to ich nie widać

 • Dzięki za przyznanie mi racji.Piszę bo bezpieczeństwo na naszych drogach to koszmar moje dziecko jadąc do szkoły na rowerze omal nie zostało potrącone bo kierowcy skracają sobie droge jadąc bocznymi uliczkami,a gdy szło do domu to obok kłosa zaczepił jakiś pijak nie tylko na drodze jest niebezpiecznie!A więc uważajcie na dzieci.

 • adi

  Przepraszam! Fakt z niektórych miejsc jest daleko.A bezpieczeństwo na drogach Świerklan to tragedia.Kiedy policja stała z radarem tam gdzie dzieci chodzą??Nigdy!!Wola dac mandat za jazde bez świateł durnie.Może by tak zablokować kiedy nasze drogi i jest piekna afera!

 • do wszystkich zarozumialców!Dlaczego dzieci gdy pada deszcz mają moknąć i pózniej być chore,albo zimą gdy napada śniegu a żeby były chodniki poodśnieżane by łatwiej iść trzeba czekać nawet do 10-tej więc wiadomo trudno iść.A co do komentarza adi zmierz sobie droge z końca ulicy szerockiej jest ponad 3-kilometry jakbyś nie wiedział!Po drugie my chodziliśmy pieszo ale to było dawno i inne czasy,także bezpieczeństwo na drogach bylo inne,tu chodzi o to by dzieci dotarły w niepogode na czas do szkoły i suche a nie o wygodność a nawiązując do wygodności odzywają się ci którzy nawet do sklepu czy do kościoła jadą autem a mieszkają w odleglości 500 metrów!!to dopiero wygodnisie sama jedzie a dzieciom żałuje!!chyba się wypowiadają ci którzy dzieci nie mają a do szkoły mieli 5-minut!!!

 • Iwona

  Też chodziłam pieszo – zgadzam się – niech zrobią barierki albo coś ale nie że zaraz idą na gminę i chcą autobus dla dzieci !!! Wygodnisie…

 • Zuza

  Już nie chodzi o te 3 czy 4 km. Też cały czas chodziłam. Różnica polega przede wszystkim na ilości aut na drodze i bezpieczeństwie tych dzieci (nawet jeśli mówimy o gimnazium). Kiedyś przejechało jedno auto na 5 minut. Pomyśleliby nad barierką wzdłuż chodnika jak to robią inni i ktoś by się zastanowił (przy okazji remontu drogi, za jednym „ciapraniem”) nad jakimś mądrzejszym oznaczeniu przejść dla pieszych – spróbujcie przejść na skrzyżowaniu obok Kłosa (na Wodzisławskiej) w godzinach szczytu. Dorosły ma problem a co dopiero dziecko

 • kaka

  Dzieci po 3-4 kilometry a po niego kierowca służbowym autem podjeżdza z garażu który mieści się 250m od jego domu

 • adi

  Ciekawe nz którego miejsca są 4 km do gimnazjum?Chyba z Chebzia

 • Tomek

  Nie wiem o co ta afera, ja cały czas chodziłem pieszo i żyję, a teraz wszystkie dzieci muszą być dowożone pod same drzwi szkoły. Ludzie opamiętajcie się !! Później się dziwicie że dzieci chore itd.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany