• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kiedy grupa ze Świerklan i Jankowic przyjechała do rumuńskiej miejscowości Kaczyka, poczuła się prawie jak w domu. Przed bazyliką stoi tam pomnik Jana Pawła II ofiarowany przez mieszkańców powiatu rybnickiego. Oba samorządy dobrze się znają, bo od kilku lat ze sobą współpracują. Z kolei gimnazjaliści z gminy Świerklany przyjechali na Bukowinę Rumuńską nawiązać kontakty z rodzinami polskiego pochodzenia. Wyprawa, a szczególnie wizyta w Domu Polskim, przyniosła wiele wzruszających chwil.


Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach oraz Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach wspólnie realizują projekt „Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie”. W jego ramach piętnaście uczennic pod opieką nauczycieli odbyło podróż na Bukowinę Rumuńską. – Realizowany przez nas projekt jest kontynuacją wcześniejszego, zatytułowanego „Odkrywamy Kresy Wschodnie Dawnej Rzeczypospolitej”. Znalazł się on na honorowej liście przykładów dobrych praktyk zamieszczanych na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach – mówi Maria Rduch, dyrektor świerklańskiego gimnazjum.

Świerklańską szkołę reprezentowała część zespołu wokalnego Gaudeo oraz uczennice z klasy, w której trwa realizacja innowacyjnego pomysłu pedagogiczna „Młodzi artyści”. W rumuńskich szkołach w Kaczyce i Partestii de Sus gimnazjalistki świetnie się spisały, prezentując program artystyczny oraz prace związane z postacią i działalnością Janusza Korczaka. Dzięki temu rumuńska publiczność miała okazję poznać przynajmniej ułamek kultury i historii Polski. Były wreszcie spotkania polskich dzieci i młodzieży z rumuńskimi rówieśnikami o polskich korzeniach.

w Kaczyce u państwa Krystyny i Michała Cehaniuków, animatorów polskości, jest efektem współpracy między gminami Kaczyka i Świerklany oraz powiatem rybnickim. Z ogromną radością i dumą patrzyliśmy na pomnik papieża Jana Pawła II przed bazyliką w Kaczyce – wspomina niedawny wyjazd dyrektor Maria Rduch. Młodzież miała okazję zwiedzić kopalnię soli w Kaczyce oraz unikatowe w skali świata malowane monastyry. Mogła też podziwiać przepiękną przyrodę Karpat Zachodnich. Kilka dni spędzonych w Rumunii zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy szkołami.
Goście z gminy Świerklany otrzymali także zapewnienie od rodzin polskiego pochodzenia, że będą one dbały o swoje korzenie. Dowodem tego jest m.in. film „Kaczyka. Jest takie miejsce”, w którym Michał Cehaniuk odsłania historię i życie współczesne miejscowej Polonii. Patronat nad projektem o Januszu Korczaku objęli Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, profesor Jerzy Buzek oraz Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. Realizatorami są Maria Rduch, Norbert Niestolik, dyrektor Gimnazjum w Jankowicach, oraz nauczycielki Maria Skrobol i Danuta Kaszyca.

Autor: Iza Salamon
Link do źródła: www.nowiny.rybnik.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany