• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kiedy grupa ze Świerklan i Jankowic przyjechała do rumuńskiej miejscowości Kaczyka, poczuła się prawie jak w domu. Przed bazyliką stoi tam pomnik Jana Pawła II ofiarowany przez mieszkańców powiatu rybnickiego. Oba samorządy dobrze się znają, bo od kilku lat ze sobą współpracują. Z kolei gimnazjaliści z gminy Świerklany przyjechali na Bukowinę Rumuńską nawiązać kontakty z rodzinami polskiego pochodzenia. Wyprawa, a szczególnie wizyta w Domu Polskim, przyniosła wiele wzruszających chwil.


Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach oraz Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach wspólnie realizują projekt „Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie”. W jego ramach piętnaście uczennic pod opieką nauczycieli odbyło podróż na Bukowinę Rumuńską. – Realizowany przez nas projekt jest kontynuacją wcześniejszego, zatytułowanego „Odkrywamy Kresy Wschodnie Dawnej Rzeczypospolitej”. Znalazł się on na honorowej liście przykładów dobrych praktyk zamieszczanych na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach – mówi Maria Rduch, dyrektor świerklańskiego gimnazjum.

Świerklańską szkołę reprezentowała część zespołu wokalnego Gaudeo oraz uczennice z klasy, w której trwa realizacja innowacyjnego pomysłu pedagogiczna „Młodzi artyści”. W rumuńskich szkołach w Kaczyce i Partestii de Sus gimnazjalistki świetnie się spisały, prezentując program artystyczny oraz prace związane z postacią i działalnością Janusza Korczaka. Dzięki temu rumuńska publiczność miała okazję poznać przynajmniej ułamek kultury i historii Polski. Były wreszcie spotkania polskich dzieci i młodzieży z rumuńskimi rówieśnikami o polskich korzeniach.

w Kaczyce u państwa Krystyny i Michała Cehaniuków, animatorów polskości, jest efektem współpracy między gminami Kaczyka i Świerklany oraz powiatem rybnickim. Z ogromną radością i dumą patrzyliśmy na pomnik papieża Jana Pawła II przed bazyliką w Kaczyce – wspomina niedawny wyjazd dyrektor Maria Rduch. Młodzież miała okazję zwiedzić kopalnię soli w Kaczyce oraz unikatowe w skali świata malowane monastyry. Mogła też podziwiać przepiękną przyrodę Karpat Zachodnich. Kilka dni spędzonych w Rumunii zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy szkołami.
Goście z gminy Świerklany otrzymali także zapewnienie od rodzin polskiego pochodzenia, że będą one dbały o swoje korzenie. Dowodem tego jest m.in. film „Kaczyka. Jest takie miejsce”, w którym Michał Cehaniuk odsłania historię i życie współczesne miejscowej Polonii. Patronat nad projektem o Januszu Korczaku objęli Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, profesor Jerzy Buzek oraz Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. Realizatorami są Maria Rduch, Norbert Niestolik, dyrektor Gimnazjum w Jankowicach, oraz nauczycielki Maria Skrobol i Danuta Kaszyca.

Autor: Iza Salamon
Link do źródła: www.nowiny.rybnik.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany