• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Pierwsza impreza planowana jest na 3 maja. Będzie to święto strażaków, połączone z poświęceniem nowego samochodu. Następnie 11 maja planowane jest przy okazji Dnia Matki zorganizowanie „majowy dzień kobiet”, czyli huczny babski comber. Za parę dni rozpoczną się już zapisy na to wydarzenie. Tym razem będzie w stylu Dzikiego Zachodu. 8 czerwca na terenie ośrodka w Jankowicach odbędzie się Gminny Dzień Dziecka, zorganizowany przy współpracy ze szkołą. 6 lipca w Świerklanach gwiazdą powitania lata będzie zespół Enej.


Potem w niedzielę 28 lipca, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie festyn odpustowy. 10 sierpnia w Jankowicach zagra założony w 2009 roku przez Tomasza Luberta zespół Volver, a 25 sierpnia na terenie OSiR w Świerklanach odbędą się uroczystości dożynek gminno-powiatowych z programem podobnym do I Śląskiego Musikantenstadl z zeszłego roku. Oprócz zespołów niemieckich, będzie też grupa z Czech oraz nasi polscy wykonawcy. We wrześniu, choć data jeszcze nie jest ustalona, odbędzie się u nas Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych. Tak zakończy się lato. Oczywiście wzorem lat ubiegłych na ośrodkach w Świerklanach i Jankowicach będą odbywać się w lipcu i sierpniu zajęcia rekreacyjne oraz zajęcia z instruktorami.

Szymon Kamczyk: – Gmina Lyski powoli przygotowuje się do stworzenia jednej scentralizowanej instytucji kultury. Choć o powstaniu ośrodka dopiero zdecydują radni, proszę opowiedzieć, jak działa to w Świerklanach.

Halina Karwot: – Budynek w którym się obecnie znajdujemy, będzie w całości zaadaptowany na działalność kulturalną za ok. 4 lata. Wtedy ma zostać ukończony nowy budynek urzędu gminy, a przez to instytucje takie jak GZGK, czy OPS znajdą tam swoje miejsce. Wtedy planujemy jeszcze bardziej rozwinąć naszą działalność, przystosowując poszczególne sale np. do prowadzenia zajęć czy warsztatów. Obecnie w naszym budynku mamy do dyspozycji dwie sale i dwa pokoje. Duża sala jest praktycznie non stop wynajmowana na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a my rezerwujemy sobie na niej terminy na nasze stałe wydarzenia. Na dużej sali mieszkańcy uczestniczą też w zajęciach zumby. Mała sala służy m.in. zespołowi Paulinki, różnego rodzaju spotkaniom czy konferencjom. Tam też stoją stoły do tenisa, które są dziennie oblegane. W lato przenosimy je na scenę ośrodka i młodzież tam gra. Póki co nie możemy się bardziej rozwinąć z powodu braku miejsca. Jedna sala jest w zasadzie do wszystkiego. Ponadto dysponujemy salą w budynku OSP w Jankowicach, gdzie jest różnie. Próbujemy rozkręcić ten obiekt, ale nie ma tam takiego zainteresowania jak w Świerklanach. Także na przykładzie naszej sali w Świerklanach widzimy, że jest coraz mniejsze obłożenie wesel. Wiadomo, że wielu woli zorganizować mniejsze wesele w jakimś domu przyjęć i mieć wszystko gotowe.

Warto wspomnieć o waszej perełce, którą jest Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Co odbywa się tam oprócz wystaw?

Ten obiekt tętni życiem. Galeria spełnia funkcje warsztatowe. Zawiązała się tam grupa osób z całej gminy i nie tylko, które chętnie uczestniczą w zajęciach kilka razy w tygodniu pod okiem profesjonalistki z Czech Renaty Filipovej. Tam także swoje próby ma zespół Karolinki oraz odbywają się zajęcia grafiki, a także działa tam wioska internetowa. W tym roku planujemy zorganizowanie III Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który swoim patronatem honorowym znów obejmie prof. Jerzy Buzek. Plener odbędzie się w sierpniu, aby artyści mogli wziąć udział w obchodach naszych powiatowych dożynek.

Czy sponsorzy to duże wsparcie dla ośrodka?

Mamy ok. 40 firm, na które zawsze możemy liczyć. Gmina na wszystkie nasze imprezy kulturalne przeznacza z budżetu tylko część pieniędzy. Z budżetu gminy dostajemy tylko część pieniędzy na imprezy, a resztę czyli większość musimy pozyskać od sponsorów lub wypracować. Pracujemy na to, robiąc różnego rodzaju firmowe biesiady, wynajmujemy ośrodki rekreacji w Świerklanach i Jankowicach, a lwia część to właśnie środki pochodzące od sponsorów. Przez lata udało nam się stworzyć bardzo dobrą współpracę z podmiotami gospodarczymi, które działają w naszej gminie i możemy przez to organizować wydarzenia przyciągające publiczność nawet z całej Polski. Z początkiem każdego roku organizujemy galę, na której wręczamy statuetki „Mecenasa Kultury Lokalnej”, aby uhonorować firmy i osoby, które nas wspierają.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl & Tygodnik Rybnicki
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany