• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W gminie Świerklany zakończył się kolejny plener malarski, zorganizowany przez kustosz galerii „Jan” w Jankowicach Elżbietę Pierchałę. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło 12 artystów profesjonalnych i ponad 30 pasjonatów malarstwa, uczestniczących w warsztatach. Jak co roku plener malarski to nie wszystko. Dla mieszkańców być może ważniejsze niż sam plener, były towarzyszące mu warsztaty malarskie, które prowadziła studentka ASP w Krakowie Patrycja Stania.


– Najmłodsza uczestniczka Zosia miała 5 lat, a najstarsi byli emeryci. Łącznie w warsztatach udział wzięło aż 31 osób, to najwyższa do tej pory liczba w ciągu wszystkich plenerów. Byli to mieszkańcy Świerklan, Jankowic oraz okolicznych miejscowości, takich jak Żory, Rydułtowy, Marklowice czy Rybnik. Na warsztatach powstały piękne prace plastyczne techniką malarstwa olejnego, a uczestnicy podwyższyli swoje umiejętności i zdobyli nową wiedzę – mówi Elżbieta Pierchała, inicjatorka corocznych plenerów malarskich w gminie. Podczas warsztatów uczestnicy zostali wyposażeni w płótna, farby, pędzle i inne materiały plastyczne, by móc twórczo rozwijać swój talent.

Akwarele, akryl i olej
W tym roku w samym plenerze wzięło udział 12 artystów profesjonalnych oraz komisarz pleneru Elżbieta Pierchała. Gmina postanowiła otworzyć się na wschód, co poskutkowało udziałem w plenerze osób z Białorusi, Armenii, Wietnamu, Czech, trzech artystów z Ukrainy i oczywiście z Polski. Większość zaproszonych artystów posługiwała się techniką malarstwa olejnego. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich Ryszard Rogala, który przeprowadził także warsztaty z tworzenia akwareli oraz białoruski artysta Mirovlad Palachich, którego prace wykonywane farbami olejnymi ze skomplikowanym warstwowym podmalunkiem wywołały furorę. Malarstwo Białorusina przywołuje na myśl znane dzieła surrealistów, przy jednocześnie niecodziennym fantastycznym charakterze. Już drugi raz do Świerklan przybył artysta z Azji. W tym roku była to Diep Loi Hong, która skupiła się nie tylko na pokazaniu pejzaży i obiektów gminy, ale także ludzi i ich uczuć. – Oprócz samej pracy, artyści dzięki życzliwości wójta mogli wziąć udział w wycieczce do Bielska-Białej na wystawę Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich pod przewodnictwem Ryszarda Rogali. Był to bardzo interesujący i inspirujący wyjazd – informuje komisarz pleneru.

Wkrótce wernisaż i warsztaty
Najpopularniejszym motywem w pracach, jak co roku, był kościół pw. Św. Anny w Świerklanach oraz kopalnia Jankowice. Pojawiły się również nawiązania do okolicznych miejscowości i samego Rybnika. Cennym dla gminy skutkiem pleneru jest pozostawienie w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach dwóch prac każdego z artystów, powstałych podczas 10-dniowego pleneru. Niektóre prace mogą osiągać na rynkach europejskich wartości kilku tysięcy euro, więc zbiór dzieł jankowickiej galerii znacznie się wzbogaci. Patronat nad tegorocznym plenerem objął eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, który prawdopodobnie kolejny raz odwiedzi gminę podczas tegorocznego wernisażu podsumowującego plener. Podczas powiatowych dożynek, które odbyły się w Świerklanach 25 sierpnia odbyła się tzw. mokra wystawa prac powstałych podczas pleneru. Warto podkreślić także, że zaplanowano już kolejny kurs, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli podnieść swoje umiejętności. Dzięki dotacji z programu Działaj Lokalnie od października w jankowickiej galerii rozpoczną się bezpłatne warsztaty fotograficzne dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych.

Autor: ska & TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany