• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W 1997 roku pszczelarze z Świerklan postanowili zrzeszyć się w kole. Wtedy nie podejrzewali, że jego zasięg aż tak się rozrośnie, a w 2012 roku będą świętować 15-lecie działalności. Wtedy, tak jak teraz, prezesem koła był Klemens Jagiełło, który postanowił zorganizować obchody 15-lecia, najpierw w miejscowym kościele, a później na pszczelarskim spotkaniu podsumowującym rok. Była to też okazja do wręczenia pamiątkowych statuetek i medali za osiągnięcia w pszczelarstwie.

Klemens Jagiełło pszczelarz

Obecnie w kole jest 34 członków, nie tylko ze Świerklan i Jankowic, ale także z Rybnika, Jastrzębia, Połomi, Marklowic, opiekujących się 433 rodzinami pszczelimi. Jak stwierdzają pszczelarze, mijający rok był dobry pod względem ilości miodu, choć dla pszczół tragiczny. – Pszczoły poszły do zimowania dość silne, jednak w ciągu roku dziesiątkowały je choroby, takie jak nosema, a przede wszystkim warroza, czyli taka pszczela wesz. Ona przez każde nakłucie pszczoły i wysysanie hemolimfy, czyli krwi pszczół, pozostawia rankę, przez którą do pszczoły dostają się wirusy. To one najbardziej dziesiątkują nasze rodziny. To są np. ostre paraliże pszczół, CCD (tajemnicza amerykańska choroba o nazwie Colony Collapse Disorder, w skrócie CCD, która objawia się zapominaniem pszczoły do jakiego ula ma wrócić i w konsekwencji śmiercią – red.). To jest przyczynek do masowego wymierania rodzin pszczelich, chociaż w Polsce nie dzieje się najgorzej – mówi Klemens Jagiełło, któremu w tym roku zginęło 9 rodzin.

Problemy prawne

Obecnie pszczoły poszły zimować, a obudzą się dopiero wiosną wraz z kwitnieniem pierwszych kwiatów. – Warrozy w tym roku było strasznie dużo, nie liczyło się na sztuki, tylko na łyżeczki. Po pierwszym odymieniu w mojej pasiece spadło ponad 400 sztuk, a w międzyczasie musiałem leczyć pszczoły kwasem mrówkowym. To jednak nie wszystkie zagrożenia. Np. pasieki wędrowne, które przenoszą się poza obrębem powiatu, a nawet województwa, mogą przenosić zgnilec amerykański i warrozę. Nie ma jednak przepisów odnośnie wędrowania, a kiedyś były. Jeżeli się wyjeżdżało z pasieką poza teren powiatu, należało mieć pszczoły badane. Teraz takich przepisów nie ma i pszczelarze jeżdżą gdzie chcą, a zdarza się, że przez to giną miejscowe rodziny pszczele. To bardziej problem legislacyjny i honorowy wśród pszczelarzy – podkreśla prezes Koła Pszczelarzy w Świerklanach.

Kit na wszystko

Oprócz miodu z pszczelarstwa uzyskuje się produkty, które wspomagają leczenie lub zapobiegają chorobom. Są to kit pszczeli inaczej zwany propolisem, mleczko pszczele oraz jad i pierzga, w naszym regionie pozyskiwane bardzo rzadko. – Kit i mleczko można spożywać i smarować, jeśli się z kitu zrobi maść. Nawet jeżeli ktoś jest uczulony na te produkty, to dostanie lekkiej wysypki i nie zagraża to życiu, a pozytywnych efektów jest sporo. Jeszcze żadna bakteria nie oparła się propolisowi. Problem jednak w tym, jakie stężenia zastosować do różnych rodzajów chorób. Podejrzewamy, że w przyszłości panaceum na wszystkie choroby będzie kit pszczeli – mówi Jagiełło, podkreślając, że rok był dobry.

Autor: Szymon Kamczyk & Tygodnik Rybnicki
Link do źródła: www.nowiny.pl
 • Tomek

  Dziękuję bardzo za informację. Napewno się skontaktuję jak nie zapomnę 🙂 Pozdrawiam i wesołych świąt wszystkim życzę.

 • Zbyszek

  Można nabyć w Gospodarstwie Pasiecznym ul. Szerocka 23 Świerklany pod koniec maja 2013 tel:32.4304172 kom.691092577 Zapraszam.Cena miodu do uzgodnienia.

 • Adi

  Z tego co wiem to ok 30-40zł za liter, ale gdzie w Świerklanach to nie wiem :/

 • Tomek

  A można gdzieś kupić taki miód własnej roboty? i za ile?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany