• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W 1997 roku pszczelarze z Świerklan postanowili zrzeszyć się w kole. Wtedy nie podejrzewali, że jego zasięg aż tak się rozrośnie, a w 2012 roku będą świętować 15-lecie działalności. Wtedy, tak jak teraz, prezesem koła był Klemens Jagiełło, który postanowił zorganizować obchody 15-lecia, najpierw w miejscowym kościele, a później na pszczelarskim spotkaniu podsumowującym rok. Była to też okazja do wręczenia pamiątkowych statuetek i medali za osiągnięcia w pszczelarstwie.

Klemens Jagiełło pszczelarz

Obecnie w kole jest 34 członków, nie tylko ze Świerklan i Jankowic, ale także z Rybnika, Jastrzębia, Połomi, Marklowic, opiekujących się 433 rodzinami pszczelimi. Jak stwierdzają pszczelarze, mijający rok był dobry pod względem ilości miodu, choć dla pszczół tragiczny. – Pszczoły poszły do zimowania dość silne, jednak w ciągu roku dziesiątkowały je choroby, takie jak nosema, a przede wszystkim warroza, czyli taka pszczela wesz. Ona przez każde nakłucie pszczoły i wysysanie hemolimfy, czyli krwi pszczół, pozostawia rankę, przez którą do pszczoły dostają się wirusy. To one najbardziej dziesiątkują nasze rodziny. To są np. ostre paraliże pszczół, CCD (tajemnicza amerykańska choroba o nazwie Colony Collapse Disorder, w skrócie CCD, która objawia się zapominaniem pszczoły do jakiego ula ma wrócić i w konsekwencji śmiercią – red.). To jest przyczynek do masowego wymierania rodzin pszczelich, chociaż w Polsce nie dzieje się najgorzej – mówi Klemens Jagiełło, któremu w tym roku zginęło 9 rodzin.

Problemy prawne

Obecnie pszczoły poszły zimować, a obudzą się dopiero wiosną wraz z kwitnieniem pierwszych kwiatów. – Warrozy w tym roku było strasznie dużo, nie liczyło się na sztuki, tylko na łyżeczki. Po pierwszym odymieniu w mojej pasiece spadło ponad 400 sztuk, a w międzyczasie musiałem leczyć pszczoły kwasem mrówkowym. To jednak nie wszystkie zagrożenia. Np. pasieki wędrowne, które przenoszą się poza obrębem powiatu, a nawet województwa, mogą przenosić zgnilec amerykański i warrozę. Nie ma jednak przepisów odnośnie wędrowania, a kiedyś były. Jeżeli się wyjeżdżało z pasieką poza teren powiatu, należało mieć pszczoły badane. Teraz takich przepisów nie ma i pszczelarze jeżdżą gdzie chcą, a zdarza się, że przez to giną miejscowe rodziny pszczele. To bardziej problem legislacyjny i honorowy wśród pszczelarzy – podkreśla prezes Koła Pszczelarzy w Świerklanach.

Kit na wszystko

Oprócz miodu z pszczelarstwa uzyskuje się produkty, które wspomagają leczenie lub zapobiegają chorobom. Są to kit pszczeli inaczej zwany propolisem, mleczko pszczele oraz jad i pierzga, w naszym regionie pozyskiwane bardzo rzadko. – Kit i mleczko można spożywać i smarować, jeśli się z kitu zrobi maść. Nawet jeżeli ktoś jest uczulony na te produkty, to dostanie lekkiej wysypki i nie zagraża to życiu, a pozytywnych efektów jest sporo. Jeszcze żadna bakteria nie oparła się propolisowi. Problem jednak w tym, jakie stężenia zastosować do różnych rodzajów chorób. Podejrzewamy, że w przyszłości panaceum na wszystkie choroby będzie kit pszczeli – mówi Jagiełło, podkreślając, że rok był dobry.

Autor: Szymon Kamczyk & Tygodnik Rybnicki
Link do źródła: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany