• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Z przewodniczącym rady gminy Świerklany Włodzimierzem Barwinkiem rozmawia Szymon Kamczyk. Poruszane są tematy o ciągle żywych antagonizmach Świerklan i Jankowic, problemach gminy i o tym w jaki sposób pogodzić mieszkańców trzech sołectw.

Szymon Kamczyk. Czy pamięta pan czas, kiedy nie było konfliktu Jankowice-Świerklany?

Włodzimierz Barwinek. Moim zdaniem najlepszym okresem dla naszej specyficznej gminy był czas, kiedy decydujący głos należał do Zarządu Gminy. Mówię specyficznej, bo składa się z trzech sołectw, ale dwa z nich to jedna miejscowość i mają one 2/3 głosów w radzie gminy. Konflikt między Świerklanami i Jankowicami ma podłoże finansowe. Pomimo różnic poglądowych, w okresie istnienia Zarządu Gminy w latach 2000-2002 potrafiliśmy się dogadać i porozumieć w sprawach ważnych, pomimo tego, że Świerklany miały 5, a Jankowice 2 członków zarządu. Podejmowaliśmy wtedy ważne decyzje w oparciu o wyznaczone priorytety, jak kanalizacja, drogi i chodniki, rozbudowa placówek oświatowych. Te priorytety obowiązywały i każda kolejna rada gminy je akceptowała. Dzisiaj jest jeszcze kilku radnych, którzy zasiadali w radzie również w tamtym okresie, jak ja. Niestety, od pewnego czasu te priorytety są tylko na papierze, lub realizuje się je na określonym obszarze.

W ostatnim czasie na sesjach walczy pan o chodniki w Jankowicach. Czy udało się coś osiągnąć w tej materii?

Nie było przeszkód natury prawnej ani finansowej, aby z budżetu gminy zrealizować takie inwestycje jak chodniki przy ul. Plebiscytowej, Boryńskiej czy Wodzisławskiej, czyli przy drogach powiatowych i wojewódzkich, na łączną kwotę 500 tysięcy złotych. Niestety, są jakieś przeszkody, aby to samo zrobić w Jankowicach. Brak chodnika przy ul. Świerklańskiej od ul. Wolności do Kościelnej. Na remont chodnika przy ul. Nowej przeznacza się z budżetu ok. 15 tys. zł raz na kilka lat, a w obecnej kadencji chyba ani złotówki. Fatalny jest stan chodnika przy ul. Kościelnej i Rybnickiej i nie jest dla mnie żadnym argumentem to, że stan taki powstał w wyniku szkód górniczych i kopalnie powinny to naprawić.

Zgadzam się, że powinny to naprawić, ale naprawa w takich przypadkach polega na przywróceniu do stanu pierwotnego. Oprócz tego kopalnie wpłacają do budżetu gminy opłatę eksploatacyjną z tytułu wydobycia węgla na tych terenach, która to w znacznej mierze powinna być przeznaczona na rewitalizację terenów dotkniętych skutkami szkód górniczych. Jest jeszcze opłata od budowli, czyli inaczej od wyrobisk górniczych, która łącznie z opłatą eksploatacyjną i podatkiem od nieruchomości przynosi gminie dziesiątki milionów złotych, głównie z kopalń KWK „Jankowice” i KWK „Chwałowice”.

Przy starych priorytetach gminy wspomniał pan o kanalizacji. Chyba w tym zakresie inwestycje są realizowane?

Jeśli chodzi o kanalizację, to jest podobnie jak z chodnikami. Dopiero w tym roku gmina stara się o środki zewnętrzne na realizację kanalizacji w rejonie ul. Boguszowickiej i Górniczej oraz ulic przyległych. Wiadomo, że są obszary skazane na przysłowiowe szamba lub ewentualnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. To tereny szkód górniczych i miejsca, gdzie nie kalkuluje się wykonanie kanalizacji sanitarnej. Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania do przydomowych oczyszczalni i ponadto do instalacji kolektorów słonecznych i pieców ekologicznych centralnego ogrzewania, ale są to śmieszne kwoty, rzędu 1,5 do 3 tys. zł. Przy takich inwestycjach jak budowa przydomowej oczyszczalni czy instalacja pieca jest kroplą w wydatku, który trzeba ponieść.

Kiedyś proponowałem, aby ci mieszkańcy, którzy nie ze swojej winy nie mogą korzystać z kanalizacji, mogli na zasadzie dobrowolności płacić za pobór wody i opłacać jednocześnie ścieki bytowe do Gminnego Zakładu Wodociągów. GZW natomiast wskutek tego byłby zobligowany do odbioru ścieków swoim taborem sanitarnym w każdym czasie, ustalonym przez użytkownika sieci. Niestety, pomysł ten nie spotkał się z pełnym zrozumieniem i akceptacją, ponieważ dla niektórych mieszkańców byłoby to rozwiązanie narzucone obligatoryjnie.

Jak ocenia pan nowy system komunikacyjny gminy?

Problem z komunikacją wymaga podjęcia zdecydowanych działań i uporządkowania, bez względu na koszty finansowe, aby mieszkańcy całej gminy byli zadowoleni. Organizacja komunikacji jest przecież zadaniem własnym gminy. Musi być stworzony czytelny rozkład jazdy z aktualnymi danymi, strona internetowa ze schematami komunikacji gminnej i połączeniami w przypadku, gdy pasażer musi wykonać przesiadkę z jednej linii do innej. To wymaga stworzenia stanowiska koordynacyjnego ds. komunikacji i nie chodzi mi o stworzenie nowego płatnego stanowiska pracy, ale przypisanie tego zadania pracownikowi gminy. Za przysłowiową miedzą w Rybniku istnieją elektroniczne tablice z rozkładami jazdy, o dziwo cały czas czynne i nie są zdewastowane. U nas zwykłe metalowe słupki z rozkładami są poniszczone i mają albo nieaktualne rozkłady jazdy, albo wcale ich nie mają. Pomijam już stan wiat przystankowych, które pamiętają późnego Gomułkę.

Niejako przy okazji muszę poruszyć jeszcze jeden problem. Chodzi o samodzielność pracowników gminy. Uważam, że takie pojęcie w naszej gminie nie istnieje. Pracownicy mają tylko zakres czynności, ale choć są nawet kierownikami, nie mogą podjąć decyzji bez uzgodnienia z wójtem. Tak nie powinno być.

Jak podchodzi pan do tegorocznej kampanii wyborczej?

Zbliża się koniec kadencji zarówno rady gminy, jak i wójta i na jesień czekają nas wybory. Uważam, że w naszej gminie niezbędne jest „przewietrzenie”. Myślę tu o władzach wszystkich szczebli, także w niektórych jednostkach pomocniczych. Nie możemy być skostniali, w dobie informatyki i wszechobecnego internetu. Dlatego uważam, że wraz z doświadczeniem w naszej radzie potrzebna jest nowa krew, ludzie młodzi, rzutcy, którzy będą w większej mierze pozyskiwać fundusze unijne i nie zamkną się w takim myśleniu, że najlepsze dla gminy są inwestycje w bryły architektoniczne niekoniecznie służące mieszkańcowi.

Co w takim razie jeśli samorządowcy z doświadczeniem chcą nadal działać?

Dla nich powinno być miejsce w tzw. radzie seniorów, która miałaby za zadanie doradzać wójtowi i radzie gminy, pomagać rozstrzygać spory, wsłuchiwać się w głosy mieszkańców i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Oczywiście taka rada działałaby społecznie i tylko z głosem doradczym. Jej członków można by wybierać podczas zebrań sołeckich z byłych działaczy samorządowych, przedsiębiorców itp.

Czy planuje pan start w wyborach na wójta?

Obecnie ze względu na sytuację rodzinną raczej nie, choć po rozmowie z bliskimi ta decyzja może się zmienić. Na pewno chcę startować w wyborach do rady gminy. Co do wyborów na wójta, jeszcze zobaczymy. Dla naszej gminy ważne jest, aby miała swoją strategię rozwoju na następne lata. Do tej pory nie wypracowaliśmy takiej strategii i wszelkie działania inwestycyjne odbywają się na zasadzie widzimisię, czy kaprysów osób sprawujących władzę w danej kadencji.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. Muszę podkreślić, że wszystko co powiedziałem to wynik moich obserwacji i spostrzeżeń oraz mój osobisty punkt widzenia. Można się z nim zgadzać lub nie.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany