• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Remont ul. Kościelnej i Wodzisławskiej zostanie przeprowadzony w tym roku – to już pewne. To nie jedyna poważna inwestycja drogowa, jaka zostanie zrobiona na terenie gminy. – W ostatnim czasie pojawiły się informacje o remoncie ulicy Kościelnej. To już pewne, remont zostanie przeprowadzony w tym roku. Z 10 kilometrów, 6 kilometrów zostanie wyremontowanych – informuje wójt Antoni Mrowiec.


Dojazd do A1 zostanie wyremontowany na długości ok. 10 km. od Wodzisławia Śląskiego do węzła autostrady w Świerklanach. Bardzo skorzystają na tym mieszkańcy Świerklan, którzy nie mogli już doczekać się remontu. Przetarg na remont drogi ogłoszony zostanie do końca czerwca, a prace mają się rozpocząć we wrześniu.

W ostatnich tygodniach rozpoczął się już remont ul. Polnej. Koszt inwestycji to 780 tys. zł, a zakończenie modernizacji przewidywane jest na 15 października. – Zgłosiliśmy do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie remontów dróg gminnych. Zgłoszona została boczna ul. Szerockiej, ok. 370m. Koszt całkowity to 130 tys. zł. Dotacja z urzędu marszałkowskiego to 51 tysięcy – informuje wójt. W planach jest także remont ul. Boryńskiej wraz z chodnikiem i odwodnieniem. Projekt remontu był zgłoszony do programu „schetynówek”, jednak nie otrzymał dotacji. Pomimo to gmina oraz powiat rybnicki wyłożą na remont pieniądze i prace zostaną wykonane w 2012 roku.

Z końcem czerwca gmina Świerklany podpisze umowę z wykonawcą dokumentacji na modernizację ul. Spokojnej. Podczas spotkania z mieszkańcami ul. Basztowej, przedstawiciele władz gminy zobowiązali się do zagospodarowania 50m kostki brukowej do ułożenia na drodze. Ponadto w miesiącach wakacyjnych na ul. Spacerowej i Pogodnej zostaną zamontowane progi zwalniające (analogicznie 5 i 2 sztuki). Do dokumentacji remontu ul. Aleja, projektant wprowadził także budowę chodnika. Dzięki temu gmina będzie mogła zgłosić w przyszłym roku remont do programu „schetynówek” i ubiegać się o dofinansowanie.

Autor: ska
Link: www.nowiny.pl/84198-gmine-czekaja-remonty.html
 • amp

  zrobili by zamiast tego płotek wzdłuż chodnika od szkoły w stronę kłosa, na wodzisławskiej do góry – dzieciaki miałyby bezpieczniej ze szkoły, podobnie zresztą na górnioku…

 • Świerklaniok

  Nie rozumiem czemu ma służyć budowanie chodnika na ulicy Alei? Ani to droga główna, więc po co to? Ostatnio jest jakaś moda żeby wszystko brukować i to zawsze kosztem szerokości drogi. Rozumiem, że przez to łatwiej o dofinansowanie, ale czy to nie jest chore?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany