• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Remont ul. Kościelnej i Wodzisławskiej zostanie przeprowadzony w tym roku – to już pewne. To nie jedyna poważna inwestycja drogowa, jaka zostanie zrobiona na terenie gminy. – W ostatnim czasie pojawiły się informacje o remoncie ulicy Kościelnej. To już pewne, remont zostanie przeprowadzony w tym roku. Z 10 kilometrów, 6 kilometrów zostanie wyremontowanych – informuje wójt Antoni Mrowiec.


Dojazd do A1 zostanie wyremontowany na długości ok. 10 km. od Wodzisławia Śląskiego do węzła autostrady w Świerklanach. Bardzo skorzystają na tym mieszkańcy Świerklan, którzy nie mogli już doczekać się remontu. Przetarg na remont drogi ogłoszony zostanie do końca czerwca, a prace mają się rozpocząć we wrześniu.

W ostatnich tygodniach rozpoczął się już remont ul. Polnej. Koszt inwestycji to 780 tys. zł, a zakończenie modernizacji przewidywane jest na 15 października. – Zgłosiliśmy do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie remontów dróg gminnych. Zgłoszona została boczna ul. Szerockiej, ok. 370m. Koszt całkowity to 130 tys. zł. Dotacja z urzędu marszałkowskiego to 51 tysięcy – informuje wójt. W planach jest także remont ul. Boryńskiej wraz z chodnikiem i odwodnieniem. Projekt remontu był zgłoszony do programu „schetynówek”, jednak nie otrzymał dotacji. Pomimo to gmina oraz powiat rybnicki wyłożą na remont pieniądze i prace zostaną wykonane w 2012 roku.

Z końcem czerwca gmina Świerklany podpisze umowę z wykonawcą dokumentacji na modernizację ul. Spokojnej. Podczas spotkania z mieszkańcami ul. Basztowej, przedstawiciele władz gminy zobowiązali się do zagospodarowania 50m kostki brukowej do ułożenia na drodze. Ponadto w miesiącach wakacyjnych na ul. Spacerowej i Pogodnej zostaną zamontowane progi zwalniające (analogicznie 5 i 2 sztuki). Do dokumentacji remontu ul. Aleja, projektant wprowadził także budowę chodnika. Dzięki temu gmina będzie mogła zgłosić w przyszłym roku remont do programu „schetynówek” i ubiegać się o dofinansowanie.

Autor: ska
Link: www.nowiny.pl/84198-gmine-czekaja-remonty.html
 • amp

  zrobili by zamiast tego płotek wzdłuż chodnika od szkoły w stronę kłosa, na wodzisławskiej do góry – dzieciaki miałyby bezpieczniej ze szkoły, podobnie zresztą na górnioku…

 • Świerklaniok

  Nie rozumiem czemu ma służyć budowanie chodnika na ulicy Alei? Ani to droga główna, więc po co to? Ostatnio jest jakaś moda żeby wszystko brukować i to zawsze kosztem szerokości drogi. Rozumiem, że przez to łatwiej o dofinansowanie, ale czy to nie jest chore?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany