• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Tradycją stały się już spotkania pań z KGW Jankowice 1 z zaproszonymi gośćmi i dzielenie się przepisami i pomysłami na ciekawe wypieki, potrawy i przetwory. Złota jesień skłoniła gospodynie do podzielenia się nalewkami i winami z tegorocznych owoców. Tej jesieni gospodynie spotykały się z szefową Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Rybniku Jadwigą Gajewską m.in. aby podzielić się swoimi przetworami owocowymi.

Wtedy na degustację wystawiono dżemy, powidła, marmolady i kompoty. Przy okazji też panie przygotowały paszteciki z ciasta francuskiego ze szpinakiem oraz chłodnik wiśniowy. Ostatnim razem, 15 października gospodynie znowu urządziły degustację. Teraz pod ostrzał krytyki poddane zostały nalewki i wina z tegorocznych owoców, a także bezy, ciasto bananowe i kruche ciasteczka. – Były nalewki z pigwy, wiśni, gruszek, czarnej porzeczki oraz swojskie wina z winogron, jeżyn. Każdy stara się, aby jej przetwory były jak najlepsze, dlatego według gustu pojawiły się u nas wina słodkie, półsłodkie i wytrawne. W tym roku mieliśmy bardzo wielki urodzaj owoców. Szkoda, aby się zmarnowały, więc my jako gospodynie staramy się wszystko przetworzyć. Z owoców można zrobić kompoty, dżemy, przesmażyć jabłka, a jako urozmaicenie możemy przygotować własne, wyśmienite wino czy nalewki – mówi Urszula Kasparek, przewodnicząca KGW Jankowice 1.

Poznają nowe diety

Koło z Jankowic liczy obecnie 92 osoby, z których najstarsza jest 93-letnia pani Gertruda Gojny. – Członków z samych Jankowic nam ubywa, bo ludzie m.in. wyprowadzają się ze względu na szkody górnicze. Mamy natomiast w naszym kole sporo osób z Chwałowic, Boguszowic, Popielowa, centrum Rybnika, a nawet z Pogrzebienia. To osoby, które zazwyczaj u siebie nie mają lokalnego koła gospodyń, a interesują się taką tematyką. Dlatego są bardzo zadowolone z udziału w naszym kole – wyjaśnia szefowa KGW. Gospodynie spotykają się cyklicznie by poznawać nowe przepisy, nowe diety. – Chcemy zdrowo się odżywiać, dlatego musimy wiedzieć, jak przygotowywać potrawy, aby były lekkie i zdrowe. To już nie te czasy, kiedy jadło się tłusto i dużo. Ponadto zajmujemy się urodą, aby pięknie wyglądać. Nie ma już takich pokazów jak robienie na drutach, szycie i szydełkowanie, za to mamy np. pokazy tworzenia makijażu – informuje Urszula Kasparek.

Jeżdżą po konkursach

Pomocną ręką dla gospodyń z całego powiatu jest Jadwiga Gajewska z PODR w Rybniku, organizująca co roku konkurs „Gwara śląska na wesoło”. Na konkursie gospodynie z różnych kół ścierają się w scenkach kabaretowych, żartobliwych przyśpiewkach i oczywiście wypiekach. Gminne eliminacje do turnieju zazwyczaj odbywają się w grudniu, a finał ma miejsce w styczniu w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Gospodynie jak zawodowi aktorzy wcielają się w role, a o tremie czy strachu przed publicznością nie ma nawet mowy. KGW Jankowice również ma na swoim koncie zwycięstwo w turnieju „Gwara śląska na wesoło”. Panie jeżdżą także po Polsce, biorąc udział w konkursach regionalnych na najlepsze potrawy. W tym roku były to konkursy na najlepszy żurek i festiwal ogórka. W najbliższym czasie gospodynie planują kolejny pokaz kulinarny.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl


Wino z jeżyn

Składniki: 7 kg jeżyn, 4,3 kg cukru, 4 l wody, szklanka czarnej mocnej herbaty, drożdże Tokay lub inne do wina czerwonego.

Sposób przygotowania: Jeżyny po zebraniu obrać z szypułek. Następnie zagotować w wodzie z cukrem w ilości zgodnej z przepisem. Następnie ostudzić i wlać wszystko nie cedząc do gąsiora. Uzupełnić roztworem z pozostałej ilości wody i cukru (po zagotowaniu i wystudzeniu), jeśli pozostały. Wlać wystudzoną herbatę. Na koniec dodać drożdże i pożywkę (jeśli jest wymagana) i odstawić na 8-10 tygodni, dodając co jakiś czas cukru w celu pobudzenia drożdży, po czym zlać do butelek. Wino bardzo klarowne.

Nalewka z pigwy

Składniki: 1 kg owoców pigwy, 1 kg cukru, 250 ml spirytusu

Sposób przygotowania:Umyte owoce pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w kawałki. Umieścić w dużym słoju i zasypać cukrem. Przykryte ścierką odstawić na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni zlać syrop i wymieszać ze spirytusem. Odstawić na dwa miesiące, po czym przefiltrować i zlać do butelek.
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany