• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W budynku GOKiR w Jankowicach, gdzie swoją siedzibę ma Koło Gospodyń Wiejskich nr 1, odbyło się kolejne w tym roku kulinarne spotkanie. Tym razem obiektem degustacji były jesienne przetwory i wypieki, a także rozgrzewające nalewki.

Było to pierwsze spotkanie gospodyń od obchodów jubileuszu 70-lecia, które koło obchodziło z końcem września. Po uroczystościach koło wróciło do stałego rytmu. Gospodynie cyklicznie kilka razy do roku spotykają się na wspólnym gotowaniu, które zazwyczaj kończy się degustacją, na którą zapraszani są goście. Tak było i tym razem. Panie swoje gotowanie rozpoczęły już wczesnym popołudniem w swojej siedzibie w podziemiach budynku GOKiR w Jankowicach przy ul. Kościelnej. Jak mówią panie, ich pomieszczenia są „ciasne, ale własne” i coś w tym jest. Koło dysponuje kuchnią z wyposażeniem oraz salą z dużym stołem i krzesłami, gdzie odbywają się spotkania. Prawie za każdym razem we wspólnym gotowaniu pomaga i podpowiada członkiniom koła Jadwiga Gajewska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku.

Wypieki i nalewki

Podczas ostatniego spotkania Jadwiga Gajewska opowiedziała m.in. o konieczności ograniczania cukrów i węglowodanów w codziennej diecie, a także o cukrowych zamiennikach. Wspólne gotowanie przyniosło oczywiście pyszne efekty. Na stole pojawiły się ciasto z jabłek i pigwy, leczo z cukinii i papryki, a także przetwory śliwkowe. Tradycyjnie już na jesiennym spotkaniu gospodynie podzieliły się także swoimi recepturami na wina i nalewki, które będą rozgrzewać przez całą zimę. Panie przyniosły ze sobą do degustacji nalewki z pigwy, malin oraz swojski adwokat. Pojawiło się także wyśmienite wino korzenne z ryżu i rodzynek.

Obiecane patelnie

W ostatnim spotkaniu uczestniczyli wójt Tomasz Pieczka oraz jego zastępca Henryk Mincer, a także zaprzyjaźnieni z kołem przedstawiciele rady dzielnicy Niedobczyce. Wójt obiecał gospodyniom zakup nowych patelni, by dalej mogły poszerzać swoje kulinarne horyzonty. – Łącznie przy dużym stole zgromadziło się ponad 20 osób. Podzieliliśmy się przepisami i recepturami. Mamy już w planach kolejne spotkania. Najbliższe związane będzie ze świętami Bożego Narodzenia – zapowiada Urszula Kasparek, przewodnicząca KGW Jankowice.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl


Przepis na wino ryżowo-korzenne

Składniki:1 kg ryżu, 7 l wody, 3 kg cukru, 70g drożdży świeżych, 100g rodzynek, 30 goździków całych, 15 ziaren ziela angielskiego, 1 laska wanilii, sok z cytryny, 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka imbiru, kilka ziaren pieprzu

Sposób przygotowania: Cukier rozpuszczamy w wodzie, zachowując proporcję 1l wody na 3 kg cukru, po czym wlewamy utworzony syrop do balonu. Drożdże rozpuszczamy w szklance letniej wody i również wlewamy do nastawu. Dodajemy wszystkie pozostałe składniki (ryż wsypujemy na surowo) i zatykamy gąsior korkiem z rurką fermentacyjną na 6 tygodni. Po upływie podanego czasu, zlewamy wino do innego pojemnika w celu oddzielenia cieczy i jej klarowania. Przy zlewaniu warto użyć sitka z gazą, aby drobne składniki nie zanieczyściły wina. Przelane wino odstawiamy do klarowania na kolejne 8 tygodni, po których możemy cieszyć się doskonale przejrzystym, słodkim, białym wermutem.
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany