• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się tegoroczny – VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Zawody z udziałem gospodyń z terenu powiatu rybnickiego odbędą się tam w sobotę 19 stycznia. Gminę Świerklany będą reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerklan Górnych – laureatki gminnych eliminacji do turnieju, jakie w listopadzie ubiegłego roku przeprowadzone zostały w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji.


Konkurencje polegały wtedy między innymi na zaprezentowaniu scenek rodzajowych w gwarze śląskiej oraz kulinarnych umiejętności uczestniczek konkursu. Teraz świerklańskie gospodynie będą walczyć o zwycięstwo na skalę powiatu.
Trzymamy kciuki, a mieszkańców zachęcamy do kibicowania naszym gospodyniom – wstęp na turniej wolny.

Patronat honorowy objęła pani Ewa Nowak Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Prezydent Miasta Rybnika pan Adam Fudali, Starosta Powiatu Rybnickiego pan Damian Mrowiec.

Turniej obędzie się w Rybnickim Centrum Kultury w dniu 19. 01. 2013 r. godz. 16:00

Po przeprowadzeniu eliminacji gminnych oraz miejskich do VIII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zakwalifikowały się następujące Koła Gospodyń:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Łukowie Śląskim – Gmina Gaszowice
2. Koło Gospodyń Wiejskich w Palowicach – Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Jejkowicach – Gmina Jejkowice
4. Koło Gospodyń Wiejskich w Pstrążnej – Gmina Lyski
5. Koło Gospodyń Wiejskich w Świerklanach Górnych – Gmina Świerklany
6. Koło Gospodyń Wiejskich w Rybniku – Gotartowice – Miasto Rybnik
7. Koło Gospodyń Wiejskich w Żorach-Osiny – Miasto Żory

Konkurencje prezentowane w turnieju:

„Bądź zawsze piękna”– scenka kabaretowa
„Jak dożyja do pendzyje” – scenka kabaretowa
Regionalny taniec ludowy polski lub zagraniczny – wykonanie
Potrawa śląska – Chleb ( wypiek własnego chleba

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie.

Jadwiga Gajewska

gwara śląska na wesoło

Źródło: www.swierklany.pl & www.czwa.odr.net.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany