• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się tegoroczny – VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Zawody z udziałem gospodyń z terenu powiatu rybnickiego odbędą się tam w sobotę 19 stycznia. Gminę Świerklany będą reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerklan Górnych – laureatki gminnych eliminacji do turnieju, jakie w listopadzie ubiegłego roku przeprowadzone zostały w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji.


Konkurencje polegały wtedy między innymi na zaprezentowaniu scenek rodzajowych w gwarze śląskiej oraz kulinarnych umiejętności uczestniczek konkursu. Teraz świerklańskie gospodynie będą walczyć o zwycięstwo na skalę powiatu.
Trzymamy kciuki, a mieszkańców zachęcamy do kibicowania naszym gospodyniom – wstęp na turniej wolny.

Patronat honorowy objęła pani Ewa Nowak Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Prezydent Miasta Rybnika pan Adam Fudali, Starosta Powiatu Rybnickiego pan Damian Mrowiec.

Turniej obędzie się w Rybnickim Centrum Kultury w dniu 19. 01. 2013 r. godz. 16:00

Po przeprowadzeniu eliminacji gminnych oraz miejskich do VIII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zakwalifikowały się następujące Koła Gospodyń:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Łukowie Śląskim – Gmina Gaszowice
2. Koło Gospodyń Wiejskich w Palowicach – Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Jejkowicach – Gmina Jejkowice
4. Koło Gospodyń Wiejskich w Pstrążnej – Gmina Lyski
5. Koło Gospodyń Wiejskich w Świerklanach Górnych – Gmina Świerklany
6. Koło Gospodyń Wiejskich w Rybniku – Gotartowice – Miasto Rybnik
7. Koło Gospodyń Wiejskich w Żorach-Osiny – Miasto Żory

Konkurencje prezentowane w turnieju:

„Bądź zawsze piękna”– scenka kabaretowa
„Jak dożyja do pendzyje” – scenka kabaretowa
Regionalny taniec ludowy polski lub zagraniczny – wykonanie
Potrawa śląska – Chleb ( wypiek własnego chleba

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie.

Jadwiga Gajewska

gwara śląska na wesoło

Źródło: www.swierklany.pl & www.czwa.odr.net.pl
 • test

  test komentarza

 • hon

  Kiere miejsce my zajyli

 • Zofia

  Byłam 🙂 Było wspaniale !!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany