• Facebook
 • Google+
 • Twitter

14 grudnia w Galerii „Jan” w Jankowicach odbyła się uroczystośc podsumowująca III Międzynarodowy Plener Malarski „Gmina Świerklany śladem pędzla” .Patronat nad wydarzeniem objął Premier Jerzy Buzek oraz Wójt Gminy Świerklany Antoni Mrowiec.
 
 


„Idąc śladem pędzla po ścieżkach w Gminie Świerklany, artyści i amatorzy dostrzegają niuanse, których zwykłym śmiertelnikom nie jest dane zobaczyć, bowiem nie posiadają tej szczególnej wraźliwości. Dlatego tak ważne jest, że uczestnicy pleneru przekazali swoje doznania na płótnie, co raczej na pewno pozwoli otworzyć sie lokalnej społeczności na piękno i ponadczasowe wartości swojej małej ojczyzny, obok których dotychczas przechodzili, być może nie dostrzegając na nowo odkrytych dziś walorów” – są to słowa Premiera Jerzego Buzka otwierające katalog z pracami malarzy.

plener-malarski
Foto: Monika Bobrzyk

Komisarzem pleneru była Elżbieta Pierchała. Podczas spotkania można było zobaczyć prace, których autorami byli: Suren Vardanian (Armenia), Renata Filipowa (Czechy), Igor Romańczuk (Białoruś), Mirovlad Palachich (Białoruś), Maryna Tarasowiec (Ukraina), Leonid Szmatko (Ukraina), Włodimir Shcherban (Ukraina), Loi Hong Diep (Wietnam), Ryszard Kalamarz (Polska), Ryszard Rogala (Polska), Dieter Nowak ( Polska), Czesław Fojcik (Polska), Wiesław Bienkiewicz (Polska).

W czasie trwania pleneru odbyły się również warsztaty malarskie, które prowadziła Patrycja Stania.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PODSUMOWANIA PLENERU MALARSKIEGO

Autor i foto: Monika Bobrzyk
Źródło: www.enaszemiasto.pl
 • arren13

  Jestem bardzo mile zaskoczony rozmachem i poziomem artystycznym wystawy poplenerowej.
  Cieszę się,że to w naszej gminie jest organizowana co roku tego typu wydarzenie kulturalne,którego pozazdrościć nam mogą duże miasta.W tym miejscu wielki ukłon i uznanie dla organizatorów.
  Oprócz świetnych obrazów można było usłyszeć wyjątkową artystkę z Czech,której głos i uroda wywarły duże wrażenie na licznie zgromadzonych. Ciekawym dodatkiem był kiermasz świąteczny miejscowych twórców. Oby więcej tego typu imprez w naszej gminie. Możemy być tylko dumni.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany