• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Gmina Świerklany ogłosiła dwuetapowy przetarg na dokończenie budowy nowego urzędu. Aktualnie firmy składają wnioski o dopuszczenie do przetargu, bo ten jest ograniczony. – Po kłopotach z poprzednim wykonawcą chcieliśmy zmniejszyć ryzyko do minimum – tłumaczy wójt Tomasz Pieczka.

Ogłoszony przetarg ma dwa etapy. Obecnie zgłosiły się cztery firmy, z czego trzy zostały odrzucone. – Jedna z form odwołała się od naszej decyzji i teraz czekamy na dalsze procedury. To jest przetarg ograniczony, więc najpierw firmy składają wnioski o dopuszczenie, a dopiero później oferty. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mam nadzieję na wznowienie prac z końcem tego roku – mówi wójt. Budowa stanęła na fundamentach, a wartość już wykonanych prac to niecały 1 mln zł. – Aby zabezpieczyć się przed problemami wybraliśmy dość rygorystyczne kryteria dla firm w przetargu ograniczonym. Przede wszystkim chodziło o płynność finansową. Firmy musiały przedstawić wskaźniki finansowe z kilku lat wstecz. Nie chcieliśmy, aby po raz kolejny wygrała bankrutująca firma. Prawo zamówień publicznych daje taką możliwość i dziwię się, że wcześniej nie zrobiono takiego przetargu – stwierdza wójt Tomasz Pieczka.

Prace trwają

Oprócz urzędu w Świerklanach i Jankowicach prowadzone są obecnie inne duże inwestycje. Tuż obok obecnego urzędu gminy w Jankowicach rośnie sklep biedronka. Według zapewnień wójta inwestor może otworzyć sklep już nawet z początkiem września. Również z początkiem września gmina rozpocznie remont ul. Boryńskiej. Powstaną nowe miejsca parkingowe w okolicy przystanku za SP im. Ludwika Holesza , gdzie do tej pory stale brakowało miejsc dla samochodów. Wymienione zostaną barierki, wyznaczone zostaną wjazdy do posesji. Obecnie trwa również remont cząstkowy chodnika przy ul. 3 Maja. – Tego typu remonty są dla nas ważne, bo wiemy ile trzeba się za nimi nachodzić. To remont przy drodze wojewódzkiej. Cieszę się, że od skrzyżowania dzieci do szkoły będą mogły iść po prostym chodniku. Chcielibyśmy, aby sukcesywnie co roku remontowany był fragment chodników przy drogach wojewódzkich, a na dobrej drodze jest także kwestia utworzenia chodnika przy ul. Wodzisławskiej od skrzyżowania z ul. Połomską w dół do granicy – zapowiada Tomasz Pieczka.

Brakuje terenów

Jak informuje wójt, do gminy zgłosiło się dwóch inwestorów, którzy chcieliby w Świerklanach ulokować swoje fabryki. Niestety gmina nie posiada praktycznie żadnego dużego terenu na własność w pobliżu autostrady. – Kilkadziesiąt lat wstecz już wiedziano, że będzie tu budowana autostrada, a mimo to gmina nie wykupiła ówczesnych terenów rolnych. Do urzędu zgłaszają się teraz inwestorzy, którzy chcieliby u nas ulokować biznes, ale niestety nie mamy im do zaproponowania terenu. Trzeba pamiętać, że górnictwo nie będzie trwało wiecznie, a póki co nie mamy dla niego alternatywy. Nowy urząd nie zapewni miejsc pracy, te pieniądze można było przeznaczyć na zupełnie inny cel. Ale to moje zdanie, teraz budowa już trwa – podkreśla wójt, wspominając wizytę w Jankowicach w gminie Tarnowo Podgórne, która bardzo rozwinęła się po utworzeniu dużej strefy przemysłowej dla 150 dużych podmiotów gospodarczych.

inwestycje

Autor: Szymon Kamczyk
Żródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany