• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kiedyś na Śląsku każdy bał się utopców. Były to szkaradne, nieuczciwe i chciwe stworzenia z bagien. Z nimi właśnie łączy się historia miasta na bagnach, zwanego Ławy, które według pani Reginy Sobik leżałoby na terenie dzisiejszego pogranicza Rybnika (Kłokocin) i Żor (Folwarki).

Kiedy któregoś dnia mieszkaniec skromnej wioski Ławy – Francik wracał do domu, zauważył na brzegu stawu dwie dorodne ryby. Zdziwiony z ogromną łatwością je złapał i włożył do plecaka. Przeszedł kawałek i usłyszał głos, dobiegający z torby: „Niklu! Jo mom chłopa w pytlu.”. Ciężko dosłownie wytłumaczyć o co chodziło, ale zapewne o to, że to nie mężczyzna złapał ryby, ale to one go nabrały. Przestraszony Francik puścił plecak na ziemię i zaczął uciekać, ponieważ zorientował się, że te ryby to tak naprawdę utopki. Gdy wrócił do domu i opowiedział co zaszło, doradzono mu aby wrócił tam i poświęcił staw wodą święconą. Tak też zrobił. W tamtym momencie zaszły niesłychane dziwy. Woda przerwała groblę i omal nie zalała całej wsi. Dzięki modlitwie ludzi wszystko ustało.

U młynarza

Po tym incydencie, po przymusowej „przeprowadzce”, obok młyna zamieszkało wiele utopków, a jeden z nich, wyjątkowo uciążliwy przychodził do młynarza i młynarzowej. Jadł i palił fajkę. Młynarzowa zdenerwowana powiedziała, że jeśli już u nich jest i nadwyręża ich gościnności, musi zaopiekować się ich dziećmi. Utopek tak zrobił i wcale nie szło mu najgorzej, aż do momentu kiedy dziecko zaczęło płakać. Zirytowany utopiec podrapał je po twarzy, bo nie umiał go uspokoić. Gdy młynarzowa to zobaczyła, polała go wodą święconą. Ten uciekał gdzie pieprz rośnie. Od tamtego czasu mieli spokój.

Z karczmy na drzewo

Historii o utopcach jest sporo. Jedną z najbardziej znanych jest ta o muzykantach, którzy przechodzili obok wspomnianych już młynarzowych stawów. Zobaczyli oni elegancko ubranego mężczyznę, który zaproponował im, aby zagrali na biesiadzie w karczmie. Ci wiedząc, że nie mają za co utrzymać rodziny, bez wahania zgodzili się. Grało im się bardzo dobrze, a wynagrodzenie otrzymali z góry. Pieniędzy było całkiem sporo. Goście na biesiadzie bawili się wyśmienicie. W środku występu muzycy przypomnieli sobie, że nie zagrali kościelnej piosenki. Wtedy było to tradycją, że rozpoczynając zabawę kapela intonowała religijną pieśń. Muzykanci nie namyślając się długo, zaczęli grać „Kto się w opiekę”. W tym momencie wszystko zniknęło: karczma, biesiadnicy, suto zastawione stoły. Muzykanci zaś zorientowali się, że siedzą na drzewie. Kieszenie poprzednio zapełnione pieniędzmi teraz były pełne liści. To historia znana dziś wśród wielu mieszkańców z okolicy i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Utopce gnębiły i straszyły ludzi jeszcze bardzo, bardzo długo… być może nawet do dziś.

Autor: Martyna Ochojska

Artykuł Martyny Ochojskiej powstał w ramach projektu „Przeszłość staje otworem”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jan”, dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie.

Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany