• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kiedyś na Śląsku każdy bał się utopców. Były to szkaradne, nieuczciwe i chciwe stworzenia z bagien. Z nimi właśnie łączy się historia miasta na bagnach, zwanego Ławy, które według pani Reginy Sobik leżałoby na terenie dzisiejszego pogranicza Rybnika (Kłokocin) i Żor (Folwarki).

Kiedy któregoś dnia mieszkaniec skromnej wioski Ławy – Francik wracał do domu, zauważył na brzegu stawu dwie dorodne ryby. Zdziwiony z ogromną łatwością je złapał i włożył do plecaka. Przeszedł kawałek i usłyszał głos, dobiegający z torby: „Niklu! Jo mom chłopa w pytlu.”. Ciężko dosłownie wytłumaczyć o co chodziło, ale zapewne o to, że to nie mężczyzna złapał ryby, ale to one go nabrały. Przestraszony Francik puścił plecak na ziemię i zaczął uciekać, ponieważ zorientował się, że te ryby to tak naprawdę utopki. Gdy wrócił do domu i opowiedział co zaszło, doradzono mu aby wrócił tam i poświęcił staw wodą święconą. Tak też zrobił. W tamtym momencie zaszły niesłychane dziwy. Woda przerwała groblę i omal nie zalała całej wsi. Dzięki modlitwie ludzi wszystko ustało.

U młynarza

Po tym incydencie, po przymusowej „przeprowadzce”, obok młyna zamieszkało wiele utopków, a jeden z nich, wyjątkowo uciążliwy przychodził do młynarza i młynarzowej. Jadł i palił fajkę. Młynarzowa zdenerwowana powiedziała, że jeśli już u nich jest i nadwyręża ich gościnności, musi zaopiekować się ich dziećmi. Utopek tak zrobił i wcale nie szło mu najgorzej, aż do momentu kiedy dziecko zaczęło płakać. Zirytowany utopiec podrapał je po twarzy, bo nie umiał go uspokoić. Gdy młynarzowa to zobaczyła, polała go wodą święconą. Ten uciekał gdzie pieprz rośnie. Od tamtego czasu mieli spokój.

Z karczmy na drzewo

Historii o utopcach jest sporo. Jedną z najbardziej znanych jest ta o muzykantach, którzy przechodzili obok wspomnianych już młynarzowych stawów. Zobaczyli oni elegancko ubranego mężczyznę, który zaproponował im, aby zagrali na biesiadzie w karczmie. Ci wiedząc, że nie mają za co utrzymać rodziny, bez wahania zgodzili się. Grało im się bardzo dobrze, a wynagrodzenie otrzymali z góry. Pieniędzy było całkiem sporo. Goście na biesiadzie bawili się wyśmienicie. W środku występu muzycy przypomnieli sobie, że nie zagrali kościelnej piosenki. Wtedy było to tradycją, że rozpoczynając zabawę kapela intonowała religijną pieśń. Muzykanci nie namyślając się długo, zaczęli grać „Kto się w opiekę”. W tym momencie wszystko zniknęło: karczma, biesiadnicy, suto zastawione stoły. Muzykanci zaś zorientowali się, że siedzą na drzewie. Kieszenie poprzednio zapełnione pieniędzmi teraz były pełne liści. To historia znana dziś wśród wielu mieszkańców z okolicy i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Utopce gnębiły i straszyły ludzi jeszcze bardzo, bardzo długo… być może nawet do dziś.

Autor: Martyna Ochojska

Artykuł Martyny Ochojskiej powstał w ramach projektu „Przeszłość staje otworem”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jan”, dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie.

Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany