• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Świerklany bez Jankowic, czyli kto za kim nie będzie płakał. Damy sobie radę. Przecież mamy u siebie kopalnię – mówi Jerzy Rugor, sołtys wsi Jankowice.
W całym sporze idzie o pieniądze?
Między innymi, choć nie tylko. W poprzednich latach, gdy wójt pochodził z Jankowic, pieniądze na inwestycje były dzielone sprawiedliwie. Teraz, gdy rządzi wójt Mrowiec, cała kasa ma trafiać do Świerklan. Tam ma powstać między innymi basen i nowy urząd gminy. O Jankowicach się zapomina, to nie jest sprawiedliwe. Niestety z wójtem Mrowcem nie można się dogadać. On uważa, że tylko Świerklany powinny się rozwijać, a Jankowice nie są istotne.


Stworzycie gminę, liczącą 4 tysiące mieszkańców. Z czego się utrzymacie?
Mamy spore wpływy do budżetu, między innymi z kopalni Jankowice, która fedruje pod naszym terenem.

A co jeśli rada gminy nie zechce was puścić?
Liczymy, że rada gminy zgodzi się na odłączenie.
Takie wyjście byłoby najlepsze, bo nie niesie za sobą większych kosztów. Jeśli jednak będzie to konieczne, zbierzemy podpisy i urządzimy referendum. ADI

Antoni Mrowiec, wójt Świerklan
Za mieszkańcami Jankowic płakać nie zamierzam

Będzie pan płakał za mieszkańcami Jankowic, jeśli dojdzie do odłączenia tej wsi od gminy Świerklany?
Nie mam ku temu powodów. Jeśli ktoś nie rozumie idei demokracji, to jego problem. Mieszkańcy Jankowic do tej pory nie potrafią przyjąć do wiadomości, że zostałem wybrany na wójta w demokratycznych wyborach. Jeśli ludzie z Jankowic chcą wymyślać własny ustrój, to ja im kibicuję i życzę powodzenia.

Pana zdaniem mieszkańcom Jankowic przeszkadza tylko to, że wójtem gminy jest człowiek z drugiej wsi – Świerklan?
To jeden z głównych powodów. Głosy o secesji Jankowic pojawiają się od lat 90., zawsze wtedy, kiedy wójtem wybrany zostanie ktoś spoza Jankowic. Przez ostatnie cztery lata był spokój, bo rządził Świerklanami człowiek od nich.

Ale oni twierdzą, że chodzi o nierówny podział gminnych pieniędzy pomiędzy obie wsie.
To proszę się przejechać po Jankowicach i sprawdzić, jakie piękne obiekty tam wybudowaliśmy. Pieniądze dzielimy po równo. KUB

Tę drogę przeszły już Pszów, Marklowice i Jejkowice. I mają się dobrze

Radlin, Pszów i Marklowice były jeszcze w latach 90. dzielnicami Wodzisławia Śląskiego.

Dziś to samodzielne gminy. Ich tropem obecnie chcą iść mieszkańcy ulicy Grodzisko, która sąsiaduje z Marklowicami. Tamtejsi mieszkańcy chcą się przenieść właśnie do mniejszego sąsiada. Z kolei najmłodszą dzielnicą Rybnika jest Ochojec. Wieś ta jeszcze w 2000 roku była częścią gminy Pilchowice. Mieszkańcy podjęli jednak w drodze referendum decyzję o przyłączeniu się do Rybnika. Decyzja weszła w życie 1 stycznia 2001 roku.

Od 14 lat samodzielną gminą jest także Radzionków, który jeszcze do 1998 roku był częścią Bytomia. Pięć lat wcześniej na mapie administracyjnej regionu pojawiła się inna, nowa gmina.

Dokładnie w 1993 roku z gminy Gaszowice (powiat rybnicki) wyodrębniła się gmina Jejkowice.

Autor: KUB,ADI – Dziennik Zachodni
Źródło: www.slask.naszemiasto.pl
 • and

  Panie Mrowiec,- Jankowice to nie „dojna” krowa (za przeproszeniem).
  Gdzie pan mieszka ? (Świerklany,Jankowice).
  Gdzie się Pan urodził ? (na Księżycu ?).
  Dlaczego Pana Radni wprowadzają opłatę (podatek) od posiadania psa ? (sami jesteście psami- gdzie Wasze podatki ?), PO(srańce)-DEmokraci (świętej) Matki Bolesnej.

 • bobo

  plakac nie bedziemy 😉

 • patkon

  Nie było by tego problemu gdyby nie teraźniejszy wójt:/ Na wybory już nie chodzę bo to nie ma sensu

 • konpat1983

  „Stworzycie gminę, liczącą 4 tysiące mieszkańców. Z czego się utrzymacie?
  Mamy spore wpływy do budżetu, między innymi z kopalni Jankowice, która fedruje pod naszym terenem. (…)” Wszystko super tylko mam pytanie kto odda pieniadze Kompanii Węglowej za podatek od wyrobisk?? A będzie tego naprawde sporo…

 • joo

  płaczki z Jankowic

 • mieszkaniec

  czy ktoś wie ile wynoszą te wielkie wpływy z kopalni jankowice dla naszego budżetu???bo dużo sie o tym gada, a szczegółów niema ??!!

 • mark

  no w końcu te buraki z Jankowic sie od nas odczepią. Normalnie odetchnę z wielką ulgą…!!!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany