• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wczorajsze referendum w sprawie odłączenia Jankowic od gminy Świerklany jest nieważne. Do wymaganej 30-procentowej frekwencji zabrakło nieco ponad 300 głosów. Z prawa wyboru skorzystali przede wszystkim mieszkańcy Jankowic, którzy tłumnie poszli do urn. Decydująca była jednak postawa mieszkańców Świerklan, którzy postanowili zostać w domach. W efekcie, frekwencja wyniosła tylko 27,08%. By referendum było ważne, ważne głosy musiało oddać przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania. Spośród 2498 głosujących za odłączeniem Jankowic opowiedziało się 2325 wyborców. Przeciw było 138 osób.

Powód? Oczywiście pieniądze. [ DZIENNIK ZACHODNI ]
– Mamy zestawienia, z których jasno wynika, że połowa wszystkich wpływów do budżetu pochodzi z naszej wsi – mówią mieszkańcy Jankowic.
Tymczasem na nasze sołectwo z gminnego budżetu idą grosze.
Na całą obecną kadencję wójta na inwestycje w Świerklanach przeznaczono ponad 40 milionów złotych, a na Jankowice tylko 8 milionów. Gdzie tu sprawiedliwy podział pieniędzy – pyta Jerzy Rugor. – Żaden podział nie byłby potrzebny, gdyby pieniądze dzielone były po równo na trzy sołectwa gminy – dodaje.

Biorąc pod uwagę te liczby, nie można się dziwić, że to właśnie w lokalach wyborczych w Jankowicach wczoraj od samego rana panował spory ruch.

– Głosujemy nad odłączeniem się. Przekonują nas argumenty finansowe. W Jankowicach kompletnie nic się nie dzieje, bo całe gminne pieniądze idą na Świerklany. U nas cicho było przez całe święta, w sylwestra. Co więcej, nie ma żadnych atrakcji dla dzieci, które zamiast bawić się na festynach czy piknikach, pałętają się bez celu – mówili Lucyna i Artur Jóźwikowie z Jankowic. Za podziałem Świerklan na dwie gminy głosowali także państwo Helena i Jerzy Kołkowie.

– Denerwuje nas ten niesprawiedliwy podział pieniędzy i fakt, że jesteśmy traktowani jak gorsi mieszkańcy – mówili nam chwilę po tym, jak wrzucili do urny wypełnioną kartkę.

Skoro to mieszkańcy Jankowic chcą się od nas odłączyć, to niech oni sami zdecydują o swojej przyszłości.[ DZIENNIK ZACHODNI ]
Z kolei w Świerklanach, gdzie głosować można było łącznie w czterech lokalach wyborczych, ruch był niewielki. Do pozostania w domach mieszkańców namawiał zresztą sam wójt gminy, Antoni Mrowiec.

– Skoro to mieszkańcy Jankowic chcą się od nas odłączyć, to niech oni sami zdecydują o swojej przyszłości. Ja namawiałem ludzi ze Świerklan, żeby zostali w domach. Sam tak zrobiłem – mówił nam wójt Mrowiec.

Do lokalu wyborczego nie zajrzał pan Andrzej, mieszkaniec Świerklan. – Miasta, gminy, kraje się łączą, podpisują porozumienia o współpracy i partnerstwie, a u nas chcą się dzielić. Przecież nie od dziś wiadomo, że jako jedna, duża gmina, jesteśmy w stanie zrobić więcej niż dwie dużo mniejsze. Łatwiej jest na przykład o pieniądze z Unii Europejskiej – przekonywał nas mieszkaniec Świerklan.

Nikt nie będzie się mścił na mieszkańcach Jankowic za to, że chcieli odejść[ RYBNIK.NASZEMIASTO.PL ]
– Będę pracował dalej normalnie, tak jak robiłem to do tej pory. Nie ma mowy o tym, żeby teraz, po próbie odłączenia się mieszkańców Jankowic od nas, gorzej będziemy ich traktowali – deklaruje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. W niedzielę w gminie odbyło się referendum w sprawie podziału jej na dwie: Jankowice i Świerklany. Jest one jednak nieważne, bo frekwencja była zbyt niska.

– Od początku byłem przeciwny temu podziałowi, ale stałem na stanowisku, że to mieszkańcy Jankowic sami powinni zdecydować o swojej przyszłości. Jestem przekonany, że temat się na tym referendum nie zakończy. Na pewno pojawią się nowe inicjatywy, nowe pomysły i kolejne ataki na moją osobą – mówi Antoni Mrowiec, wójt gminy. – Nie zgadzam się na przykład z zarzutem, że na kanalizację w Świerklanach wydaliśmy w 2012 roku 8 milionów złotych, bo tak naprawdę wydaliśmy zaledwie 800 tysięcy złotych. Poza tym, kiedy przed rokiem kończyliśmy kanalizować ulice Piaskową i Polną w Jankowicach, to mieszkańcy Świerklan, nie mieli nikomu za złe tej inwestycji. Teraz, kiedy inwestuje się w Świerklanach, ludzie z Jankowic są oburzeni – dodaje.

Sołtys Jerzy Rugor nie traci nadziei[ NOWINY.PL ]
Nadziei jednak nie traci sołtys miejscowości Jerzy Rugor, który zapowiada, że grupa inicjatywna nie będzie się poddawać. – Zabrakło nam niespełna 3 proc. Delegacja mieszkańców naszego sołectwa była mocna, jednak Świerklany odpuściły, tak jak prosił wójt, nawet na mszach w kościele. W najbliższym czasie będziemy mieć zebranie naszej grupy z prawnikiem, na którym spróbujemy poszukać jeszcze innych możliwości, bo przecież 73 proc. to bardzo duża grupa mieszkańców. Widać, że Jankowice chcą odłączenia. Zobaczymy co da się zrobić – mówi sołtys. Warto dodać, że samo referendum kosztowało gminę 12 107 tys. zł, jednak poszło na marne.

Jankowice znajdą inny sposób?[ RYBNIK.NASZEMIASTO.PL ]
Dzisiaj po południu w Jankowicach spotkają się członkowie komitetu , który zainicjował referendum. – Żałujemy, że referendum nie ułożyło się tak, jak zakładaliśmy, ale znajdziemy inny sposób. Ostateczna decyzja i tak zapada na szczeblu centralnym w Warszawie – mówi Jerzy Rugor, sołtys Jankowic.
Przypomnijmy, że do organizacji referendum doprowadzili mieszkańcy Jankowic.

Źródło: www.rybnik.com.pl (ww), www.nowiny.pl (ska), www.rybnik.naszemiasto.pl (Barbara Kubica), Dziennik Zachodni
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany