• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wczorajsze referendum w sprawie odłączenia Jankowic od gminy Świerklany jest nieważne. Do wymaganej 30-procentowej frekwencji zabrakło nieco ponad 300 głosów. Z prawa wyboru skorzystali przede wszystkim mieszkańcy Jankowic, którzy tłumnie poszli do urn. Decydująca była jednak postawa mieszkańców Świerklan, którzy postanowili zostać w domach. W efekcie, frekwencja wyniosła tylko 27,08%. By referendum było ważne, ważne głosy musiało oddać przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania. Spośród 2498 głosujących za odłączeniem Jankowic opowiedziało się 2325 wyborców. Przeciw było 138 osób.

Powód? Oczywiście pieniądze. [ DZIENNIK ZACHODNI ]
– Mamy zestawienia, z których jasno wynika, że połowa wszystkich wpływów do budżetu pochodzi z naszej wsi – mówią mieszkańcy Jankowic.
Tymczasem na nasze sołectwo z gminnego budżetu idą grosze.
Na całą obecną kadencję wójta na inwestycje w Świerklanach przeznaczono ponad 40 milionów złotych, a na Jankowice tylko 8 milionów. Gdzie tu sprawiedliwy podział pieniędzy – pyta Jerzy Rugor. – Żaden podział nie byłby potrzebny, gdyby pieniądze dzielone były po równo na trzy sołectwa gminy – dodaje.

Biorąc pod uwagę te liczby, nie można się dziwić, że to właśnie w lokalach wyborczych w Jankowicach wczoraj od samego rana panował spory ruch.

– Głosujemy nad odłączeniem się. Przekonują nas argumenty finansowe. W Jankowicach kompletnie nic się nie dzieje, bo całe gminne pieniądze idą na Świerklany. U nas cicho było przez całe święta, w sylwestra. Co więcej, nie ma żadnych atrakcji dla dzieci, które zamiast bawić się na festynach czy piknikach, pałętają się bez celu – mówili Lucyna i Artur Jóźwikowie z Jankowic. Za podziałem Świerklan na dwie gminy głosowali także państwo Helena i Jerzy Kołkowie.

– Denerwuje nas ten niesprawiedliwy podział pieniędzy i fakt, że jesteśmy traktowani jak gorsi mieszkańcy – mówili nam chwilę po tym, jak wrzucili do urny wypełnioną kartkę.

Skoro to mieszkańcy Jankowic chcą się od nas odłączyć, to niech oni sami zdecydują o swojej przyszłości. [ DZIENNIK ZACHODNI ]
Z kolei w Świerklanach, gdzie głosować można było łącznie w czterech lokalach wyborczych, ruch był niewielki. Do pozostania w domach mieszkańców namawiał zresztą sam wójt gminy, Antoni Mrowiec.

– Skoro to mieszkańcy Jankowic chcą się od nas odłączyć, to niech oni sami zdecydują o swojej przyszłości. Ja namawiałem ludzi ze Świerklan, żeby zostali w domach. Sam tak zrobiłem – mówił nam wójt Mrowiec.

Do lokalu wyborczego nie zajrzał pan Andrzej, mieszkaniec Świerklan. – Miasta, gminy, kraje się łączą, podpisują porozumienia o współpracy i partnerstwie, a u nas chcą się dzielić. Przecież nie od dziś wiadomo, że jako jedna, duża gmina, jesteśmy w stanie zrobić więcej niż dwie dużo mniejsze. Łatwiej jest na przykład o pieniądze z Unii Europejskiej – przekonywał nas mieszkaniec Świerklan.

Nikt nie będzie się mścił na mieszkańcach Jankowic za to, że chcieli odejść [ RYBNIK.NASZEMIASTO.PL ]
– Będę pracował dalej normalnie, tak jak robiłem to do tej pory. Nie ma mowy o tym, żeby teraz, po próbie odłączenia się mieszkańców Jankowic od nas, gorzej będziemy ich traktowali – deklaruje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. W niedzielę w gminie odbyło się referendum w sprawie podziału jej na dwie: Jankowice i Świerklany. Jest one jednak nieważne, bo frekwencja była zbyt niska.

– Od początku byłem przeciwny temu podziałowi, ale stałem na stanowisku, że to mieszkańcy Jankowic sami powinni zdecydować o swojej przyszłości. Jestem przekonany, że temat się na tym referendum nie zakończy. Na pewno pojawią się nowe inicjatywy, nowe pomysły i kolejne ataki na moją osobą – mówi Antoni Mrowiec, wójt gminy. – Nie zgadzam się na przykład z zarzutem, że na kanalizację w Świerklanach wydaliśmy w 2012 roku 8 milionów złotych, bo tak naprawdę wydaliśmy zaledwie 800 tysięcy złotych. Poza tym, kiedy przed rokiem kończyliśmy kanalizować ulice Piaskową i Polną w Jankowicach, to mieszkańcy Świerklan, nie mieli nikomu za złe tej inwestycji. Teraz, kiedy inwestuje się w Świerklanach, ludzie z Jankowic są oburzeni – dodaje.

Sołtys Jerzy Rugor nie traci nadziei [ NOWINY.PL ]
Nadziei jednak nie traci sołtys miejscowości Jerzy Rugor, który zapowiada, że grupa inicjatywna nie będzie się poddawać. – Zabrakło nam niespełna 3 proc. Delegacja mieszkańców naszego sołectwa była mocna, jednak Świerklany odpuściły, tak jak prosił wójt, nawet na mszach w kościele. W najbliższym czasie będziemy mieć zebranie naszej grupy z prawnikiem, na którym spróbujemy poszukać jeszcze innych możliwości, bo przecież 73 proc. to bardzo duża grupa mieszkańców. Widać, że Jankowice chcą odłączenia. Zobaczymy co da się zrobić – mówi sołtys. Warto dodać, że samo referendum kosztowało gminę 12 107 tys. zł, jednak poszło na marne.

Jankowice znajdą inny sposób? [ RYBNIK.NASZEMIASTO.PL ]
Dzisiaj po południu w Jankowicach spotkają się członkowie komitetu , który zainicjował referendum. – Żałujemy, że referendum nie ułożyło się tak, jak zakładaliśmy, ale znajdziemy inny sposób. Ostateczna decyzja i tak zapada na szczeblu centralnym w Warszawie – mówi Jerzy Rugor, sołtys Jankowic.
Przypomnijmy, że do organizacji referendum doprowadzili mieszkańcy Jankowic.

Źródło: www.rybnik.com.pl (ww), www.nowiny.pl (ska), www.rybnik.naszemiasto.pl (Barbara Kubica), Dziennik Zachodni
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany