• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Promocja zdrowego trybu życia jako element szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej jest ważnym zadaniem współczesnej szkoły. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu w Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zrealizowano bardzo ciekawy projekt.


Wzięła w nim udział grupa trzydziestu siedmiu uczniów kierowanych przez trójkę nauczycieli: Dominikę Chamera, Iwonę Sobik oraz Artura Zawiasa.

Co warte podkreślenia, nauczyciele oraz uczniowie realizowali w projekcie wspólne pasje. Pani Chamera, jako nauczyciel biologii i chemii jest jednocześnie pochłonięta problemami ekologii i zdrowego trybu życia. Pani Sobik wykazuje niebywałe zdolności kulinarne i dzieli się nimi z uczniami w czasie zajęć świetlicowych, zaś pan Zawiasa pasjonuje się fotografiką i prowadzi w szkole Koło Fotograficzne. Efektem kilkumiesięcznych działań projektowych jest kalendarz na rok 2016. Zamieszczono w nim zdjęcia dań sporządzonych w szkole przez uczniów. Część smakołyków , co jest bardzo cenne, wykonali uczniowie w domu przy pomocy swoich rodziców. Działania takie rodziły więzi rodzinne. Sponsorami projektu byli: gmina Świerklany, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce-Leszczynach, Rada Rodziców Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach, Dom Przyjęć „Arka” w Jankowicach, Zajazd „U Danusi” w Jankowicach oraz Szkolne Koło „Caritas”. Kalendarz „Jedz zdrowo i kolorowo” zawiera zdjęcia takich dań jak: sałatka wiosenna, mufinki bakaliowe, zimowy przysmak owocowy, świeżutkie wiosenne kanapeczki, polędwiczki wieprzowe z sosem grzybowym i glazurowaną marchewką, jogurt naturalny ze świeżymi owocami, babeczki buraczkowe i marchewkowe, pieczony kurczak na miodzie z kaszą kuskus oraz świeżymi warzywami, owocowe jeżyki, tort „Leśne runo”, babka dyniowa, krem z brokułów, pstrąg smażony z zestawem surówek.

Wydanie kalendarza jest kolejnym szkolnym projektem z zakresu promocji zdrowia. Jednym z poprzednich było wydanie książki „Gimnazjalisto-po prosto gotuj”, wraz z prezentacją dostępną na stronie: http://www.jankowice.edu.pl/zapachy.pdf. W pracach nad kalendarzem uczestniczył także dyrektor szkoły Norbert Niestolik – również pasjonat sztuki kucharskiej. Zaproponował w kalendarzu samodzielne wykonane regionalne dania. Są nimi: kluski, rolada i „modro” kapusta oraz kaczka z jabłkami i buraczkami. W tekście umieszczonym na okładce kalendarza dyrektor życzy „Wszystkiego najsmaczniejszego” w Nowym Roku.

z1

z2

z3

Autor: Edyta Cwanek – Furtak, Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany