• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Jak dowiedziały się „Wiadomości” TVP1 ukończenie budowy mostu na autostradzie A1 w Mszanie prawdopodobnie przesunie się o kolejne miesiące. Jeszcze pod koniec zeszłego roku minister transportu Sławomir Nowak zapowiadał, że inwestycja zostanie ukończona w sierpniu 2013 r. Obecnie realny termin oddania mostu do użytku to prawdopodobnie początek 2014 roku. Przyczyną jest spór Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą – austriacką firmą Alpine Bau.


W kwietniu zeszłego roku Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał prace na moście, bo jego zdaniem obiektowi groziła katastrofa budowlana – na fragmencie budowli odspoiły się fragmenty betonu. Inspektor groził nawet, że może nakazać rozbiórkę mostu.

Zdaniem GDDKiA awaria to wynik błędów popełnionych przez wykonawcę, czyli firmę Alpine Bau. Austriacka firma twierdzi z kolei, że problemy to efekt wadliwego projektu.

Wykonawca podkreśla, że o błędach projektowych informował GDDKiA już w 2009 roku. Mimo to, po awarii na moście, Alpine Bau zobowiązała się do wykonania napraw według zaleceń nadzoru budowlanego. Koszt programu to ok. 40 mln zł.

Według informacji „Wiadomości” TVP1 teraz Alpine Bau próbuje przerzucić część kosztów naprawy mostu na GDDKiA. – Wina leży po stronie wykonawcy i to po stronie wykonawcy leżą wszystkie zadania związane z wykonaniem programu naprawczego i sfinansowanie tych zadań – mówi w rozmowie z „Wiadomościami” Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA.

W związku z tą sytuacją GDDKiA miała wystąpić do wykonawcy o ujawnienie gwarancji bankowych – może to świadczyć o tym, że dyrekcja zamierza zastąpić Alpine Bau inną firmą, która na koszt Alpine dokończy naprawę obiektu.

Sprawę bada prokuratura

Sprawę budowy i projektu mostu w Mszanie od czerwca ub. r. bada Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Przesłuchano już kilkunastu świadków. Według nieoficjalnych informacji śledczy badają także, czy doszło do korupcji związanej z dostarczaniem materiałów budowlanych potrzebnych do budowy mostu.

Most to część autostrady A1 na odcinku Świerklany-Gorzyczki. Budowany jest już od 2007 roku. Pierwotnie miał być oddany do użytku w 2010 r. Z powodu opóźnień w jego budowie, odcinek Świerklany-Gorzyczki (czyli do granicy z Czechami) został oddany pod koniec listopada 2012 roku, ale z 10-kilometrowym objazdem przez niewielkie miejscowości. Kierowcy całym odcinkiem autostrady będą mogli pojechać dopiero po zakończeniu prac na moście.

W tej sprawie minister transportu Sławomir Nowak interweniował już u ministra infrastruktury Hiszpanii, bo to właśnie hiszpańska grupa budowlana jest właścicielem firmy Alpine Bau – wykonawcy mostu. Firma dziś odmówiła komentarza w tej sprawie.

Więcej w „Wiadomościach” TVP1 o godz. 19.30

Autor: Kamil Dziubka
Źródło: Wiadomości
Link do artykułu: www.tvp.info
 • Tomek

  Autostrada miała być gotowa w 2010 roku. Mamy 2013 rok a mówią o otwarciu na rok 2014, ale w ten rok też już nie wierzę! Nie zdziwiłbym się gdyby otwarcie nastąpiło dopiero w 2016 czy 2017 roku !!! a kto jest temu winien? Polski urzędnik – ale on oczywiście nie umie się przyznać do winy!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany