• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Jak dowiedziały się „Wiadomości” TVP1 ukończenie budowy mostu na autostradzie A1 w Mszanie prawdopodobnie przesunie się o kolejne miesiące. Jeszcze pod koniec zeszłego roku minister transportu Sławomir Nowak zapowiadał, że inwestycja zostanie ukończona w sierpniu 2013 r. Obecnie realny termin oddania mostu do użytku to prawdopodobnie początek 2014 roku. Przyczyną jest spór Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą – austriacką firmą Alpine Bau.


W kwietniu zeszłego roku Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał prace na moście, bo jego zdaniem obiektowi groziła katastrofa budowlana – na fragmencie budowli odspoiły się fragmenty betonu. Inspektor groził nawet, że może nakazać rozbiórkę mostu.

Zdaniem GDDKiA awaria to wynik błędów popełnionych przez wykonawcę, czyli firmę Alpine Bau. Austriacka firma twierdzi z kolei, że problemy to efekt wadliwego projektu.

Wykonawca podkreśla, że o błędach projektowych informował GDDKiA już w 2009 roku. Mimo to, po awarii na moście, Alpine Bau zobowiązała się do wykonania napraw według zaleceń nadzoru budowlanego. Koszt programu to ok. 40 mln zł.

Według informacji „Wiadomości” TVP1 teraz Alpine Bau próbuje przerzucić część kosztów naprawy mostu na GDDKiA. – Wina leży po stronie wykonawcy i to po stronie wykonawcy leżą wszystkie zadania związane z wykonaniem programu naprawczego i sfinansowanie tych zadań – mówi w rozmowie z „Wiadomościami” Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA.

W związku z tą sytuacją GDDKiA miała wystąpić do wykonawcy o ujawnienie gwarancji bankowych – może to świadczyć o tym, że dyrekcja zamierza zastąpić Alpine Bau inną firmą, która na koszt Alpine dokończy naprawę obiektu.

Sprawę bada prokuratura

Sprawę budowy i projektu mostu w Mszanie od czerwca ub. r. bada Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Przesłuchano już kilkunastu świadków. Według nieoficjalnych informacji śledczy badają także, czy doszło do korupcji związanej z dostarczaniem materiałów budowlanych potrzebnych do budowy mostu.

Most to część autostrady A1 na odcinku Świerklany-Gorzyczki. Budowany jest już od 2007 roku. Pierwotnie miał być oddany do użytku w 2010 r. Z powodu opóźnień w jego budowie, odcinek Świerklany-Gorzyczki (czyli do granicy z Czechami) został oddany pod koniec listopada 2012 roku, ale z 10-kilometrowym objazdem przez niewielkie miejscowości. Kierowcy całym odcinkiem autostrady będą mogli pojechać dopiero po zakończeniu prac na moście.

W tej sprawie minister transportu Sławomir Nowak interweniował już u ministra infrastruktury Hiszpanii, bo to właśnie hiszpańska grupa budowlana jest właścicielem firmy Alpine Bau – wykonawcy mostu. Firma dziś odmówiła komentarza w tej sprawie.

Więcej w „Wiadomościach” TVP1 o godz. 19.30

Autor: Kamil Dziubka
Źródło: Wiadomości
Link do artykułu: www.tvp.info
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany