• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

W konkursie reprezentowali naszą szkołę uczniowie klasy I b: Monika Groborz, Magdalena Wodecka, Ksawery Kosarski, Adam Ledwoń oraz Jakub Wilk, a opiekunem merytorycznym ekipy była p. Edyta Cwanek – Furtak (nauczyciel geografii). Nasza drużyna zajęła V miejsce w województwie i była najmłodszą ekipą w stawce. Gratulujemy!
I etap konkursu polegał na przygotowaniu przez 5-osobowe zespoły uczniów pracy multimedialnej na temat „Chorwacja dzisiaj”. Zgłosiły się 43 drużyny, a do finału zakwalifikowano ostatecznie tylko 15.

IMG_3600

II etap konkursu odbył się w 25 kwietnia 2016 r. na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu. Składał się on z dwóch części. Pierwszy element stanowił pisemny test wiedzy na temat Chorwacji – uczestnicy odpowiadali na pytania indywidualnie, a punktacja była sumowana i każdy zawodnik miał wpływ na wynik drużyny. Do drugiej części finału awansowało 10 zespołów, które uzyskały najwyższą łączną notę z testu. Była ona rozgrywana publicznie (poszczególni uczestnicy odpowiadali ustnie), a stanowił ją konkurs wiedzy obejmujący pytania w formie multimedialnej na temat Chorwacji o wyższym – w stosunku do pierwszej części – poziomie trudności. Uczestnicy w zespołach odpowiadali na wylosowane pytania na temat chorwackich osobliwości przyrody, literatury, historii państwa, ciekawych zabytków czy znanych postaci. O ostatecznej kolejności zadecydowały wyniki z drugiej części II etapu.

Konkurs odbywał się jednocześnie w 3 województwach – małopolskim, podkarpackim i śląskim, które obejmuje swoim okręgiem konsularnym Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie.
Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów gimnazjów województwa śląskiego, małopolskiego, i podkarpackiego na temat Chorwacji, jak również pogłębianie współpracy pomiędzy partnerskimi województwami obu krajów, szczególnie w zakresie edukacji młodego pokolenia.

Organizatorem konkursu był Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, przy współudziale kuratorów oświaty województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Organizator wystąpił o patronat nad całością konkursu do prezydent Republiki Chorwacji. Prawo udziału w konkursie wiedzy o Chorwacji objęło 2144 szkoły gimnazjalne w 3-ch województwach, w których uczy się ponad 160 tysięcy uczniów w wieku od 13 do 16 lat.

GJ Chorwacja dyplom

IMG_3594

Autor: Edyta Cwanek – Furtak, Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany