• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Kopalnia „Jankowice” przymierza się do uruchomienia wydobycia pod ulicą Szklarnia w Świerklanach. Tymczasem mieszkańcy tej dzielnicy czują się oszukani, bo – jak mówią – o planach kopalni dowiedzieli się po fakcie. W Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach czekają na akceptację plany wydobycia KWK Jankowice na tzw. Polu Marklowickim. Chodzi m.in. o nowe ściany w rejonie ulicy Szklarnia w Świerklanach.

Informacje o tym zaskoczyły i oburzyły mieszkańców tej części miejscowości. – O zapowiedziach kopalni dowiadujemy się, gdy decyzje już praktycznie zapadły. Dlaczego poprzedni wójt oraz władze kopalni nie informowały nas o swoich planach? – pytali retorycznie rozżaleni mieszkańcy ulicy Szklarnia podczas ubiegłotygodniowego spotkania z dyrekcją KWK Jankowice.

Mieszkańcy Świerklan czują się oszukani, ponieważ niczego nieświadomi w ostatnich latach kupowali przy ulicy Szklarnia działki. Powstały też nowe domy, część z nich nie jest przystosowana do szkód kategorii 4 i 5. Dlaczego inwestorom pozwolono na budowę nowych domów bez odpowiednich zabezpieczeń? Tego póki co nie wiadomo.

Po stronie mieszkańców stanął wójt gminy – Tomasz Pieczka, który w poprzedniej kadencji samorządu był radnym. – Jako radni nie byliśmy informowani przez wójta i kopalnię o planach eksploatacji. Pamiętam spotkanie podczas którego zapewnialiście, że wydobycie prowadzone będzie tylko do lasu Królewiok – zarzucił dyrekcji kopalni Jankowice wójt Pieczka.

Tomasz Pieczka poinformował również, że kopalnia szantażuje go groźbą zwolnień 100 mieszkańców gminy, jeśli władze Świerklan blokować będą plany wydobycia.

Informacjom wójta stanowczo zaprzeczył Stanisław Konsek – dyrektor kopalni Jankowice. Argumentował, że zakład od kilkunastu lat informował o swoich planach, a w 2012 roku poprzedni wójt Świerklan pozytywnie je zaopiniował. – Z Gminą Świerklany współpracowaliśmy dotąd na takich samych zasadach jak choćby z Gminą Marklowice. Plany wydobycia przedstawiane były wójtowi i to on wyrażał stanowisko Gminy. Jeśli teraz jest potrzeba innej komunikacji i spotkań z mieszkańcami, możemy się dostosować – powiedział dyrektor Konsek.

Nowy wójt Świerklan zmienił decyzję swojego poprzednika i negatywnie zaopiniował plany wydobywcze KWK Jankowice, ale jego opinia nie ma wiążącej mocy. Wszystko wskazuje na to, że Okręgowy Urząd Górniczy wyda zgodę na eksploatację pod ulicą Szklarnia. W tej chwili znane są plany wydobycia do roku 2019.

Przedstawiciele kopalni zapewnili też, że Kompania Węglowa ma środki na wypłatę ewentualnych odszkodowań, a nowo wybudowane domy zostały przez kopalnię odpowiednio zabezpieczone. Dyrekcja kopalni przyznała jednak, że ewentualne roszczenia będą mogły dotyczyć tylko nieruchomości zabudowanych.

W zapewnienia kopalni powątpiewa wójt Pieczka. – Przyszłość kopalni Jankowice i Kompanii Węglowej stoi pod dużym znakiem zapytania. Boimy się, że za parę lat może nie być podmiotu, który uzna roszczenia odszkodowawcze mieszkańców – mówił Tomasz Pieczka.

Jak skończy się sprawa planowanej eksploatacji pod ulicą Szklarnia w Świerklanach – będziemy Was informować.

Autor: ww
Źródło: www.rybnik.com.pl
 • K.

  Nie wiem o co chodzi z zabezpieczaniem nowych domów, nasz z 2012r nie jest przygotowany pod eksploatację górniczą

 • On

  Co to znaczy ?…. a nowo wybudowane domy zostały przez kopalnię odpowiednio zabezpieczone. Może ktoś z nowo wybudowanych mieszkańców się wypowie.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany