• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kilka miesięcy temu mieszkańcy gminy Świerklany podobnie jak kierowcy z całego regionu, cieszyli się z otwarcia kolejnego odcinka autostrady A1, który połączył żorską dzielnicę Rowień właśnie z ich gminą.
– Ta droga będzie naszym oknem na świat – podkreślali wówczas.


Mimo że od tego czasu minęło zaledwie kilka miesięcy, mieszkańcy mają już dość wiecznych korków i setek tirów przez całą dobę kursujących pod ich oknami.

– Odkąd otwarto autostradę mam wrażenie, że nie mieszkam już w sennej gminie, a co najmniej przy Marszałkowskiej w Warszawie. A nie daj boże, kiedy na autostradzie jest jakiś wypadek, to cała gmina stoi w korku przez kilka godzin – mówi Ola Kuboszek, mieszkanka Świerklan.

Najwięcej powodów do narzekania mają także mieszkańcy ulicy Kościelnej. – Z powodu tirów, które u nas zjeżdżają z autostrady domy praktycznie pękają nam na pół – mówi Jan Stasiak ze Świerkaln.

Z pomocą włodarzom Świerklan, którzy szukają sposobu na rozładowanie ruchu przyszedł Benedykt Kołodziejczyk, radny z Rybnika, który zaproponował budowę nowej drogi, którą kierowcy zjeżdżający z A1 mogliby prosto dojechać do Rybnika, zamiast zapychać świerklańskie drogi.

– Droga ta połączyłaby ulicę Jastrzębską w Rybniku z węzłem autostrady A1 w Świerklanach.

Rozwiązanie to jest ważne zarówno dla tej gminy, jak i dla nas rybniczan, bo znacznie ułatwia dojazd do miasta – podkreśla Benedykt Kołodziejczyk.

Pomysłowi od razu przyklasnęli włodarze Świerklan.

– Jesteśmy za budowa takiego łącznika, bo to bardzo rozsądne rozwiązanie. Mamy tylko jeden warunek. Droga musi przebiegać przez tereny wolne od zabudowań – mówi wójt Antoni Mrowiec. – Wystosowałem już nawet pismo do prezydenta Rybnika, czy dołoży do inwestycji- dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się włodarze Rybnika.

– Jeśli gmina Świerklany rozpocznie procedurę projektową w swoich granicach nie widzę przeszkód do podjęcia rozmów co do naszej roli w tej inwestycji. My i tak systematycznie inwestujemy w drogi dojazdowe prowadzące w stronę węzłów autostradowych. Teraz pracujemy na Żorskiej, czyli dojazdówce do węzła A1 w Rowniu, a w perspektywie mamy jeszcze remont drogi prowadzącej do węzła w Bełku – podkreśla Adam Fudali, prezydenta Rybnika.

Z Boguszowic do ronda przy A1

Nowa droga, która miałaby połączyć węzeł A1 w Świerklanach i Rybnik, została już zaprojektowana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tej pierwszej gminy.
Według tego planu droga ma być łącznikiem ciągu ulic Jastrzębskiej w Rybniku i Plebiscytowej w Świerklanach z ulicą Żorską w Świerklanach i dalej poprzez rondo z węzłem autostrady A1.

To dobre rozwiązanie, tym bardziej, że Rybnik kończy właśnie modernizację ulic: Tkoczów i Małachowskiego, które mają być alternatywną trasą dojazdową z centrum miasta do A1.

Taką lokalizację zaproponował radny Benedykt Kołodziejczyk. Wójt Świerklan forsuje podobą koncepcję, choć w jego wersji droga ma przebiegać nieco dłuższą trasą, ale za to omijać tereny budowlane. To głównie ze względu na fakt, iż w tej okolicy buduje się mnóstwo domów.

Autor: Barbara Kubica
Źródło: Dziennik Zachodni & slask.naszemiasto.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany