• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kilka miesięcy temu mieszkańcy gminy Świerklany podobnie jak kierowcy z całego regionu, cieszyli się z otwarcia kolejnego odcinka autostrady A1, który połączył żorską dzielnicę Rowień właśnie z ich gminą.
– Ta droga będzie naszym oknem na świat – podkreślali wówczas.


Mimo że od tego czasu minęło zaledwie kilka miesięcy, mieszkańcy mają już dość wiecznych korków i setek tirów przez całą dobę kursujących pod ich oknami.

– Odkąd otwarto autostradę mam wrażenie, że nie mieszkam już w sennej gminie, a co najmniej przy Marszałkowskiej w Warszawie. A nie daj boże, kiedy na autostradzie jest jakiś wypadek, to cała gmina stoi w korku przez kilka godzin – mówi Ola Kuboszek, mieszkanka Świerklan.

Najwięcej powodów do narzekania mają także mieszkańcy ulicy Kościelnej. – Z powodu tirów, które u nas zjeżdżają z autostrady domy praktycznie pękają nam na pół – mówi Jan Stasiak ze Świerkaln.

Z pomocą włodarzom Świerklan, którzy szukają sposobu na rozładowanie ruchu przyszedł Benedykt Kołodziejczyk, radny z Rybnika, który zaproponował budowę nowej drogi, którą kierowcy zjeżdżający z A1 mogliby prosto dojechać do Rybnika, zamiast zapychać świerklańskie drogi.

– Droga ta połączyłaby ulicę Jastrzębską w Rybniku z węzłem autostrady A1 w Świerklanach.

Rozwiązanie to jest ważne zarówno dla tej gminy, jak i dla nas rybniczan, bo znacznie ułatwia dojazd do miasta – podkreśla Benedykt Kołodziejczyk.

Pomysłowi od razu przyklasnęli włodarze Świerklan.

– Jesteśmy za budowa takiego łącznika, bo to bardzo rozsądne rozwiązanie. Mamy tylko jeden warunek. Droga musi przebiegać przez tereny wolne od zabudowań – mówi wójt Antoni Mrowiec. – Wystosowałem już nawet pismo do prezydenta Rybnika, czy dołoży do inwestycji- dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się włodarze Rybnika.

– Jeśli gmina Świerklany rozpocznie procedurę projektową w swoich granicach nie widzę przeszkód do podjęcia rozmów co do naszej roli w tej inwestycji. My i tak systematycznie inwestujemy w drogi dojazdowe prowadzące w stronę węzłów autostradowych. Teraz pracujemy na Żorskiej, czyli dojazdówce do węzła A1 w Rowniu, a w perspektywie mamy jeszcze remont drogi prowadzącej do węzła w Bełku – podkreśla Adam Fudali, prezydenta Rybnika.

Z Boguszowic do ronda przy A1

Nowa droga, która miałaby połączyć węzeł A1 w Świerklanach i Rybnik, została już zaprojektowana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tej pierwszej gminy.
Według tego planu droga ma być łącznikiem ciągu ulic Jastrzębskiej w Rybniku i Plebiscytowej w Świerklanach z ulicą Żorską w Świerklanach i dalej poprzez rondo z węzłem autostrady A1.

To dobre rozwiązanie, tym bardziej, że Rybnik kończy właśnie modernizację ulic: Tkoczów i Małachowskiego, które mają być alternatywną trasą dojazdową z centrum miasta do A1.

Taką lokalizację zaproponował radny Benedykt Kołodziejczyk. Wójt Świerklan forsuje podobą koncepcję, choć w jego wersji droga ma przebiegać nieco dłuższą trasą, ale za to omijać tereny budowlane. To głównie ze względu na fakt, iż w tej okolicy buduje się mnóstwo domów.

Autor: Barbara Kubica
Źródło: Dziennik Zachodni & slask.naszemiasto.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany