• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Ks. Jan Klyczka z parafii pw. Św. Anny w Świerklanach odchodzi na emeryturę. Do połowy sierpnia ks. Jan Klyczka będzie sprawować posługę kapłańską w Świerklanach. Później zastąpi go ks. dr Jerzy Paliński, obecnie rektor Seminarium Duchownego w Katowicach. Ks. Klyczka na emeryturze osiądzie w Mikołowie, gdzie do swojej parafii zaprosił go pochodzący ze Świerklan ks. Mirosław Godziek.


Szymon Kamczyk: – Jakie było księdza pierwsze wrażenie, kiedy 24 lata temu dowiedział się ksiądz o tym, że zostanie proboszczem w Świerklanach?

Ks. Jan Klyczka: – Na początku mojej kapłańskiej drogi byłem raz w Świerklanach, kiedy był tutaj zjazd księży w związku z jakimś jubileuszem ks. Ligonia. Pamiętałem to jednak tylko przez mgłę, więc to się prawie nie liczy. Kiedy dostałem dekret do Świerklan, to miałem świadomość tego, że przychodzę po wielkich kapłanach: ksiądz Janik, którego za bardzo się nie docenia, a przecież, nie tylko wybudował kościół, ale też położył podwaliny pod życie religijne tych ludzi; ks. Ligoń, wspaniały i świętobliwy kapłan; ks. Grudniok, którego znałem z seminarium, gdzie był ojcem duchownym. Po tych wielkich kapłanach ja dostałem dekret do Świerklan i trochę może nawet bałem się tego zderzenia z oczekiwaniami ludzi, bo pewnie liczyli na, co najmniej prałata. Zostałem jednak życzliwie przyjęty. Najpierw na ul. Szerockiej przy kapliczce, później przedstawiłem się w niedzielę na mszach świętych. Byłem wtedy po wypadku, miałem złamaną rękę, kilka tygodni wcześniej zmarł mój tata. To był trudny okres.

Pewnie w zrozumieniu potrzeb parafian przydało się doświadczenie zdobyte w kopalni i nie tylko?

Po maturze spędziłem rok na kopalni, później poszedłem do seminarium i będąc klerykiem odbyłem służbę wojskową. Miałem dużo przeżyć i wiele kontaktów, więc nie mogę powiedzieć, że byłem całkiem „zielonym” księdzem. Szkołą człowieczeństwa był też dla mnie szpital, gdzie pracowałem. To wszystko było dobre, mimo, że wojsko było czasem trudnym. Nas kleryków lokowali w Szczecinie, Bartoszycach i Brzegu, a ja trafiłem do Szczecina. 80 procent to byli klerycy, a 20 procent chłopcy z rodzin niewierzących. Byli specjalnie dobierani, aby donosić o naszych rozmowach, przemyśleniach. Ale oni nie byli źli, mieli świadomość że ich zadanie jest brzydkie, przez co, nie wszyscy angażowali się we współpracę z dowódcami.

Parafia przez 24 lata, kiedy ksiądz był jej gospodarzem przeszła wiele remontów. Który z nich był najważniejszy?

Przy tylu budynkach ciągle trzeba coś robić. Nie są to jednak sprawy najważniejsze. Kościół piękny, to taki Kościół, gdzie ludzie są razem ze sobą. Wszystko może być odmalowane, pozłacane, a wspólnota będzie skłócona, będzie dużo złości nienawiści, plotek. Tak jest wszędzie, ale trzeba z tym walczyć. Zawsze leżało mi to na sercu, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Jeśli chodzi o te remonty, to na pewno ten w latach 2004–2008, kiedy kościół, w początkowym okresie przez 153 dni był zamknięty. Trzeba było dokopać się do fundamentów, bo budynek chylił się na jedną stronę w wyniku (według ekspertyzy) zachwiania stosunków wodnych. Zawsze pod kościołem była woda, a w okresie wielkich powodzi nadmiar wody spowodował jakby mocne uderzenie, przez co kościół zaczął się chylić na prawą stronę. Posadzka się zapadała i wtedy z pomocą przyszedł mi prof. Kłosek z Politechniki Śląskiej. Kiedy udało się nam już usunąć przyczynę, przeszliśmy do odbudowywania wnętrza. Ludzie sugerowali, aby było tak jak przedtem. Cały wystrój trzeba było zrobić na nowo. Udało się, dzięki wielkiej pomocy finansowej parafian. Koszty były ogromne.

Skąd wziął się pomysł na Falę Radości?

To głównie inicjatywa ks. Jacka Błaszczoka. W moim umyśle zawsze była chęć ożywienia Kościoła. Uważałem, że Kościół musi być piękny i od zewnątrz i od środka. Już w seminarium miałem pomysł, że jak zostanę księdzem, to wybuduję dla dzieci boisko. Dla mnie boisko to było coś bardzo ważnego. Tak powstał m.in. dom parafialny, czy właśnie Fala Radości i mniejsze imprezy, jak Festyn z Aniołami. Komuniści chcieli, aby Kościół był w cieniu, żebyśmy sobie odprawiali msze najlepiej w zakrystii i nie wychodzili na zewnątrz. A my musimy wychodzić na zewnątrz! Dlatego m.in. takie inicjatywy jak festyny. Kosztuje to wiele pracy i ludzie czują się również odpowiedzialni. Fala wypracowuje fundusze na kolonie dla dzieci. Dostajemy dotacje z gminy, ale musimy też dać część. Kościół musi jednoczyć, a to jest idealnym przykładem jednoczenia ludzi. Nie ma przedsiębiorstwa czy organizacji, które nie miałyby udziału w Fali Radości.

Czego dziś najbardziej potrzebują księża?

Kapłani na pewno potrzebują dobrej formacji. Era „farorzy na świeczniku” raczej minęła. Dzisiaj muszą umieć wszystko, nie tylko reprezentować parafię i głosić nauki, ale też muszą się znać na robocie. Ksiądz dziś musi umieć trzymać łopatę, miotłę. Musi być dobrym gospodarzem. Księżom potrzeba także większego oddania. „Posłuszeństwo lepsze niż nabożeństwo” mówiła moja babcia. Coś w tym jest. Trzeba być świadomym, że jest się na służbie.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
 • Pikol

  Ja jestem w tej parafii od niedawna, ale chyba będzie mi brakowało Ks. Jana.
  Proboszcza znam bardzo słabo, ale dla mnie jest on bardzo dobrym księdzem i wspaniałym człowiekiem.
  Szkoda, że odchodzi z naszej parafii.

 • Marcin

  Era wielkich Proboszczów w naszej Parafii nie minęła… ona ciągle trwa, a Ks. Jan jest tego najlepszym przykładem

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany