• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Czarne Świerklany to żeńska drużyna piłkarska, której siedziba i działalność będzie prowadzona na kompleksie sportowym Fortecy. Dotychczas zawodniczki grały pod nazwą Czarne Gorzyce, jednak ze względu na wzrastające wymogi rozgrywek , brak bazy treningowej oraz brak wsparcia finansowego co groziło wycofaniem tak prężnie rozwijającej się drużyny z rozgrywek a co za tym idzie rozpadem rewelacji ostatnich lat w kobiecej piłce podjęto desperackie kroki poszukiwania nowego miejsca treningów, a tym samym wzięcia na swoje barki założenie nowego klubu.


Drużyna Czarnych przyzwyczaiła wszystkich, że każdą rundę zaczyna krokiem do przodu, każdy sezon wieńczy awansem do wyższej ligi rozgrywkowej. Nie zawsze szło to jednak w parze z postępem organizacyjnym a już na pewno nie finansowym. – Dziewczyny zawsze imponowały przygotowaniem do rozgrywek, zaskakiwały podnoszącym się poziomem gry ale też, coraz częściej narzekały na brak postępu w kierunku profesjonalizmu organizacyjnego. W trakcie rozmów z zawodniczkami oraz sztabem szkoleniowym zaraz po awansie do 1 ligi wyczuwało się nutkę nadziei, że na tym poziomie rozgrywek już na pewno w tej kulejącej kwestii organizacji i finansów będzie lepiej – mówi trener Czarnych Mariusz Ilnicki,a obecnie trener i prezes Czarnych Świerklany. Niestety na nadziejach się skończyło, a dziewczyny wraz z trenerem postanowiły szukać sponsorów i wsparcia, by dalej pracować na zasłużony sukces.

Zakochane władze

Dlatego od 2013 roku jest szansa że Czarne zagrają w Świerklanach, a treningi na terenie gminy już trwają. We wtorki w godz. od 18.00 do 20.00 w sali gimnastycznej w szkole przy ul. Boryńskiej w Świerklanach Górnych, w czwartki od 18.00 do 20.00 w kompleksie oświatowym w Jankowicach oraz w soboty od 14.00 do 16.00, również w Jankowicach. – Doszliśmy do porozumienia z gminą, która jest bardzo zainteresowana naszą działalnością, a ponadto posiada bardzo bogate zaplecze sportowe. Jesteśmy też szczęśliwi z gościnności zarządu Fortecy Świerklany który zezwolił nam z korzystania z obiektów tego klubu , oraz z pomocy p.Wernera który służył radą oraz poświęcał swój cenny czas w wielu spotkaniach – mówi prezes Ilnicki. Do klubu z dużym entuzjazmem podchodzi także wójt Świerklan. – Panie wyczuły moją słabość do sportu i uderzyły w Świerklany, jako że u nas sport mamy dobrze zorganizowany i z sukcesami. Jeśli panie chcą kopać piłkę i umieją to robić, to czemu nie – mówi wójt Antoni Mrowiec.

Szukają kandydatek

Dla zainteresowanych dziewczyn z gminy Świerklany i okolic drzwi do klubu są otwarte. – W 2 lidze trefiła do nas Patrycja Wołczyk ze Świerklan,dziś mocny punkt drużyny, której ciężka praca na treningach przyniosła efekt w postaci zainteresowania selekcionera kadry narodowej. Nabór z prawdziwego zdarzenia będziemy jednak robić na początku grudnia. Pod koniec grudnia lub z początkiem stycznia chcemy zorganizować mecz pokazowy, aby zaprezentować drużynę i pokazać piłkę w damskim ligowym wykonaniu. W planach jest także zrobienie pokazu dla pań powyżej 40 roku życia, aby uświadomić im, jak dzięki treningom piłkarskim można zrzucić parę kilogramów, pośmiać się i aktywnie spędzić czas. Chcemy być drużyną, która będzie przecierała szlaki i pokazywała, że dziewczyny też ciężko pracują na treningach, aby grać na wysokim poziomie. Po rozmowach z Szymonem Czeczko nawiązała się współpraca z Akademią Piłki Nożnej GKS 1962 Jastrzębie i w rozgrywkach futsalowych na każdym szczeblu nasze zawodniczki będą występowały pod nazwą Akademii, co znacznie odciąża budżet klubu, natomiast wyróżniające się zawodniczki z naboru Akademi będą wzmacniały zespół Czarnych i odwrotnie – kontynułuje Ilnicki Wszystko wskazuje na to, że jeszcze nie raz usłyszymy o Czarnych, które już swoim uporem i umiejętnościami pokazały, że wszystkie przeciwności losu tylko jeszcze bardziej motywują je do działania.

Autor: Szymon Kamczyk
Link do źródła: sport.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany