• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”, choć działa dopiero od roku, na swoim koncie ma już trzy projekty, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Świerklan i Jankowic. 27 maja zakończyła się druga edycja warsztatów fotograficznych dla mieszkańców. Pierwszym projektem, który zainicjował działalność stowarzyszenia była organizacja pleneru malarskiego „Gmina Świerklany śladem pędzla”.

Plener, na który do gminy zjechali artyści głównie ze wschodniej Europy, pozwolił nawiązać stowarzyszeniu „Jan” nowe kontakty. Przy okazji odbyły się również warsztaty malarskie dla utalentowanych mieszkańców. Drugim projektem stowarzyszenia w ubiegłym roku, na który pieniądze udało się pozyskać z programu Działaj Lokalnie, były warsztaty fotograficzne „Gmina Świerklany w obiektywie”. W warsztatach uczestniczyli mieszkańcy w pełnym przedziale wiekowym, od uczniów szkół podstawowych, po seniorów 60+. Pracując na własnych aparatach fotograficznych, uczestnicy poznali ich możliwości, z których wcześniej nie potrafili korzystać.

Mają profesjonalne studio

– Z uwagi na ogromne zainteresowanie fotografią, postanowiliśmy wystartować w gminnym konkursie grantowym z nowym projektem. Uznaliśmy, że świetnym pomysłem będzie połączenie kontynuacji warsztatów fotograficznych z warsztatami malarskimi. Dlatego nazwaliśmy projekt „Artystyczne zbliżenia” – mówi Elżbieta Pierchała, wiceprezes Stowarzyszenia „Jan”. 27 maja odbyły się ostatnie zajęcia w ramach kontynuacji warsztatów fotograficznych, jednak przez najbliższe miesiące wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą mogli uczestniczyć jeszcze w warsztatach malarskich. W ramach projektu z przyznanej dotacji udało się m.in. zakupić lampy studyjne oraz tła, z których korzystać mogą pasjonaci fotografii oraz malarstwa, odpowiednio oświetlając uwieczniany na płótnie czy matrycy aparatu obiekt.

Tajemnicze historie

W tym roku stowarzyszenie planuje co najmniej dwa projekty. – Będziemy starać się o kolejną dotację w programie Działaj Lokalnie. Chcemy zorganizować cykl spotkań młodzieży ze starszymi mieszkańcami i warsztaty dziennikarsko-fotograficzne, czego efektem będzie opublikowanie miejscowych legend, opowiadań i historii. Miejscem spotkań byłaby Galeria Rodziny Holeszów w Świerklanach, co być może stworzyłoby świetną promocję tego niezwykłego miejsca – zapowiada Elżbieta Pierchała. W planach w okresie wakacyjnym jest również organizacja kolejnego pleneru malarskiego wraz z warsztatami dla pasjonatów, które poprowadzi Renata Filipova z Czech. Zwieńczeniem wszystkich dotychczasowych projektów, oraz planowanych w tym roku, są i będą wystawy prac malarskich i fotograficznych.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany