• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Dość burzliwie przebiegło zebranie wiejskie w Jankowicach, zorganizowane w bieżących sprawach gminy, a także ze względu na plany KWK Jankowice, dotyczące wydobycia węgla pod zabytkowym kościołem. Wójt poinformował również mieszkańców o niespodziewanej kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w miejscowym urzędzie.

Kopalnia zwróciła się do gminy o zaopiniowanie możliwości prowadzenia wydobycia w rejonie zabytkowego kościoła p.w. Bożego Ciała w Jankowicach. Informacje te zostały przedstawione radnym na posiedzeniu komisji branżowych. Radni zdecydowali, że temat jest zbyt poważny, aby podejmować go tylko we własnym gronie. Zaprosili więc przedstawicieli kopalni na zebranie wiejskie, zaplanowane na środę 28 stycznia. Okazało się, że plany kopalni uwzględniają zabezpieczenie kościoła pod kątem szkód górniczych. Na zebraniu przedstawiciele kopalni przedstawili plany utworzenia ściany wydobywczej pod kościołem w Jankowicach. Zapewnili również, że w przypadku pozytywnej opinii na wydobycie, kopalnia przeznaczy środki na utworzenie specjalnej konstrukcji pod kościołem. – Chcąc realizować tę koncepcję eksploatacji, udaliśmy się do gospodarza kościoła, czyli księdza dziekana, który po zapoznaniu się z tymi wszystkimi informacjami, stwierdził, że nie będzie przeciwny jakimkolwiek działaniom jeżeli chodzi o kościółek i sąsiedztwo. Spisaliśmy 19 maja 2014 roku z księdzem dziekanem ugodę na przygotowanie kościółka do przyjęcia tej eksploatacji. To koncepcja, która dzisiaj finalizowana jest projektem wzmocnienia fundamentów kościoła. Drugie zlecenie, które z naszej strony poszło do pana doktora Gromysza, poszerzyło wizję, w jakim stanie jest kościół. Nasza ingerencja byłaby tylko i wyłącznie w podłoże. Wiązałoby się to z wykonaniem kratownicy, która wchodziłaby na głębokość 1,10 m z podstawowymi fundamentami żelbetowymi o szer. 80 cm – powiedział na zebraniu dyrektor kopalni Jankowice, Stanisław Konsek.

Kościół trzeba zabezpieczyć

Mieszkańcy, nie mając pełnej wiedzy, chcieli dowiedzieć się, na jakie ryzyko byłby narażony kościół, jeśli wydobycie by ruszyło. – Tego typu konstrukcja, gwarantuje, że kościółek byłby odporny na czwartą kategorię terenu górniczego. Wydobycie prowadzone z planowanego pokładu ma natomiast skutkować drugą kategorią – zapewnił dyrektor kopalni. Mieszkańcy zaczęli dopytywać o szczegóły. W ten sposób po przytoczeniu stosownych zapisów prawnych przez wicewójta Henryka Mincera, okazało się, że niezależnie od tego, czy wydobycie pod kościołem będzie prowadzone, czy nie, kopalnia powinna zadbać o zabezpieczenie kościoła. Dyrektor kopalni przytoczył natomiast znany już argument o tym, że kopalnia daje pracę 500 mieszkańcom gminy, a eksploatacja nowej ściany daje nadzieję na dalsze funkcjonowanie kopalni.

Powiedzieli „nie”

Wydobycie miałoby się rozpocząć w 2016 roku, a prace związane z zabezpieczeniem kościoła, ruszyłyby około maja tego roku. Mieszkańcom nie spodobał się tak krótki okres, bo podczas prac remontowych na pewno zostałyby odkryte artefakty archeologiczne. Praca archeologów skutecznie wstrzymałaby prace remontowe w kościele. Niektórzy z obecnych na zebraniu zaczęli obawiać się również o stan kościoła podczas prac budowlanych. Wymagałyby one odkopania fundamentów i dźwignięcia kościoła, co zdaniem ekspertów zaproszonych na zebranie mogłoby naruszyć konstrukcję. Ostatecznie mieszkańcy postanowili podjąć uchwałę o opinii na temat planowanego wydobycia. Znaczną większością głosów opowiedzieli się przeciw wydobyciu.

Korupcja?

Teraz to od wójta i rady gminy będzie zależeć wydanie opinii. – Po to zorganizowaliśmy to zebranie, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć. Sam nie chcę podejmować tak ważnych decyzji, bo to mój podpis będzie widniał na przedstawionej opinii. Chcemy jeszcze zaczerpnąć wiedzy w tym temacie, by móc podjąć ostateczną decyzję. Nasza opinia zostanie przekazana do urzędu górniczego i posłuży do wydania decyzji. Nie ma jednak pewności, że jeśli nie zgodzimy się na wydobycie, urząd również wyda negatywną decyzję – wyjaśnia wójt Tomasz Pieczka.

Podczas zebrania wiejskiego oprócz bieżących spraw wójt poinformował mieszkańców również o ostatnich wydarzeniach w urzędzie. Okazało się, że wójta odwiedziło CBA, aby sprawdzić umowy z wykonawcami oraz dokumenty z poprzedniej kadencji. – Podejrzewam, że ma to związek z budową nowego urzędu. Nie udało mi się jednak uzyskać szczegółowych informacji. Aktualnie prowadzone jest postępowanie i dopiero po jego zakończenie będziemy mogli się czegoś dowiedzieć – mówi wójt Tomasz Pieczka.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany