• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kilkudziesięciu mieszkańców protestowało dzisiaj na ulicy Wodzisławskiej, chodząc przez dwie godziny po pasach. Tym razem policja również zorganizowała objazdy, ale nie od strony Wodzisławia, gdzie kilkanaście tirów musiało czekać w korku na koniec protestu. Protestowali młodsi i starsi, rodzice z maleńkimi dziećmi. Wszyscy mają już dość potwornego ruchu na drodze pod domami. – Jesteśmy gotowi protestować aż do skutku. Za tydzień, dwa, znowu zorganizujemy taki protest, a ponieważ są równie niezadowoleni mieszkańcy także w innych miejscowościach na trasie od granicy, zamierzamy połączyć z nimi siły.


Nie mamy innego wyjścia, jak tylko zablokować ruch, bo telefony, pisma i spotkania nie przynoszą żadnej poprawy – mówi Tomasz Pieczka, świerklański radny i inicjator protestu.

Kierowcy tirów, także zza granicy, nie mieli też dzisiaj innego wyjścia, jak tylko czekać. Litwiński kierowca zmęczonym wzrokiem patrzył na ludzi chodzących po pasach tam i z powrotem. Czeski rozmawiał w kabinie nerwowo przez telefon. Tymczasem kierowca z Lublińca poparł protestujących. – Jeżdżę tędy po kilka razy w tygodniu i popieram tych ludzi, bo jakbym tutaj mieszkał, to bym tak samo protestował. Wcale się tym ludziom nie dziwię, chociaż dla nas to jest utrudnienie i właśnie słyszę przez radio CB, że gdzieś tam jakaś wycieczka stoi, ktoś się spieszy na samolot, ale niestety, takie są warunki, że ci ludzie tutaj też mają wszystkiego dość i ja ich rozumiem – powiedział nam kierowca z Lublińca. Podobnie wypowiadał się kierujący z Olkusza. – Mieszkańcy zorganizowali protest w piątek po południu, w godzinach szczytu, jak jest największy ruch, No ale co zrobić, popieram ich, bo wiem, jaki na tej trasie jest ruch – mówił.

Jeden z rybnickich policjantów pytał ludzi, przeciwko komu protestują, skoro ich protest uderza w Bogu ducha winnych kierowców. – Niestety, nic innego nam już nie zostało – uciął Grzegorz Wolny z ulicy Wodzisławskiej.

Mieszkańcy spotkali się na przejściu już po raz trzeci. Są coraz lepiej zorganizowani. Zapowiadają, że będą protestować aż do skutku. Aż stanie cały ruch do granicy – na opamiętanie dla rządzących.

Przypomnijmy, że protest zapowiadają także mieszkańcy na drogach wojewódzkich w Wodzisławiu oraz na ulicy Bogumińskiej w Turzy Śląskiej. Tymczasem na odcinku A1 z nieoddanym mostem jest pusto i cicho.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl

Poniżej zdjęcia i wideo nadesłane przez mieszkańców Świerklan:

Blokada ulicy Wodzisławskiej

blokada-wodzislawskiej11

blokada-wodzislawskiej2

blokada-wodzislawskiej3

blokada-wodzislawskiej4

blokada-wodzislawskiej5

blokada-wodzislawskiej10

blokada-wodzislawskiej9

blokada-wodzislawskiej8

blokada-wodzislawskiej7

blokada-wodzislawskiej6

blokada-wodzislawskiej1

Uszkodzona droga Wodzisławska

wodzislawska5

wodzislawska4

wodzislawska3

wodzislawska2

wodzislawska1

Filmy z blokady
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany