• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Oobjazd dla tirów przeniesiono na ulicę 3-go Maja (DW930) w Świerklanach, ulicę Wolności (DW 330) w Połomi i Wodzisławską (DW 333) w Mszanie. Jakby tego było mało, od piątku (16 sierpnia) z powodu rozbiórki mostu ma być zamknięta także ulica Wodzisławska w Jastrzębiu-Zdroju ( również DW 333). Mieszkańcy są przerażeni…


Niemal cały ruch z trasy przez Marklowice i Świerklany przeniósł się na trasę przez Świerklany Dolne, Połomię i Mszanę. Od czasu zamknięcia drogi (DW 932) w Świerklanach i Marklowicach pędzą tutaj na złamanie karku tiry z całej Europy. W ciągu 15 minut naliczyliśmy ich 35! Teraz cały tranzyt do granicy, a także cały objazd samochodów osobowych do węzłów autostrady, mknie wąską i miejscami bez poboczy trasą. – Od rana jestem w kontakcie w przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich, ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu, z jastrzębską kopalnią. Próbujemy na szybko znaleźć jakieś rozwiązanie, bo sytuacja jest dramatyczna – powiedział nam dzisiaj Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana.

Mało że wszystkie tiry zostały skierowane na drogi wojewódzkie w gminie Mszana, to jeszcze na dodatek za kilka dni szykuje sie rozbiórka mostu na ulicy Wodzisławskiej w Jastrzębiu – Zdroju (na wysokości Bożej Góry). – Wiem, że jest to termin wynikający z umowy, próbuję jednak coś zmienić, bo inaczej może być naprawdę źle! Objazd dla samochodów w związku z rozbiórką mostu biegnie odcinkiem tej samej trasy, którą zostały poprowadzone tiry! – alarmuje wójt Szymanek.
To niestety nie wszystkie zmartwienia gminy Mszana, ponieważ wspomniana ulica Wodzisławska w Mszanie (DW 333) ma prawie takie same koleiny jak odcinek ulicy Wodzisławskiej w Świerklanach, To pewnie kwestia bardzo krótkiego czasu, kiedy nadwozia aut zaczną trzeć o muldy…
Tymczasem Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW, na pytanie co się stanie, kiedy również obecna trasa objazdu nie wytrzyma odpowiada, że zostanie po prostu zamknięta! – My się martwimy, a tu nie trzeba się martwić. Potrzeba jedynie trzech rzeczy na remont: pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy!
Niestety, czarny humor pana rzecznika w żadne sposób nie uspokoi pracowników jastrzębskich kopalń, którzy dzisiaj będą chcieli wrócić do domu przez skrzyżowania w Gogołowej i Połomi. Gmina od dawna walczy o sygnalizację świetlną, niestety do tej pory jej nie ma! Dzisiaj przy takim natężeniu ruchu przy ulicy Wiejskiej i Podgórnej będą tworzyć się olbrzymie korki aut, które będą chciały przejechać na drugą stronę ulicy Centralnej. – Gdzie jest policja, której nasza gmina przecież płaci za patrole? Tiry pędzą wąską drogą w terenie zabudowanym na złamanie karku, ich przepisy nie obowiązują? – pytają mieszkańcy Połomi.
Temat ten z pewnością będzie wracał jak bumerang i nie wiadomo, czy mieszkańcy na tym odcinku nie wyjdą blokować drogi. …

Most na A1 w Mszanie ma być gotowy dopiero w czerwcu przyszłego roku. Oby tylko w tym czasie nie doszło do żadnej tragedii.

Autor: izis
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl




INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany