• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Żorskie stowarzyszenie walczy o psy ze Świerklan. Ich właściciel w strasznych warunkach „tworzy nową rasę”. Augustyn Zniszczoł ze Świerklan na swojej posesji, wśród odpadów i brudu przetrzymuje kilkanaście psów. Jak twierdzi, tworzy nową, „świerklańską”, szkocko-niemiecką odmianę owczarków. Problem w tym, że według działaczy Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt czworonogi przebywają w tragicznych warunkach i muszą jak najszybciej zostać zabrane. Sprawą zajęły się władze gminy.


Urzędnicy ze Świerklan wraz z działaczami z Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt w czasie wizji lokalnej 20 sierpnia ocenili stan posesji, na której mieszkaniec hoduje swoje psy. Sprawa nabrała tempa już kilka tygodni temu. Wówczas po interwencji Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt 15 psów pana Augustyna trafiło do domków tymczasowych. – Odebrane przez nas zwierzęta do wyjaśnienia sprawy pozostaną pod naszą opieką. Psy były zarobaczone, zapchlone oraz miały początki nużycy – taka jest opinia weterynarza – mówi Izabela Piontek z Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt.

Pan Augustyn mieszka przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach. Jego nieogrodzona posesja jest zarośnięta drzewami. Za nimi jednak gromadzone są sterty śmieci m.in. farby, linoleum, sprzęt AGD, a nawet resztki żywności. – Wszystko to jest mi potrzebne, a resztki jedzenia przekazuję sąsiadce, która hoduje kaczki. Psy nie wiedzą co to są odpady komunalne, więc im nie przeszkadzają – tłumaczy właściciel zwierząt. Urzędnicy obecni w czasie wczorajszej wizji lokalnej zapowiedzieli, że brak wywozu odpadów i nieczystości jest odrębną sprawą, którą zajmie się gmina, jednak stan posesji będzie miał również wpływ na ocenę warunków, w jakich przebywają zwierzęta.

W czasie wczorajszych oględzin urzędnicy i działacze stowarzyszenia wspólnie doliczyli się 12 psów. Właściciel twierdził jednak, że obecnie posiada 19 czworonogów, w tym cztery szczeniaki. Część zwierząt przebywała w domu, inne zaś w stodole lub na dworze, przypięte łańcuchem. Tylko dwa psy miały budę. Pan Augustyn na oczach urzędników i działaczy stowarzyszenia karmił psy drobiem. Jedzenie dla nich przechowywał w lodówce niepodłączonej do prądu. – Są to psy dwurasowe. To moja „świerklańska” szkocko-niemiecka odmiana owczarków – mówi mieszkaniec Świerklan.

Zdaniem właściciela każdy pies posiada rodowód oraz imię. Owe rodowody wystawia jednak sam. Twierdzi, że zwierzęta są zaszczepione, ale urzędnikom nie potrafił wskazać, który weterynarz wykonywał szczepienia. – Wszystkie psy wyprowadzam na spacery, a na polu je tresuję – dodaje mieszkaniec Świerklan.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NIELEGALNEJ HODOWLI PSÓW W ŚWIERKLANACH

Czytaj cały artykuł na www.rybnik.com.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany