• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kilka lat temu zaczęło się od grupki zapaleńców, którzy spędzali czas na wspólnej zabawie. Dzisiaj, Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion skupia prawie 30 osób i dba o to, aby cały czas żywe były zasady „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Nieformalna grupa działała od 2009 roku, a w lutym 2014 roku zarejestrowane zostało stowarzyszenie. – Zaczęło się od grupy kolegów, dla których czytanie o historii i militariach było już niewystarczające i chcieli spróbować czegoś więcej, więc zaczęli zgłębiać tajniki taktyki. Z czasem dołączyli do tego walkę wręcz oraz musztrę Wojska Polskiego – wspomina Jacek Buchcik, prezes Stowarzyszenia Task Force 13 Scorpion. Obecnie grupa zrzesza osoby ze Świerklan, Jankowic, Rybnika, Raciborza oraz okolic Jastrzębia-Zdroju. Stowarzyszenie krzewi postawy patriotyczne wśród młodzieży, a także propaguje wiedzę, na temat taktyki, pierwszej pomocy, strzelectwa i technik linowych. – Szkolimy także klasy mundurowe w zakresie musztry i walki wręcz, organizujemy również obozy szkoleniowe. Dołączyć do nas może każda osoba, która ukończyła 16. rok życia i nie jest karana wyrokiem sądowym. Od osób niepełnoletnich wymagana jest naturalnie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych – dodaje prezes.

Działania w terenie

Część z osób zrzeszonych w TF 13 Scorpion wywodzi się ze służb mundurowych, np. ze straży granicznej czy policji. Z kolei inni, chcą związać swoją przyszłość z formacjami militarnymi. W stowarzyszeniu otrzymują solidne podstawy, co jest przydatne przy rekrutacji np. do Narodowych Sił Rezerwowych. Stowarzyszenie współpracuje z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku oraz Komendą Miejską Policji w Rybniku i OSP Jankowice dzięki czemu członkowie mogą być na bieżąco z nowinkami z branży. Ważnym aspektem działalności TF 13 jest zdobywanie praktycznych umiejętności. Członkowie wyposażeni są w umundurowanie i osprzęt taktyczny. Prawie każdy posiada swoją replikę broni w technologii ASG, czyli pozbawioną cech bojowych, a jednocześnie zapewniającą realizm działań taktycznych. Takie repliki strzelają małymi kulkami (średnica 6 mm). Taka amunicja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ale pozwala na dobrą zabawę podczas rozgrywki. Oczywiście przy użyciu replik bardzo ważne są środki ochrony osobistej, np. gogle czy maski i hełmy, bo oberwanie nawet małą plastikową kuleczką może pozostawić siniaka, a dla delikatnych części ciała może być bardziej niebezpieczne. Aby używać replik nie potrzeba pozwolenia, a jedyne co ogranicza amatorów takiej zabawy to budżet i wyobraźnia.

Zapraszają panie

Warto wspomnieć, że członkowie Task Force 13 Scorpion biorą udział w obchodach świąt narodowych i licznych turniejach strzeleckich. Wkrótce TF 13 będzie obecne m.in. w Kuźni Raciborskiej na uroczystościach związanych z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej, a także na obchodach Święta Wojska Polskiego w Rybniku. W kwietniu stowarzyszenie planuje organizację trzeciej edycji zawodów sportowo-obronnych dla uczniów klas mundurowych. Zawody odbędą się w Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wkrótce wystartują też zajęcia z samoobrony dla kobiet, adresowane dla pań z terenu gminy Świerklany. Będą miały na celu przygotowanie uczestniczek do konfrontacji z napastnikiem. Kurs trwać będzie od kwietnia do sierpnia, a zajęcia odbywać się będą na terenie obiektu sportowego LKS Orzeł Jankowice. Udział w zajęciach będzie bezpłatny, bo projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu gminy Świerklany.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany