• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kilka lat temu zaczęło się od grupki zapaleńców, którzy spędzali czas na wspólnej zabawie. Dzisiaj, Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion skupia prawie 30 osób i dba o to, aby cały czas żywe były zasady “Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Nieformalna grupa działała od 2009 roku, a w lutym 2014 roku zarejestrowane zostało stowarzyszenie. – Zaczęło się od grupy kolegów, dla których czytanie o historii i militariach było już niewystarczające i chcieli spróbować czegoś więcej, więc zaczęli zgłębiać tajniki taktyki. Z czasem dołączyli do tego walkę wręcz oraz musztrę Wojska Polskiego – wspomina Jacek Buchcik, prezes Stowarzyszenia Task Force 13 Scorpion. Obecnie grupa zrzesza osoby ze Świerklan, Jankowic, Rybnika, Raciborza oraz okolic Jastrzębia-Zdroju. Stowarzyszenie krzewi postawy patriotyczne wśród młodzieży, a także propaguje wiedzę, na temat taktyki, pierwszej pomocy, strzelectwa i technik linowych. – Szkolimy także klasy mundurowe w zakresie musztry i walki wręcz, organizujemy również obozy szkoleniowe. Dołączyć do nas może każda osoba, która ukończyła 16. rok życia i nie jest karana wyrokiem sądowym. Od osób niepełnoletnich wymagana jest naturalnie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych – dodaje prezes.

Działania w terenie

Część z osób zrzeszonych w TF 13 Scorpion wywodzi się ze służb mundurowych, np. ze straży granicznej czy policji. Z kolei inni, chcą związać swoją przyszłość z formacjami militarnymi. W stowarzyszeniu otrzymują solidne podstawy, co jest przydatne przy rekrutacji np. do Narodowych Sił Rezerwowych. Stowarzyszenie współpracuje z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku oraz Komendą Miejską Policji w Rybniku i OSP Jankowice dzięki czemu członkowie mogą być na bieżąco z nowinkami z branży. Ważnym aspektem działalności TF 13 jest zdobywanie praktycznych umiejętności. Członkowie wyposażeni są w umundurowanie i osprzęt taktyczny. Prawie każdy posiada swoją replikę broni w technologii ASG, czyli pozbawioną cech bojowych, a jednocześnie zapewniającą realizm działań taktycznych. Takie repliki strzelają małymi kulkami (średnica 6 mm). Taka amunicja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ale pozwala na dobrą zabawę podczas rozgrywki. Oczywiście przy użyciu replik bardzo ważne są środki ochrony osobistej, np. gogle czy maski i hełmy, bo oberwanie nawet małą plastikową kuleczką może pozostawić siniaka, a dla delikatnych części ciała może być bardziej niebezpieczne. Aby używać replik nie potrzeba pozwolenia, a jedyne co ogranicza amatorów takiej zabawy to budżet i wyobraźnia.

Zapraszają panie

Warto wspomnieć, że członkowie Task Force 13 Scorpion biorą udział w obchodach świąt narodowych i licznych turniejach strzeleckich. Wkrótce TF 13 będzie obecne m.in. w Kuźni Raciborskiej na uroczystościach związanych z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej, a także na obchodach Święta Wojska Polskiego w Rybniku. W kwietniu stowarzyszenie planuje organizację trzeciej edycji zawodów sportowo-obronnych dla uczniów klas mundurowych. Zawody odbędą się w Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wkrótce wystartują też zajęcia z samoobrony dla kobiet, adresowane dla pań z terenu gminy Świerklany. Będą miały na celu przygotowanie uczestniczek do konfrontacji z napastnikiem. Kurs trwać będzie od kwietnia do sierpnia, a zajęcia odbywać się będą na terenie obiektu sportowego LKS Orzeł Jankowice. Udział w zajęciach będzie bezpłatny, bo projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu gminy Świerklany.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany