• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Jak aktywnie spędzać czas w trakcie przerw szkolnych? Co zrobić, aby pauzy między lekcjami były ciekawe i atrakcyjne dla każdego ucznia? Odpowiedź na te i inne pytania znaleźli uczniowie Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach wraz z kolegami z Węgier, Włoch, Hiszpanii, Litwy i Danii.

Troje polskich gimnazjalistów – Julia Ludwikowska, Sandra Roezner i Mikołaj Olejniczak wraz z nauczycielkami – Moniką Stachą i Joanną Jastrzębską początek listopada spędziło w Hódmezővásárhely na Węgrzech. Był to pierwszy wyjazd w ramach projektu Erasmus + „Young Europeans in Action: Helping you, helping me out! YEAH!!!”.

Uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie wspólnie realizowali swoje pomysły na ciekawe przerwy. Nasi gimnazjaliści również w tym zakresie wykazali się inwencją: Julia i Sandra uczyły swoich rówieśników układów fitnesowych, natomiast Mikołaj prezentował podstawy Taekwondo. Niemałe zainteresowanie wzbudziła lekcja zumby, zaprezentowana przez uczniów z Teneryfy. Oprócz sposobów na nudę podczas przerw uczniowie i nauczyciele opracowali program ucznia-mediatora, który zostanie wdrożony we wszystkich klasach szkół partnerskich. Dzięki temu uczniowie będą mogli sobie wzajemnie pomagać i przyczynią się do szybkiego reagowania na konflikty rówieśnicze.

Gimnazjaliści z Miarki poznali także codzienne życie i kulturę swoich rówieśników z Węgier „od podszewki”, goszcząc w domach uczniów Muzycznej Szkoły Podstawowej im. Ferenca Liszta. Do gustu polskim uczniom najbardziej przypadły przysmaki kuchni węgierskiej, a w szczególności langosz – pieczony na oleju placek.

Czas tygodniowego spotkania projektowego wypełniony był również zwiedzaniem okolicznych atrakcji oraz stolicy Węgier. Podczas jednodniowej wycieczki do Budapesztu uczniowie podziwiali Wzgórze Zamkowe oraz mieli okazję zobaczyć Plac Bohaterów. Innym razem odwiedzili Wieżę Ciśnień w mieście Seged, złożyli wizytę w Ratuszu miasta Hódmezővásárhely, słynącego z wyrobów garncarskich i hafciarskich. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach garncarskich prowadzonych przez lokalnego mistrza, gdzie mogli sami spróbować swych sił w lepieniu z gliny.

Jak podkreśla Julia Ludwikowska Wyjazd był bardzo ciekawy i kształcący. Przez ten tydzień zdążyliśmy się zaprzyjaźnić z naszymi rówieśnikami z innych krajów. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę. Przedtem jednak kolejni uczniowie Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach pojadą na drugie spotkanie z kolegami ze szkół partnerskich, tym razem do Rzymu.

Autor: Lidia Michalska, Gimnazjum Świerklany

DSCN7768

DSCN7810

DSCN7909

DSCN8051
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany