• Facebook
  • Google+
  • Twitter

“Akademia Młodego Obywatela” – to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Świerklanach i Szkołę Podstawowa nr 1 w Świerklanach w ramach szwajcarskiego programu współpracy  z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej , który 20 czerwca miał swoje uroczyste podsumowanie. Projekt zaczął się w listopadzie 2012roku 2011 roku i brało w nim udział 20 uczestników – młodych obywateli w wieku 10 – 13 lat.


Podczas konferencji zaprezentowano założenia projektu, którego celem było zwiększenie aktywności obywatelskiej dzieci i młodzieży z terenu gminy Świerklany poprzez ich udział w cyklu zajęć edukacyjnych. Spotkanie prowadziła koordynatorka projektu – Bogumiła Szmidt-Kruk. A wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele samorządu lokalnego, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Świerklany oraz rodziny uczestników projektu.
Przez okres 8 miesięcy zrealizowano wspólnie z dziećmi wiele innowacyjnych pomysłów. W trakcie trwania projektu dwa razy w miesięcy odbywał się Dziecięcy Klub Dyskusyjny, na który zostali zaproszeni eksperci reprezentujący różne obszary aktywności obywatelskiej. Pojawiły się tematy: Euroszkoła czyli co z Unii wynika dla Europejczyka? Co to jest NGO? Jak wspieramy organizacje pozarządowe? Przedsiębiorczość – jak inwestować w siebie? Wolontariat- lubię pomagać! O prawach i obowiązkach obywateli. Kto decyduje w ważnych sprawach obywatelskich? Spotkania te były bardzo twórcze i często dzieci podejmowały dyskusje, z których dorośli mogliby brać przykład. Młodzi obywatele stali się małymi edukatorami swoich rodzin czy społeczności szkolnej.
W ramach projektu odbywały się również warsztaty dziennikarskie, a rezultatem spotkań warsztatowych było wydanie dwóch numerów gazety projektowej „Z bliska”. Dzieci odwiedziły również redakcję Dziennika Zachodniego w Sosnowcu oraz wzięły udział w warsztatach na temat aktywności samorządów uczniowskich i różnych form pracy projektowej poprowadzonych przez ekspertów z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na zakończenie projektu, w nagrodę dzieci pojechały na dwudniową wycieczkę do Warszawy, aby zwiedzić Centrum Nauki Kopernik.

inicjatywa1

inicjatywa2

Propozycja realizacji projektu powstała jako efekt spostrzeżeń i obserwacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Wierzymy, że wczesne wprowadzenie w zagadnienia życia społecznego wykształci w dzieciach nie tylko wrażliwość społeczną, ale także aktywną postawę – podsumowała Bogumiła Szmidt–Kruk. Chcieliśmy, aby nasze działania proobywatelskie, które wśród społeczności szkolnej znajdują wielu zwolenników, rozszerzyły się na całą społeczność lokalną gminy Świerklany.

Akademia Młodego Obywatela to projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy  z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

swiss-contribution
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany