• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Już za parę dni może rozpocząć się remont ulicy Wodzisławskiej, która obecnie jest zamknięta dla ruchu z wyjątkiem mieszkańców i autobusów. Sęk w tym, że na czas remontu ma zostać zamknięta nawet dla mieszkańców. Protesty na Wodzisławskiej przyniosły zamierzony efekt. Radni sejmiku województwa na ostatniej w sierpniu sesji zaakceptowali zmiany w budżecie województwa na bieżący rok, których skutkiem było przeniesienie 2 milionów złotych na remont ul. Wodzisławskiej.


Koszt tej inwestycji to ok. 4 miliony złotych, dlatego na kolejnej sesji, która ma odbyć się 17 września, radni sejmiku mają zabezpieczyć kolejne 1,2 mln zł na ten cel. Oprócz tego zarząd województwa zabezpieczył dodatkowo ponad 800 tys. zł, aby uzbierać całkowitą pulę pieniędzy. Prace mogą ruszyć w drugiej połowie sierpnia lub z początkiem października.

Obecnie (stan na 5 września) droga jest zamknięta dla ruchu, z wyjątkiem mieszkańców i komunikacji miejskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamknął część DW 932 ze względu na opłakany stan nawierzchni, stwarzający niebezpieczeństwo dla przejeżdżających pojazdów. – Codziennie ktoś rozwalał miskę olejową w niższych samochodach, a takie podczas jazdy na takich koleinach niełatwo o inne uszkodzenia czy nawet wypadnięcie z pasa – mówią mieszkańcy Wodzisławskiej.

Możemy otworzyć okna

Jak na razie zamknięcie drogi jest zbawienne dla osób mieszkających w pobliżu. – Teraz jest pięknie, spokojnie. W nocy nawet możemy otworzyć okno bez obawy, że obudzi nas przejeżdżająca ciężarówka. To było nie do pomyślenia wcześniej, kiedy droga była przejezdna. Jak widać cykliczne pikiety poskutkowały i pieniądze na drogę jednak się znalazły – mówi Tomasz Pieczka, radny i inicjator protestów. Teraz mieszkańcy nie będą protestować, chyba, że remont nie dojdzie do skutku. Na razie osiągnęli zaplanowany cel – tiry nie jeżdżą pod oknami, a remont ma się odbyć lada dzień. Jak się jednak okazuje, nie obejdzie się bez niedogodności.

Wodzisławska bez dojazdu

Do urzędu gminy w Świerklanach wpłynęło pismo z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, zobowiązujące gminę do wydzielenia parkingów, na których mogliby zostawiać swoje pojazdy mieszkańcy ul. Wodzisławskiej. Tym samym ruch na tym odcinku wraz z rozpoczęciem remontu zostanie wstrzymany całkowicie. – Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli zostawiać swoje samochody u znajomych lub na parkingu, co jednak może nie być zbyt bezpieczne, bo nie będzie to parking strzeżony. Wraz z zamknięciem drogi poprowadzimy objazd dla autobusów komunikacji miejskiej. Remont stworzy duże utrudnienia komunikacyjne, ponieważ ma zostać wymieniona także nawierzchnia skrzyżowania z ul. 3 Maja. Nie wiemy jeszcze jakim objazdem zostanie skierowany ruch z autostrady – informuje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan.

Autor: Szymon Kamczyk & TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany