• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Już za parę dni może rozpocząć się remont ulicy Wodzisławskiej, która obecnie jest zamknięta dla ruchu z wyjątkiem mieszkańców i autobusów. Sęk w tym, że na czas remontu ma zostać zamknięta nawet dla mieszkańców. Protesty na Wodzisławskiej przyniosły zamierzony efekt. Radni sejmiku województwa na ostatniej w sierpniu sesji zaakceptowali zmiany w budżecie województwa na bieżący rok, których skutkiem było przeniesienie 2 milionów złotych na remont ul. Wodzisławskiej.


Koszt tej inwestycji to ok. 4 miliony złotych, dlatego na kolejnej sesji, która ma odbyć się 17 września, radni sejmiku mają zabezpieczyć kolejne 1,2 mln zł na ten cel. Oprócz tego zarząd województwa zabezpieczył dodatkowo ponad 800 tys. zł, aby uzbierać całkowitą pulę pieniędzy. Prace mogą ruszyć w drugiej połowie sierpnia lub z początkiem października.

Obecnie (stan na 5 września) droga jest zamknięta dla ruchu, z wyjątkiem mieszkańców i komunikacji miejskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamknął część DW 932 ze względu na opłakany stan nawierzchni, stwarzający niebezpieczeństwo dla przejeżdżających pojazdów. – Codziennie ktoś rozwalał miskę olejową w niższych samochodach, a takie podczas jazdy na takich koleinach niełatwo o inne uszkodzenia czy nawet wypadnięcie z pasa – mówią mieszkańcy Wodzisławskiej.

Możemy otworzyć okna

Jak na razie zamknięcie drogi jest zbawienne dla osób mieszkających w pobliżu. – Teraz jest pięknie, spokojnie. W nocy nawet możemy otworzyć okno bez obawy, że obudzi nas przejeżdżająca ciężarówka. To było nie do pomyślenia wcześniej, kiedy droga była przejezdna. Jak widać cykliczne pikiety poskutkowały i pieniądze na drogę jednak się znalazły – mówi Tomasz Pieczka, radny i inicjator protestów. Teraz mieszkańcy nie będą protestować, chyba, że remont nie dojdzie do skutku. Na razie osiągnęli zaplanowany cel – tiry nie jeżdżą pod oknami, a remont ma się odbyć lada dzień. Jak się jednak okazuje, nie obejdzie się bez niedogodności.

Wodzisławska bez dojazdu

Do urzędu gminy w Świerklanach wpłynęło pismo z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, zobowiązujące gminę do wydzielenia parkingów, na których mogliby zostawiać swoje pojazdy mieszkańcy ul. Wodzisławskiej. Tym samym ruch na tym odcinku wraz z rozpoczęciem remontu zostanie wstrzymany całkowicie. – Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli zostawiać swoje samochody u znajomych lub na parkingu, co jednak może nie być zbyt bezpieczne, bo nie będzie to parking strzeżony. Wraz z zamknięciem drogi poprowadzimy objazd dla autobusów komunikacji miejskiej. Remont stworzy duże utrudnienia komunikacyjne, ponieważ ma zostać wymieniona także nawierzchnia skrzyżowania z ul. 3 Maja. Nie wiemy jeszcze jakim objazdem zostanie skierowany ruch z autostrady – informuje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan.

Autor: Szymon Kamczyk & TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
 • Jan

  a co mo wojt do wodzisławskiej? to je przeca droga wojewodzko

 • Kris

  Damian,uczmy się polskiego.

 • damian

  wojta i cala jego ekipe powinni powiesic za jaja to co wyprawiaja z wodzislawska to wola o pomste do nieba. nawet za komuny by sobie na cos takiego by sobie nie pozwolili. morawiec traktuje gmine jak swoj prywatny folwark a ludzi i swoich wyborcow ma gleboko w odbycie

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany