• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Przejeżdżając przez gminę, nie da się nie zauważyć licznych remontów i zmian na drogach. Szczególnie uwagę przykuwa budowa chodnika przy ul. Wodzisławskiej, która na razie stwarza niedogodności dla kierowców. Dla mieszkańców jest to jednak sprawa, o którą walczyli latami.

Jeszcze do niedawna na każdym zebraniu sołectwa Świerklany Dolne temat chodnika przy Wodzisławskiej wracał jak bumerang. Temat chodnika, którego nie było. Taka sytuacja stwarzała duże niebezpieczeństwo dla pieszych, bo Wodzisławska zawsze była mocno uczęszczana przez ciężki transport, a liczne zakręty ograniczały widoczność. Obecny wójt temat znał bardzo dobrze, bo sam mieszka przy ul. Wodzisławskiej. – To 500 metrów nowego chodnika, jeśli środki pozwolą wraz z częścią nawierzchni. Myślę, że z końcówką listopada lub początkiem grudnia zadanie powinno zostać zakończone. Budowę udało się zainicjować, po długich, ale jakże pozytywnych dla nas negocjacjach z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Prace idą pełną parą, sprzyja pogoda. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonawcy i z tego, że po tylu latach udało się rozpocząć tę inwestycję – mówi wójt Tomasz Pieczka. Nowy chodnik przy Wodzisławskiej na pewno uspokoi wielu rodziców, których dzieci z duszą na ramieniu musiały do tej pory chodzić w tym miejscu poboczem jezdni.

Przełożone chodniki

Wodzisławska to nie jedyna inwestycja, którą udało się w tym roku zrealizować. – Do tej pory tylko w tym roku udało się zakończyć modernizacje ulic Nowej w Jankowicach wraz z chodnikiem, ulicy Strażackiej w Świerklanach, ulicę Boryńską z chodnikami i dojściem do szkoły. Uzyskaliśmy także więcej przestrzeni obok szkoły im. Ludwika Holesza w Świerklanach – poprzez zburzenie budynków, co pozwoli na swobodny przejazd i parkowanie samochodów wokół szkoły. Rozpoczęliśmy także przekładanie kostki na zniszczonych chodnikach przy ul. Świerklańskiej i ul. Rybnickiej, natomiast na ul. 3 Maja chodnik zostaje stopniowo remontowany. Sporo jest także małych remontów ulic bocznych np. Polnej, Skargi, czy też Mieszka – wyjaśnia wójt. Gmina zakończyła już także budowę nowego przedszkola w Świerklanach Dolnych, a teraz będzie wyposażać nowy obiekt. Oficjalne otwarcie przedszkola nastąpi po odbiorach i pozytywnej opinii nadzoru budowlanego.

Siłownia i park

Dodatkowym elementem, który spowoduje, że w gminie będzie mniej śmieci na ulicach, to prace związane z montażem koszy na śmieci, które rozstawiane są na bieżąco na terenie całej gminy. – W naszej gminie właśnie brakowało takich podstawowych rzeczy, więc teraz uzupełniamy to, czego do tej pory nie było albo było w znikomej ilości. Ogłosiliśmy także konkurs na projekt parku przy Gimnazjum w Jankowicach. Na razie konkurs, a realizacja zadania najszybciej w 2018 roku. Wszystko zależy od środków finansowych. W przyszłym roku natomiast chcemy stworzyć „siłownię pod chmurką” na terenie GOKiR w Świerklanach, co na pewno świetnie uzupełni ofertę rekreacyjną tego miejsca. Siłownia będzie podobna do tej, jaka w tym roku została zamontowana w Jankowicach – zapowiada Tomasz Pieczka. – Poza tym myślę i wierzę w to, że w przyszłym roku i następnych latach nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza. Mamy ambitne plany – dodaje wójt.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany