• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Przejeżdżając przez gminę, nie da się nie zauważyć licznych remontów i zmian na drogach. Szczególnie uwagę przykuwa budowa chodnika przy ul. Wodzisławskiej, która na razie stwarza niedogodności dla kierowców. Dla mieszkańców jest to jednak sprawa, o którą walczyli latami.

Jeszcze do niedawna na każdym zebraniu sołectwa Świerklany Dolne temat chodnika przy Wodzisławskiej wracał jak bumerang. Temat chodnika, którego nie było. Taka sytuacja stwarzała duże niebezpieczeństwo dla pieszych, bo Wodzisławska zawsze była mocno uczęszczana przez ciężki transport, a liczne zakręty ograniczały widoczność. Obecny wójt temat znał bardzo dobrze, bo sam mieszka przy ul. Wodzisławskiej. – To 500 metrów nowego chodnika, jeśli środki pozwolą wraz z częścią nawierzchni. Myślę, że z końcówką listopada lub początkiem grudnia zadanie powinno zostać zakończone. Budowę udało się zainicjować, po długich, ale jakże pozytywnych dla nas negocjacjach z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Prace idą pełną parą, sprzyja pogoda. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonawcy i z tego, że po tylu latach udało się rozpocząć tę inwestycję – mówi wójt Tomasz Pieczka. Nowy chodnik przy Wodzisławskiej na pewno uspokoi wielu rodziców, których dzieci z duszą na ramieniu musiały do tej pory chodzić w tym miejscu poboczem jezdni.

Przełożone chodniki

Wodzisławska to nie jedyna inwestycja, którą udało się w tym roku zrealizować. – Do tej pory tylko w tym roku udało się zakończyć modernizacje ulic Nowej w Jankowicach wraz z chodnikiem, ulicy Strażackiej w Świerklanach, ulicę Boryńską z chodnikami i dojściem do szkoły. Uzyskaliśmy także więcej przestrzeni obok szkoły im. Ludwika Holesza w Świerklanach – poprzez zburzenie budynków, co pozwoli na swobodny przejazd i parkowanie samochodów wokół szkoły. Rozpoczęliśmy także przekładanie kostki na zniszczonych chodnikach przy ul. Świerklańskiej i ul. Rybnickiej, natomiast na ul. 3 Maja chodnik zostaje stopniowo remontowany. Sporo jest także małych remontów ulic bocznych np. Polnej, Skargi, czy też Mieszka – wyjaśnia wójt. Gmina zakończyła już także budowę nowego przedszkola w Świerklanach Dolnych, a teraz będzie wyposażać nowy obiekt. Oficjalne otwarcie przedszkola nastąpi po odbiorach i pozytywnej opinii nadzoru budowlanego.

Siłownia i park

Dodatkowym elementem, który spowoduje, że w gminie będzie mniej śmieci na ulicach, to prace związane z montażem koszy na śmieci, które rozstawiane są na bieżąco na terenie całej gminy. – W naszej gminie właśnie brakowało takich podstawowych rzeczy, więc teraz uzupełniamy to, czego do tej pory nie było albo było w znikomej ilości. Ogłosiliśmy także konkurs na projekt parku przy Gimnazjum w Jankowicach. Na razie konkurs, a realizacja zadania najszybciej w 2018 roku. Wszystko zależy od środków finansowych. W przyszłym roku natomiast chcemy stworzyć „siłownię pod chmurką” na terenie GOKiR w Świerklanach, co na pewno świetnie uzupełni ofertę rekreacyjną tego miejsca. Siłownia będzie podobna do tej, jaka w tym roku została zamontowana w Jankowicach – zapowiada Tomasz Pieczka. – Poza tym myślę i wierzę w to, że w przyszłym roku i następnych latach nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza. Mamy ambitne plany – dodaje wójt.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany