• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniach 21 – 26 maja odbyło się trzecie i ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie wszystkich partnerów projektu „Let’s play together”, w którym jednym z partnerów jest Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica z Jankowic. Tym razem gospodarzem była Hauge Skole, znajdująca się w malutkiej miejscowości Torvostad na zachodnim wybrzeżu Norwegii.

Tematem spotkania były święta i symbole narodowe krajów partnerskich. Nauczyciele i uczniowie biorący udział w wymianie mieli okazję wziąć udział w mini paradzie, zorganizowanej na wzór tradycyjnego pochodu odbywającego się corocznie w dniu 17 maja, upamiętniającego rocznicę przyjęcia przez Norwegię konstytucji. Podczas parady zaprezentowano flagi i godła narodowe wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Zarówno gospodarze jak i goście przygotowali również piosenki w swoich narodowych językach śpiewane przez uczniów bądź nauczycieli ze szkół partnerskich.
Nauczyciele i uczniowie biorący udział w wyjeździe mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych oraz wykładach poświęconych bardzo popularnej w krajach skandynawskich tematyce „outdoor schooling” czyli nauczaniu „poza murami szkoły” poprzez bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą.
Goście zwiedzili także średniowieczny kościół p.w. św. Olafa, Farmę Wikingów, gdzie zapoznali się z tradycyjnym rękodziełem, rzemiosłem i grami zręcznościowymi oraz Norweskie Centrum Kultury Avaldsnes.

Ale Norwegia to przede wszystkim piękne krajobrazy, fiordy, urocze wyspy i wysepki oraz malownicze plaże z białym piaskiem i turkusową wodą. I to właśnie tym naturalnym bogactwem gospodarze chcieli się pochwalić, zabierając partnerów na całodzienną wycieczkę po wyspie Karmøy. Dla wszystkich niezapomnianym wspomnieniem będzie również piesza wycieczka na majestatyczny klif Preikestolen, z którego roztacza się cudowny widok na cały Lysefjord.

1

2

3

4

5

6

Więcej o wyprawie do Norwegii i samym projekcie można przeczytać w Dzienniku Projektu:
http://lets-play-together-poland.blogspot.com/
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany