• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Tomasz Pieczka został kilka tygodni temu wybrany nowym wójtem Świerklan. Już w pierwszej turze pokonał rządzącego przez ostatnie cztery lata wójta Antoniego Mrowca. Czy nowy włodarz zdążył się już przyzwyczaić do nowego miejsca pracy? Przeczytajcie wywiad Pani redaktor Barbary Kubica z Dziennika Zachodniego.

Tomasz Pieczka: Najważniejsze, to równo dzielić pieniądze pomiędzy sołectwa

Zdążył się pan już zadomowić w urzędzie gminy?
W gabinecie jestem już prawie zadomowiony, ale ciągle zapoznaję się z specyfiką pracy urzędu.

Nad czym się pan pochylił w pierwszej kolejności?
Takich rzeczy jest kilka, ale najważniejsze to jednak dwie wielkie inwestycje, które właśnie się rozpoczęły, czyli budowa nowego urzędu gminy i przedszkola. To one wymagają poświęcenia najwięcej czasu, bo też są największymi wyzwaniami na lata.
Pana poprzednik Antoni Mrowiec wspominał, że budowa nowego urzędu była kością niezgody w gminie, która sprawiła, że on przegrał wybory. Zgodzi się pan z tym?
Nie chce się odnosić ani komentować słów poprzedniego wójta. Sądzę, że mój poprzednik sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego przegrał. Na pewno jednakże przyczyną porażki nie była tylko sprawa budowy nowego urzędu gminy.

Skoro już przy budowie nowego urzędu gminy jesteśmy, to zapytam: co dalej z tą inwestycją? Będzie kontynuowana?
W trakcie kampanii pojawiało się w tym obszarze sporo plotek i nieścisłości. Mieszkańcy, którzy otrzymali i przeczytali mój program wyborczy znają moje stanowisko w takich sprawach – rozpoczęte już inwestycje należy kontynuować i zakończyć zgodnie z planami, albowiem jest to logiczne i gospodarczo uzasadnione rozwiązanie. Koszty rezygnacji z już rozpoczętych prac byłyby bowiem ogromne.
Chyba jako przypadek muszę potraktować fakt, iż inwestycje te rozpoczęły się dopiero na krótko przed wyborami i to obecna ekipa zarządzająca gminą będzie musiała się z nimi zmierzyć.

Jakie plany ma pan na tą czteroletnią kadencję?
Opisane wyżej inwestycje pochłoną sporo środków i dość mocno ograniczą możliwości kolejnych budżetów gminy, zatem raczej nie będzie tzw. “szastania” pieniędzmi. Wraz z radnymi, którzy wraz ze mną tworzyli komitet wyborczy, podejmiemy jednak wszelkie starania, aby cele programowe zostały w maksymalnym stopniu zrealizowane. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby podstawowe potrzeb mieszkańców były jak najszybciej zaspokajane. Mówię tutaj przede wszystkim o bieżących inwestycjach dot. dalszej budowy kanalizacji, oświetlenia, utwardzanie dróg, a także np. o usprawnienie komunikacji autobusowej.

W szkolnictwo, sport i rekreację nie musicie chyba inwestować…
Szkolnictwo w naszej gminie jest w mojej ocenie na dość dobrym poziomie. Większych inwestycji zatem raczej nie przewidujemy, co najwyżej będziemy wprowadzać poprawki do bieżącej działalności. Podobnie jest ze sportem i rekreacją. Sport funkcjonuje należycie, mamy odpowiednią infrastrukturę. Organizowanych w gminie jest również wiele imprez, festynów, będziemy się starali w sposób racjonalny to podtrzymywać i wspierać. Jestem wójtem po raz pierwszy, nie chcę od razu robić rewolucji, ale nie wykluczam zmian po spokojnym zapoznaniu się z sytuacją w poszczególnych obszarach działalności gminy.

Często pan powtarza, że będzie pracował dla dobra mieszkańców, zgodnie z ich wolą. Tak właśnie chce pan rządzić?
Ja nie chcę rządzić, ale służyć mieszkańcom. Wszystkie głosy czy postulaty, które będą do nas dochodziły, będziemy przyjmowali, analizowali i na ich podstawie zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Każdego mieszkańca, w miarę posiadanego czasu oczywiście, wysłucham; postaramy się nie odsyłać nikogo “z kwitkiem”. Moje drzwi i mój gabinet będą otwarte.

Największe wyzwanie dla pana na najbliższe cztery lata?
Wyzwaniem jest już bieżąca inwestycja, jaką jest budowa urzędu gminy. Realizacja tego zadania potrwa dość długo, co najmniej kilka lat, jest to zatem obecnie główne zadanie gminne. Poza tym obszarem wytężonej pracy winno być usprawienie oraz przyśpieszenie pozyskiwania środków unijnych, mających wspierać nasze inwestycje.

A w kategorii wyzwań nie traktuje pan tego, że trzeba zjednoczyć bardzo podzieloną społeczność w gminie Świerklany? Było przecież w gminie referendum w sprawie podziału.
Tak, musimy i chcemy scalić ludzi, bo jesteśmy mieszkańcami jednej gminy. Cel ten – mam nadzieję – osiągnięmy m.in przez to, że będziemy w miarę możliwości równo dzielić środki budżetowe na trzy sołectwa. Postaramy się tak gospodarować pieniędzmi, by mieszkańcy każdej części gminy byli zadowoleni.

Autor: Barbara Kubica
Źródło: rybnik.naszemiasto.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany